Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

S pubescentem na chalupě: Pevné nervy s sebou!

To, co vám připadá jako život v ráji, vidí váš dospívající potomek naprosto jinak. Jak to společně zvládnout?
Vydáno: 03.07.2015
S rodičema je to prostě děsná nuda
S rodičema je to prostě děsná nuda Autor: giphy.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Každý z pracujících by si teoreticky zasloužil pěknou dovolenou, vytoužený odpočinek uprostřed idylické přírody. Možná i vy máte ten svůj koutek snů, kam se celý rok těšíte jako blázni. Pravděpodobně je to chaloupka na okraji lesa, pod vysokými modříny a neustále šumícími borovicemi. Houby rostou hned za chalupou, v zahrádce sládnou letní jablíčka a červenají se maliny a jahody, o dřevěný plůtek se opírají staré růžové keře. Vysoká tráva na louce krásně šimrá kolena, kam se podíváte, všude pomněnky a čekanky, kopretiny a sedmikrásky, mateřídouška a šípkové růže. Pochopitelně nechybí křišťálová studánka lemovaná – jak jinak – než kapradím. Les je plný borůvek a nádherných hříbků, které se důmyslně schovávají v mechu, vás ale nepřelstí. Řeknete si: ráj! Ovšem myslí si to také váš pubescent?

ezgif.com-resize(42) Foto:

 

Taková otrava!

Váš pubescent si to bohužel nemyslí. Oni totiž ti teenageři uvažují tak nějak… jinak. Jejich představy ráje se zásadně liší od těch našich. A protnou se až v nekonečnu – jako rovnoběžky (možná si to pamatujete z dlouhých, předlouhých hodin geometrie).

Váš pubescent se (patrně) domnívá, že ideální prázdniny by měly vypadat následovně: kolem poledne vstane z postele, posadí se k Facebooku a počítačovým hrám. K večeru si pak sbalí batůžek a odjede na „fesťák“ či technopárty, vrátí se za tři dny… a tak dále stále stejně. S tím ovšem jako svědomitý a zodpovědný rodič nemůžete souhlasit, zejména je-li vaší ratolesti čtrnáct, patnáct, šestnáct let. Tady si prostě musíte dupnout: „Jede se na chalupu a dál už o tom nebudeme mluvit!“ Vaše trápení tím však nekončí, ba naopak: začíná. Počítejte s tím, že potomek vám dá velmi razantním způsobem najevo, že je otrávený jako malajský šíp.

10 vět, které pubescentům raději neříkejte

Puberta je zvláštní období. Z vašeho milujícího a roztomilého dítka se najednou stane člověk, pro kterého jste nepřítelem číslo jedna a jeho největší zábavou je provokovat vás. Nenechte se zahnat do kouta, neobracejte se o pomoc k uklidňujícím lékům, nepodléhejte záchvatům vzteku. Jak radí psychologové: zachovejte klid, usmívejte se, některé bláznivé nápady přejděte bohorovným mlčením. Nicméně vymezte hranice, za něž se už nesmí. Připravili jsme pro vás varovný seznam vět, které dospívající opravdu nenávidí.

Co bylo ve škole?

Co bylo ve škole?

Jistě si vzpomínáte, jak milovaný prvňáček po celou cestu ze školy s nadšením líčil, co ten den dělali. Ano, bylo to krásné a už se to nevrátí. Takový je život. Teď zapomeňte, že taková otázka existuje. V opačném případě vyletí pubescent jako čertík z krabičky, bude syčet, že není malé dítě a že má právo na soukromí. Co se děje ve škole, se dozvíte na třídní schůzce, kde se ovšem nesmíte zhroutit. To by opravdu nevypadalo dobře. Buďte nad věcí a říkejte si, že známky nejsou všechno.

O houby se zajímá…

Nic vám nepomůže, že se doslova utápíte v sentimentálních vzpomínkách: Ano, když byla vaše Helenka malá, prázdniny na chalupě přímo zbožňovala. S jakou radostí vám pomáhala připravovat řízky z květů černého bezu a limonádu z téhož, s jakým nasazením sbírala pampelišky na voňavý pampeliškový med. V kopcích nalézala tak veliké bedly, že když pršelo, nesla je vítězoslavně nad sebou jako deštníky. Hříbky mohla sbírat i se zavřenýma očima, tak dokonale to tu znala. A to luční kvítí jaké nosila… Pletly jste spolu věnečky a ona v nich vypadala jako víla. No, co je to platné, když teď má ve vlasech modré pramínky a co se týká hub, ptala se (ještě ke všemu přímo vás!), kde nejblíž u chalupy rostou lysohlávky… Inu, nezbude vám než zatnout zuby a pokusit se to vydržet.

ezgif.com-resize(43) Foto:

 

Pozor, bude řádit

Hysterie nepomáhá, naopak zpravidla situaci jen zhorší. Nenechte se vyprovokovat. Zásadně neříkejte: „V práci mám takový peklo, zasloužila bych si pár klidných dní na chalupě, copak to nedokážeš pochopit?!“ Váš pubescent to pochopit možná dokáže, ale chce to čas… Asi tak dvacet let. Proto raději neříkejte nic a na provokace (bude jich víc, než si myslíte) nereagujte.

Máte-li chaloupku pěkně v údolíčku a v úvahu připadají potíže se signálem, připravte se na opravdový očistec. Pubescent se nedostane na Facebook a bude řádit jak černá ruka. Vy to jako matka samozřejmě musíte vydržet. Nenavrhujte, že si místo toho zahrajete prší nebo slovní kopanou, to by se teenager ale už doopravdy zbláznil. Tady je každá rada drahá. Skočte na borůvky, udělejte palačinky, nalijte bezinkovou limonádu a vyprávějte, jak to bylo hezké, když vám kdysi tu limonádu pomáhal(a) vyrábět… Uvidíte, třeba zažijete i nějakou tu hezkou chvilku. Ale zbytečně mnoho jich nebude, s tím počítejte.

Eva Michorová

Mohlo by vás taky zajímat:

Křičet na teenagera a vyhrožovat mu je naprosto neefektivní

Jak se domluvit s puberťákem: Nekřičte, mluvte s ním a občas mu dejte pokoj

Článek je zařazen v: léto, prázdniny, puberťák, pubescent, s babičkou na chalupě, hlídání dětí
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama