Měla byste se vrátit k svému „ex“? Napoví vám odpovědi na 5 otázek
Koncem roku ani začátkem toho nového nechce být nikdo sám. Jenže co když jste sama a žádný nový vztah se nerýsuje? Kdo má o vás nejspíš pořád ještě zájem, je váš expartner. Bylo by rozumné to s ním ještě zkusit?
Teď by to chtělo utrhnout si na louce kopretinu a zahrát si hru „má mě rád, nemá mě rád“. Jenže kopretiny v tuhle roční dobu nerostou a – upřímně řečeno – tohle řešení by stejně nebylo zrovna nejšťastnější.
Zkuste se raději chvilku zamyslet a odpovědět si na následujících 5 otázek. Po nich budete určitě moudřejší.
1. Proč to nevyšlo napoprvé (napodruhé, napotřetí...)?
Jestliže jste došli s partnerem k rozhodnutí, že se rozejdete, zřejmě jste k tomu museli mít pádný důvod. Pokud vztah znovu obnovíte, je hodně pravděpodobné, že budete mít pak zase problém s věcí, která způsobila váš předchozí rozchod. A je úplně jedno, zda byla důvodem špatná komunikace, odlišný žebříček hodnot, rozdílný sexuální apetit nebo třeba nedostatek přitažlivosti.
Popřemýšlejte o tom, proč vůbec o návratu k partnerovi uvažujete. Je to jen z pohodlnosti? Chcete se k němu vrátit třeba jen proto, že ho měla ráda vaše rodina? Nebo se bojíte, že už nikoho jiného nenajdete? Tyhle důvody bohužel vedou jen k dalšímu rozchodu.
Možná vám napoví i následující otázky. Nejprve si na ně najděte odpovědi sama, pak si o tom promluvte s expartnerem:
- Co jste se o sobě dozvěděli během prvního roku – o vás samotných i o vás coby páru?
- Co se od vašeho rozchodu změnilo? A co vás vede k přesvědčení, že se to podruhé už nestane?
- V čem jste nyní ochotná udělat kompromis?
- Jak konkrétně si představujete vaši společnou budoucnost? Jaká je vaše vize?
- V čem jste jako pár silnější?
Zkuste nad tím popřemýšlet a nespěchat se závěrečným rozhodnutím. Ponechte si tolik času, kolik jen potřebujete.
2. Jaké jsou důvody, proč byste se k sobě rozhodně neměli vracet?
Nejspíš proto, že je váš "ex" nespolehlivý, hrubý, nezodpovědný, neschopný šetřit nebo nevyzrálý (víc než obvykle). Někdy může být příčinou těchto negativních vlastností skutečnost, že si moc nevěří. Lidé s nízkým sebevědomým si leckdy mohou myslet, že nejsou hodni lásky, proto od sebe ostatní co nejvíce odrazují a odpuzují.
Jiným vážným důvodem může být žárlivost. Buďte ve střehu obzvláště tehdy, když vás váš ex sleduje a je schopen vám narušit rande s jiným mužem. Tento člověk, ačkoliv jste ho kdysi milovala, není duševně v pořádku a mohl by vám hodně ublížit – nejen psychicky, ale i fyzicky. Nevěřte jeho planým slibům, že se změní, že už na vás nebude žárlit a nebude pečlivě zkoumat každý váš pohyb. Je to totiž silnější než on.
Určitě jste si všimla, že jsme coby důvod, proč znovu neslepit vztah s vaším bývalým, nezmínili nevěru. Ta může být častou příčinou rozchodu, ale psychologové se shodují, že se většinou po aféře jednoho z partnerů podaří zase dát pár dohromady. Ve skutečnosti druhému odpustíme víc, než si myslíme, že jsme schopni. Záleží ovšem na mnoha dalších faktorech. Proto se nedivte, že jednou něco tolerujete, jindy se z té samé věci můžete zbláznit.
Každopádně popřemýšlejte, proč už byste do vztahu, který tak moc dobře znáte, neměla znovu jít. Je totiž možné, že i sebemenší detail vám hned udělá jasno.
3. A jaké jsou ty dobré důvody, proč to ještě zkusit?
Často se k sobě vrátí páry, které rozdělila dlouhá vzdálenost a ve finále oba dva zjistili, že už spolu vlastně nežijí, protože se skoro nevidí. Jeden začne studovat v zahraničí nebo dostane zajímavou pracovní nabídku, díky níž hodně cestuje. Nebo se třeba poznali příliš mladí a ještě chtějí poznat další partnery. Chtějí si zkusit randit s někým dalším, aby měli srovnání a nechtěli to pak dohánět ve čtyřiceti letech. Tyto typy rozchodů bývají většinou vzájemné. Oba partneři se shodnou, že už do vztahu energii investovat nechtějí, dají si navzájem volnost.
Musíte si proto ve vztahu stanovit vaše priority. A po celou dobu trvání vztahu na tom pracovat. Občas je to dlouhá a trnitá cesta, která se ale nakonec vyplatí. Mějte na paměti, že někdy je třeba ustoupit, ale jindy je důležité prosadit si to, po čem opravdu toužíte. To samé platí i o partnerovi. Jestli se nakonec vždycky domluvíte, záleží pouze na vás.
A jaká je pointa? Jestli chcete úspěšný a šťastný dlouhodobý vztah, neměla byste zapomínat, jaké priority jsou pro vás důležité. Pokud tedy cítíte, že je váš expartner vůči tomu otevřený a dalo by se na tom společně pracovat, je tu dobrá šance, že to mezi vámi bude ještě fungovat.
4. Než začnete uvažovat o návratu, měli byste strávit nějaký čas odděleně
Je jasné, že pokud není důvodem k rozchodu váš nový přítel, neustále musíte na svého bývalého myslet. Vždyť jste spolu strávili tak strašně moc času. Váš partner jako by s vámi srostl, byl vaší součástí a vy teď máte pocit, že vám něco chybí.
Zkuste si ale nejdříve pročistit hlavu a užít si svůj osobní prostor. Nechte rozchod doznít a vyšumět, abyste pak udělala racionální rozhodnutí. Poté popřemýšlejte, zda by znovu slepený vztah nebyl třeba jen menším zlem proti tomu zůstat sama.
Dopady rozchodů zkoumají i vědci, a to na neuropsychologické úrovni. V této souvislosti má rozchod stejné účinky jako vysazení léku. Díky monitorování mozku odborníci zjistili, že všichni, kteří jsou hluboce zamilovaní, mají aktivována mozková centra, jež jsou spojena se závislostí. V podstatě jsou závislí na partnerovi. Není proto vůbec neobvyklé, že po rozchodu můžete pociťovat tyto negativní příznaky: deprese, nespavost, úzkost, tělesnou bolest, nechutenství apod. Zkrátka všechno, co se může u člověka projevit po vysazení léků. Podobné nepříjemnosti ve vás může vyvolat to, co vám vašeho expartnera připomene, ať už se jedná o nějaké předměty, vaše oblíbené písničky, místa, filmy, jídla apod. Tohle všechno dokáže vysvětlit naše stavy po rozchodu, kdy jsme naším bývalým doslova posedlé.
Jenže vy se musíte přes toto úskalí dostat až do fáze, kdy budete uvažovat rozumem. I po rozchodu jsou totiž stále aktivní dopaminová centra v mozku, která ve vás udržují pocity lásky i přesto, že už nejste spolu.
Můžete se zkusit na sebe podívat s nadhledem. Představte si, že v té situaci, ve které jste vy, se nachází vaše kamarádka. Co byste jí poradila, kdyby se zeptala, zda se má k bývalému příteli zase vrátit?
5. Jak se můžete zase dostat společně do vztahu?
S cílem vytvořit šťastný a spokojený vztah budete muset překonat pár záludností. Budete si muset navzájem odpustit, důvěřovat si a posunout se spolu kupředu. Odpuštění znamená akceptovat, co se stalo v minulosti, a nepoužívat to už proti svému partnerovi. Musíte se oprostit od věcí, které vás kdysi ranily, a znovu začít důvěřovat. Musíte na tom pracovat oba dva, není to vůbec jednoduché. Pamatujte na to, že mají větší sílu činy a ne slova. Ta postrádají smysl, jestliže jsou v rozporu s vaším chováním. Musíte si ve vztahu znovu vybudovat pocit bezpečí.
Jako pár potřebujete mít jistotu, že se na sebe můžete spolehnout, že v sobě máte oporu, že se navzájem ochráníte. Pociťujete vzájemnou sounáležitost. Myslíte na druhého víc než na sebe a dokážete si uspokojovat vaše potřeby – samozřejmě nejen sexuální.
-šp-