Skandál v Itálii. Hvězdná trenérka měla gymnastky ponižovat, týrat a nutit svlékat
Itálií aktuálně hýbe vážný sportovní skandál, který měl probublávat přímo v jádru tamní prestižní gymnastiky. Renomovaná trenérka Emanuela Maccarani, pod jejímž vedením cvičila mimo jiné i olympijská medailistka, dostala po téměř 30 letech ve funkci padáka. Mohou za to svědectví o jejích nehorázných praktikách, při nichž se gymnastky musely svlékat nebo prosit o odpuštění.
Jen málokterá aspirující mladá gymnastka v Itálii v minulosti netoužila po tom, aby se dostala na prestižní Mezinárodní akademii moderní gymnastiky v Desiu. Právě zde téměř tři dekády své svěřenkyně pevnou rukou vedla známá trenérka Emanuela Maccarani. Jenže jak nyní ve skandálním odhalení vyšlo najevo, její ruka byla až příliš pevná a překračovala hranici slušného, respektive i legálního zacházení.
Italská gymnastická federace se jednomyslně shodla na tom, že Maccarani bude ze své vysoké funkce s okamžitou platností propuštěna. Donutilo ji k tomu vyšetřování vedené proti ní na základě výpovědí několika jejích svěřenkyň. Ty popsaly šokující zneužívání, ponižování i regulérní týrání, kterému musely za nedostatky ve svých výkonech během tréninků čelit. Na krutých praktikách zahrnujících i psychický nátlak se měla podílet také další trenérka Julieta Cantaluppi.
„Dozvěděla jsem se to prostřednictvím sociálních sítí,“ svěřila se ve svém prohlášení sama Macarani, kterou vyhazov dle jejich slov zcela zaskočil a ranil. „Zbavili mě všech povinností, ačkoli ve smlouvě je uvedeno, že musím dostat měsíční výpovědní lhůtu. Řekli mi, že už nemohu v Desiu pracovat kvůli citlivé situaci,“ citoval trenérku italský list La Gazzetta dello Sport.
Stejný osud potkal i její kolegyni a bývalou gymnastku Julietu Cantaluppi. Ta dříve působila jako trenérka juniorské reprezentace a mezi její úspěšné svěřenkyně patří také Sofia Raffaeli, která loni v Paříži získala v gymnastice bronzovou olympijskou medaili. Právě tu měla Cantaluppi stejně jako další atletku Serenu Ottaviani během tréninku ponižovat.
Dle italského tisku musely gymnastky například pokaždé, když při cvičení udělaly chybu, svléknout jeden kus svého oblečení. Často tak tréninky končily jen ve spodním prádle. Olympijská medailistka Raffaeli pak měla být za své chyby trenérkou třeba také nucena klečet před ní a prosit o odpuštění. Další nátlakovou praktikou Cantaluppi mělo být zavírání gymnastek do malé, chladné místnosti, kde je nutila sedět na zemi.
Zatímco dle některých je propuštění vyšetřovaných trenérek správné a pomůže ochránit budoucí generace před podobným přístupem, stále platí presumpce neviny. A například aktuální kapitánka italské gymnastické reprezentace Martina Centofanti se za svou dnes již bývalou trenérku postavila. Na sociálních sítích její vyhazov, který nikdo se sportovci nijak nekomunikoval, kritizovala.
Emanuela Maccarani byla až doposud považována za neochvějnou „královnu“ mezi trenérkami. Pod jejím vedením italské gymnastky přivezly cenné kovy z olympiád v Aténách (2004), Londýně (2012), Tokiu (2021) i Paříži (2024) a Itálie se během let stala jednou z nezpochybnitelných velmocí moderní gymnastiky.