Sex a vztahy

13. září 2017 14:00

Anna Kopečková

6 mýtů o pubickém ochlupení. Taky jim věříte?

Možná si chloupky v tříslech a na vašich nejtajnějších místech odstraňujete voskem. Nebo se třeba holíte. Případně s nimi bojujete laserem či depilačními krémy. Anebo jste přírodní ženou se vším všudy. Nicméně jste jistě neunikla mnoha mýtům, které kolují o pubickém ochlupení.

Mýtus č.1: Pubické chloupky vás chrání před sexuálně přenosnými chorobami

Realita: Opak je pravdou. Pubické ochlupení slouží jako živná půda pro množení bakterií.

„Není žádných pochyb o tom, že je naše přirození bez chloupků jednoduše čistší, protože chlupy poskytují azyl bakteriím,“ tvrdí Wendy Askew, MD z Institutu pro zdraví žen v americkém San Antoniu. „Přestože se vědci nezaměřili na zkoumání bakterií přímo v pubickém ochlupení, studie prokázaly jejich alarmující množství v mužských vousech.“

Přesto mnoho žen nesprávně předpokládá, že ochlupení v intimních partiích chrání před genitálními bradavicemi a těmi sexuálně přenosnými nemocemi, které se projeví v důsledku kontaktu kůže na kůži. Jenže pubické ochlupení vás před nimi neochrání, to bychom od něj už chtěli příliš. Ve skutečnosti by naopak mohlo pomoci viru se šířit.

Jedna čínská studie navíc potvrdila, že HPV (lidský papilomavirus napadající buňky naší pokožky a sliznic) přítomný v mužském ochlupení by mohl u jejich partnerek způsobit problémy související právě s HPV, například prekancerózu, z níž se může vyvinout rakovina děložního čípku.

Mýtus č.2: Kvůli pubickému ochlupení si sex tolik neužijete

Realita: Každá žena to prožívá jinak. Existují dva protichůdné názory. Někteří z nás si myslí, že ochlupení v intimní oblasti vede k menšímu tření mezi oběma těly, a tedy i jemnějšímu a vzrušivějšímu kontaktu.

Nicméně některé ženy dávají přednost intenzivnějšímu pocitu, který prožívají, když jsou vyholené dohladka a mohou se na partnera maximálně namáčknout. Je to tedy zcela individuální. Záleží na tom, jak moc velký tlak potřebujete k dosažení orgasmu. Případně vás může vzrušovat už jen samotná vyholená a hladká kůže na vašem přirození.

Mýtus č.3: Barva vašich vlasů se shoduje s barvou vašich pubických hloupků

Realita: To by bylo trošku jako míchat hrušky se švestkami. Nehledě na to, že dnes si málokterá žena nebarví vlasy. Přesto nás ale něco může prozradit - odstín obočí. Většina pubických chloupků má totiž tendenci vyrovnat se barvě obočí. Pokud si ho tedy také nebarvíte...

Mýtus č.4: „Křovíčko“ je odpuzující

Realita: Technicky vzato to záleží na vaší dohodě s partnerem – tedy hlavně na jeho preferencích. Nicméně existují určité důkazy, že by mohlo být pubické ochlupení naopak vzrušující, protože je plné feromonů.

„Mazové žlázy, které se nacházejí mimo jiné i v místech s ochlupením, produkují sekrety, které samy o sobě nemají žádný zápach. Jakmile se smísí s bakteriemi, které máme na kůži, vlasech a chlupech, vytvoří se odér nazývaný feromon. Jestliže máte pubické ochlupení, jeho intenzita se ještě znásobí díky přítomnosti bakterií," říká Wendy Askew.

A jedince, kteří mají citlivý čich, tahle vůně může maximálně přitahovat. Pravdou ovšem je, že někoho to zase naopak velmi odpuzuje.

Mýtus č.5: Pubické ochlupení nikdy nepřestane růst

Realita: Naštěstí tohle není pravda. Dovedete si představit, jak by vypadali lidé, kteří mají tam dole prales, který nikdy nezastřihují?! Příroda nás proto nastavila tak, aby se růst pubického ochlupení na určité úrovni zastavil. Každý člověk to má jinak, záleží na genetické výbavě. Průměrná délka těchto chlupů je zhruba 1,5 - 5 cm a jejich kvalita se mění s věkem. A pravdou je, že některé ženy procházející menopauzou mohou přijít nejenom o bujnou hřívu na hlavě, ale i o pubické ochlupení, které pak bude jemnější a méně husté.

Mýtus č.6: Pokud máte citlivou pokožku, neměla byste se tam dole holit

Realita: Ani toto samozřejmě není pravda, i když možná budete muset změnit váš způsob holení. Jestliže příliš neřešíte, kdy a jak se holíte, a klidně sáhnete po žiletce těsně před odchodem do práce, oholíte se „nasucho“ a pak na sebe natáhnete silonky, nemůžete se divit, že bude vaše pokožka podrážděná. A dokonce se třeba taky pořežete. Proto v ideálním případě používejte během holení zvlhčující gely nebo krémy. Jinak začnou působit bakterie, které se dostanou do podkoží, a objeví se vyrážka nebo infekce.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.