Celebrity

9. června 2022 06:01

David Laštovka

Rok od smrti herečky Libuše Šafránkové. Jak vypadaly její poslední chvíle?

Legendární herečka zemřela pouhé dva dny po svých osmašedesátých narozeninách. Ty ale ještě stačila s nejbližšími přáteli oslavit a bylo to velmi dojemné. Následující den odjela do nemocnice na plánovaný lékařský zákrok. Domů už se však nevrátila.

Na oslavě narozenin se Libuše po delší době setkala s manželem Josefem Abrhámem, který v té době kvůli špatnému zdravotnímu stavu už pobýval u jejich syna Josefa. Společné chvíle si užívali až dojemně. Bylo to naposledy, co se viděli. Dva dny nato herečka zemřela.

Na oslavu narozenin Libuše Šafránkové dorazil i její osobní kněz Jakub Sadílek, s kterým se herečka přátelila posledních sedm let svého života. „Paní Libušce jsem dělal zpovědníka do těch posledních chvil. Měla hlubokou duši. Cítila velkou lásku ke své rodině a i během posledních let svého života jí velmi záleželo na přibližování se k Ježíši a Bohu. Snažila se odvážně si klást náročné otázky víry a témata i vzhledem ke své nemoci,“ popsal Sadílek v rozhovoru pro rádio Proglas.

Před kamerou se naposledy objevila osm let před smrtí

V posledních letech se o představitelce pohádkové Popelky jako by slehla zem. Nevycházela z domu, přestala komunikovat se světem. A když se v bulvárních médiích objevily fotografie, jak Libuše vchází na onkologické oddělení, bilo se na poplach. Tehdy ještě národ uklidňovala s tím, že je všechno v pořádku a nic se neděje.

„Děkuji za optání, nejsem v nemocnici a cítím se dobře,“ napsala tehdy redaktorovi serveru Prima Ženy v SMS zprávě. Dokonce prozradila, že se chystá znovu natáčet a poprosila, ať jí držíme palce. Před kameru už se však nikdy nevrátila. Poslední film, který se jmenoval Jak jsme hráli čáru, natočila v roce 2013, tedy osm let před smrtí. Další už nepřidala.

Hrušínskému dal Abrhám se Šafránkovou nejhorší dárek

V minulosti prodělala rakovinu plic. Přestože během těžkého boje s nemocí musela podstoupit řadu nepříjemností, bojovala s ní velmi statečně a snažila se myslet pozitivně. „Musela jsem se naučit používat injekční stříkačku. Měla jsem nejdříve trému, ale sestřička, která mě to učila, řekla, že si mám myslet, že třeba dávám prádlo do pračky. Je to činnost jako každá jiná. A tak si teď i v jiných situacích říkám, ano, dávám prádlo do pračky, dávám prádlo do pračky... A jde to. Musí,“ svěřila se v posledním rozhovoru, který poskytla své herecké kolegyni Evě Hruškové.

„Nejdůležitější je mít radost. Nenechat se ničím zlomit a brát život s nadsázkou,“ dodala ještě. Od té doby už veřejně nepromluvila.

Libuše Šafránková s Josefem Abrhámem chybí nejen své rodině, filmovým fanouškům, ale také hereckým kolegům. „Dostal jsem od Pepy a Líby dva nejhorší dárky. Líba zemřela 7. června, kdy mám narozeniny, a Pepík 16. května, kdy mám svátek. Oba byli výjimeční lidé, báječní kolegové, skvělí herci,“ svěřil se médiím Jan Hrušínký na posledním rozloučení s Josefem Abrhámem.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.