Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Kancelář plná žen: Jak v ní přežít?

Pro některou je práce v ženském kolektivu balzámem na duši, jiná by z takové práce okamžitě odešla. Jak zvládnout zaměstnání, ve kterém máte jen a jen kolegyně?
Vydáno: 10.05.2017
Ženy hrozně rády pomlouvají.
Autor: iStock Ženy hrozně rády pomlouvají.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Pracovala jsem v redakci, kterou tvořilo pět lidí – žen. Zpočátku to bylo docela fajn, vycházela jsem se všemi, jenže pak se jedna kolegyně skamarádila s šéfovou a zřejmě jsem se jim něčím znelíbila. Začaly mi dělat ze života peklo, nic, co jsem udělala, nebylo dost dobré, celkem otevřeně mě pomlouvaly, nakonec se se mnou přestaly bavit. Musela jsem dát výpověď, protože na to jsem tedy opravdu neměla nervy," líčí 38letá Lucie, jak odešla ze své předchozí práce.

Přitom do té doby nikdy podobné problémy neměla, naopak. „Vážně si o sobě myslím, že jsem nekonfliktní člověk. Především v práci. Co se mi zadá, to udělám, a stojím si za tím, že kvalitně, neodmlouvám, práci neflákám, nepomlouvám. Možná ale právě to byl ten problém, nechtěla jsem s nimi komentovat okolí."

V čem je problém?

„Ženy bývají celkově vnímavější na atmosféru i pocity druhých. Proto se o nich také říká, že mají silnější intuici a podobně. Bývají také více zranitelné a často si poznámky ostatních berou osobně. Touha mít dobré vztahy a harmonii v kolektivu je především ženskou potřebou," popisuje odbornice na partnerské vztahy Denisa Palečková.

Muži mají oproti nám ženám výhodu, svět i jednání druhých berou věcněji a vztahy se jich tolik nedotýkají. I proto vznikají klasické situace, kdy žena cítí dusno a blížící se problém, kdežto pro muže je všechno v pořádku. A to platí jak v partnerských vztazích, tak i v těch pracovních. Když někdo kritizuje práci muže, ten si řekne: „Aha, tohle jsem pokazil, musím zamakat a napravit to." Jenže když kritizujete ženu, první, co ji napadne, je, že ji nemáte rádi a že už tedy ani nemá cenu se snažit. 

„Konflikty v ženském kolektivu jsou pak nezralým vyjádřením potřeby mít kolem sebe harmonii. Místo aktivního utváření pohody jde často o nevědomé tendence kritizovat a soutěžit," dodává Palečková.

Přitom přítomnost i jen jednoho nebo dvou mužů může výrazně přispět ke zlepšení situace. „Mužské vědomí pomáhá ukotvovat ženské emoce, zpravidla záhy se proto dostaví klid a stabilita," radí odbornice šéfům, jak ´hustou´ atmosféru vyřešit. 

Proč tak rády pomlouváme?

Co většině žen na ženských kolektivech hodně vadí, a zmínila to i redaktorka Lucie, o níž byla řeč na začátku článku, jsou pomluvy. I když na některé muže by označení drbna sedělo ještě víc než na jejich ženské protějšky, v práci se takovými věcmi zpravidla vůbec nezabývají. Narozdíl od žen. „Namísto prožitku hojnosti se snažíme shazovat ostatní kolem sebe. Bohužel tím pak ubližujeme nejvíc samy sobě," podotýká Denisa Palečková. Doplácíme jednoduše na to, že nás baví vztahy, lidé a jejich prožitky. Čím komplikovanější a dramatičtější příběh, tím lépe. Pomluvy jsou příjemným děním a zpestřením, přece jen je lepší, když se děje alespoň něco než nic. A pokud mám v sobě prázdno, ostatní mi mohou být dobrou zábavou.

Když jste terčem vy

Jenže co si počít, když jsme my samy terčem pomluv a intrik? Nejlepší je podle odborníků si drbů nehledět a věnovat svou energii tomu, co nás zajímá a dává nám smysl. „Tím, že se zaměřujeme na konflikt a negace, je pouze posilujeme. Když je ignorujeme, nedáváme jim žádnou další energii, pod kterou by mohly růst," upozorňuje Palečková. Pokud tedy bojujete s nějakou tou intrikářkou, nevšímejte si jí. Řešte s ní jen pracovní záležitosti, a pokud do vás bude nějak rýt, nereagujte a vraťte se k pracovnímu tématu.

Jak si zachovat zdraví?

Pokud už v ženském kolektivu pracujete, zbytečně se nestrachujte, kdy se vztahy pokazí, a snažte se z toho naopak vytěžit co nejvíc. Sdílejte společně radosti, podporu a porozumění. „Se ženou se mohu krásně vypovídat a dočkám se pochopení, zatímco muž po chvíli začne ztrácet trpělivost, dobírat se ve zkratce pointy, aby už byl konečně klid. Případně bude chtít co nejkratší analýzou daný problém vyřešit. Ale my ženy chceme být jen vyslyšeny a podpořeny," říká Denisa Palečková.

Určitou strategií podle ní může být i to, že budeme rozvíjet vlastní ´mužské´ vlastnosti, tedy odstup a rozvahu. Nicméně nejlepší je snažit si své kolegyně užít. A pokud to skřípe, zajít o víkendu srovnat duševní rovnováhu třeba s chlapem na ryby…

-ana-

Mohlo by vás taky zajímat:

Ženy, které zničí váš vztah. A nejsou to milenky!

A to je krutá pravda: nejen milenky ohrožují vaše manželství či váš vztah. Vyskytují se bohužel i jiné ženy, jež jsou pro partnerství nebezpečím občas i daleko větším. Jistě přinejmenším tušíte, které to asi tak mohou být. Pokud nikdo z vašeho blízkého okolí neohrožuje váš vztah, jste šťastná žena. Ale je tomu skutečně tak? Nevyskytuje se v blízkosti vás a vašeho partnera například, dejme tomu...

Jeho matka

Ženy, které zničí váš vztah. A nemusí to být milenky  tchýně

Zdaleka ne každá tchyně je intrikánka, nezdravě zamilovaná do svého synáčka a třesoucí se na to, aby mu za každou cenu zničila harmonický vztah. Mnohé ženy vycházejí s manželovou matkou neutrálně či docela dobře. Ale je možné, že k nim bohužel nepatříte a že vás "maminka" deptá. Rozhodně by nebyla první, která dožene synovo manželství k rozvodovému soudu. Jakmile vámi tchyně otevřeně pohrdá a dělá vám naschvály, budete muset bojovat. Ale čestně. Nenechte se zastrašit, bojujte však podle pravidel. Pokud ovšem žijete s takzvaným mamánkem, počítejte s tím, že bitva bude bouřlivá.

14 věcí, které dělá většina žen a~muži je nikdy nepochopí!

14 věcí, které dělá většina žen a muži je nikdy nepochopí!

Čtyři ženy promluvily! Co byste poradily svému mladšímu já, kdyby to šlo?

Čtyři ženy promluvily: Co byste poradily svému mladšímu já, kdyby to šlo?

 


Článek je zařazen v: kolegyně, pomlouvání, pomluvy, ženský kolektiv
Reklama