Kitzbühelské Alpy: Zimní ráj nejen pro lyžaře
Současná zima, připomínající víc jaro, není pro lyžování příliš ideální. Normálního sněhu u nás moc není a nejen staromilci ten chemický odmítají s tím, že si jízdu na něm neužijí. I proto čím dál víc z nich míří do ciziny...
Jedním z nejčastějších cílů je Rakousko. Jednak je blízko a i ceny za ubytování nebo permanentky se moc neliší od těch, jaké nabízí naše „špičková“ horská střediska. Například ubytování na čtyři noci se snídaní a s kartou Super Ski Card, se kterou se dá jezdit všude, lze sehnat od 271 € na osobu. A podmínky jsou nesrovnatelné. Žádné fronty, k dispozici jsou skvěle upravené sjezdovky o délce 1 000 km (!) všech stupňů obtížnosti s přírodním sněhem, 350 nejmodernějších lanovek a vleků.
U sjezdovky smrti
I ten, kdo se při jízdě nahoru rád kochá výhledy, bude spokojen. Nejen, že jich okolní krajina nabízí spoustu, ale člověk nevidí kolem sebe jen holé stromy a blátivé louky jako u nás. V oblibě je okolí Kitzbühelských Alp, proslavené i díky sjezdovce Hahnenkamm, kde se už od roku 1940 konají závody. Na tu si troufne jen velice dobrý lyžař (nebo šílenec). Jde o nejnáročnější trať na světě, která měří 3312 metrů a je velmi strmá - má sklon až 85% s převýšením 860 m. Není proto divu, se tu už „rozmlátilo“ i hodně špičkových závodníků.
I v zimě se dá provozovat paragliding
Stoleté celebrity
Jinak tato oblast těží z toho, že cestovní ruch tu začal už před sto lety. První vleky byly postaveny ve čtyřicátých letech minulého století, kdy se nám o nich ani nesnilo. U nás si tehdy každý musel kopec pracně vyšlapat a pak teprve sjet. Další plus je, že si Kitzbühel oblíbila i řada celebrit a začaly sem pravidelně jezdit (a jezdí), což zvyšuje jeho prestiž. Ovšem ráda se sem vrací i řada „normálních" hostů. Kromě lyžování se mohou kochat pohádkovou horskou kulisou, impozantním pohořím Wilde Kaiser nebo si zajet na nejvýše položené místo Rakouska – Großglockner (3798 m).
Vesnička Westendorf
Romantika, zábava i dobré jídlo
Za pozornost stojí okázalá lanovka 3S-Umlaufbahn, která se klene nad 2,5 km širokým a 400 metrů hlubokým údolím Saukasergraben. Výtečné podmínky mají také běžkaři. Ti mohou použít značené trasy různé náročnosti, obvykle vedené romantickou krajinou. Pro mladé jsou tu zábavní parky, Freerider-Area pro bikery, příznivci adrenalinu se vydají na ledovec u Kitzsteinhornu. Milovníci nočního lyžování mají na výběr hned ze čtyř sjezdovek, snowboardisté si přijdou na své na překážkách v Hanglalm-Parku nebo v oblíbeném snowparku na Kitzbüheler Horn. Tam se vyřádí pochopitelně mladí. Rodiče, hlavně ti postarší, zvolí nejspíše jiný program, kdy se spokojí s dopoledním lyžováním a pak se věnují třeba procházkám spojeným s kulinářskými zážitky. K tomu zde mají ideální příležitost, v údolí je spousta menších městeček, podle znalců jsou nejhezčí PillerseeTal, Waidring, Fieberbrunn, St. Jakob, St. Ulrich, Hochfilzen. Pokud se vydají na túru, nemohou neminout spoustu horských chat, upravených i z nepoužívaných salaší, kde je čeká dobrá obsluha, někde i v kroji, a obvykle domácí chléb či čerstvě vyuzené klobásky. I když Vídeň je odsud daleko, proslavený řízek, který „vynalezl“ český maršál Radecký je možné ochutnat i zde.
Pohled na St. Ulrich od jezera Pillersee
Nejčistší voda a výtečné víno
Tím, že většina zdejších středisek je ve výšce před dva tisíce metrů, nedostatkem čistě bílé pokrývky obvykle netrpí, stejně jako čerstvým vzduchem. Někteří zpocení lyžaři neodolají tomu, aby svlažili své hrdlo vodou pramenící na vrcholech. Dá se pít bez obav, patří k nejčistším vůbec. Stejná vytéká i ze všech vodovodů v tyrolských Alpách. I když zdejší kraj není vinařský, je možné dát si všude výtečný mok z jiných částí země. Stejně jako specialitu, slavnou dýňovou polévku, která se díky skleníkům dá ochutnat i v zimě.
Jan Janula/ Foto autor
Mohlo by vás taky zajímat: