16. srpna 2016 04:40
Martina ČerňanskáZa označení RUM mohou ženy. A právě dnes je jeho svátek!
Svátek všech rumů je tady. Právě dnes, 16. srpna, je ten pravý den pro všechny milovníky tohoto lahodného moku k oslavě jeho existence. Přinášíme několik perliček, které o rumu určitě netušíte – příště si na ně při jeho pití jistě vzpomenete.
Název „rum“ je považován za zkratku anglického slova „rumbellion“, což znamená „velký ruch“. A proč právě toto označení? Protože se při jeho pití karibské ženy řádně tanečně odvazovaly při večerních bouřlivých setkáních, a tak jejich milenci nápoj pojmenovali patřičně takto. Existují však i jiná tvrzení, a to že název pochází z botanického názvu cukrové třtiny, tedy „Saccharum officinarum“, ze které se vyrábí, nebo že vznikl díky plantážníkům na Barbadosu, kteří ho nazývají „Rumbullion“.
Z Asie až do Karibiku
První zmínky o výrobě rumu přímo z cukrové třtiny pocházejí už z Indie a Číny, kam ji přivezli obchodníci z Indonésie, kde má tato rostlina svůj původ. Její pěstování se postupem času rozšířilo i do severní Afriky, na Blízký východ a následně do Evropy, odkud byla převezena druhou plavbou Kryštofa Kolumba v roce 1493 do Nového světa a začala se vysazovat na úrodných karibských půdách. Obyvatelé Karibiku časem přišli na to, že se dá rum efektivně vyrábět i z melasy, odpadního produktu při výrobě cukru. Začali do ní časem přidávat i tajné směsi bylin, koření a ovoce.
Rum s chilli nebo kořením
Protože piráti byli většinou bývalí obchodníci a námořníci, není divu, že v tomto nápoji našli zalíbení i oni. Řada karibských ostrovních států námořníkům prodávala rum levně, aby si je udrželi u břehů a chránili je tak právě před piráty. Když piráti námořnické lodě přepadli, našli i pěknou zásobu rumu, na které si pochutnali. Právě v dobách pirátství se stal kořeněný rum nejoblíbenějším pitím ve všech putykách a barech města Port Royal na Jamajce. Příkladem takového rumu může být Captain Morgan, který je pojmenován po opravdovém kapitánovi Henry Morganovi, který žil v 17. století. Už v těchto dobách vznikla mixabilita rumu, která přetrvala dodnes. Do rumu se začaly přidávat různé druhy ovocných limonád, koření nebo chilli.
Rum jako denní příděl podle zákona
V roce 1731 se Britům podařilo oficiálně prosadit zákon, který dával každému námořníkovi právo na denní příděl pinty vína nebo půl pinty rumu. Kdybychom to přepočítali, jedná se zhruba o 7 panáků rumu s obsahem alkoholu často více než 75 %. Jaké překvapení, že s tímto zákonem přišel i problém s opilými námořníky, kteří měli na svědomí časté nehody na palubách a námořní katastrofy. Protože měli rumu nadbytek, používali ho někdy i dokonce jako platidlo. A tak se začal příděl rumu postupně snižovat či míchat s vodou a cukrem (tak vznikl grog). V roce 1970 byl pak zákon úplně zrušen.
Rum jako druhý nejoblíbenější alkohol
Podle veřejného průzkumu z roku 2013 magazínu International Wine & Spirit Research je rum druhým nejvíce konzumovaným alkoholem hned za vodkou. Vypije se ho 1,47 bilionů litrů ročně. A to už je slušné číslo!
A co vy? patříte mezi milovníky dobrého rumu?