Škaredá středa je tady: Vymeťte komíny, nemračte se a nikoho nepomlouvejte!
Dnes zapomeňte na mračení a na celý den si nasaďte na tvář úsměv, je totiž Škaredá středa, nebo také Sazometná či Černá, se kterou se pojí celá řada tradic, pověr a magických rituálů. Proč se nemáte škaredit? A proč je nutné zrovna dnes vymést komíny a upéct jidáše?
Jidášova zrada
Škaredá středa je součástí velikonočního týdne, lidově zvaného Svatý nebo Pašijový týden. Připadá na středu před Velikonocemi, a i když dnes už není tak známá jako Zelený čtvrtek nebo Velký pátek, naši předci jí věnovali velkou pozornost. Samotný název „škaredá“ pochází z křesťanské tradice, křesťanům připomíná den, kdy byl Ježíš zrazen Jidášem za třicet stříbrných.
Mohlo by vás zajímat: Proč Jidáš ve skutečnosti zradil Ježíše? Nejslavnější udání se mohlo odehrát úplně jinak
Nemračte se!
Škaredá středa je takovým stínovým dnem – připomíná, že i zrada, smutek a temnota jsou součástí života a lidé tomuto dni přisuzovali odpovídající emoce - smutek, faleš a zlobu. Traduje se, že na Škaredou středu byste se neměli mračit nebo škaredit, protože jinak by se vás nejen držela smůla, ale navíc byste se mračili po celý rok každou středu.

Dopřejte si ošklivé jídlo a upečte jidáše
Ano, čtete dobře, opravdu byste si měli připravit na talíř jídlo nevábného vzhledu. Dříve si lidé dopřávali hlavně bramborák, ale na talíře ho servírovali natrhaný na nedbalé kousky. Také bylo v oblibě pečení tzv. jidášů. Původní tvar tohoto oblíbeného pečiva připomínal provaz, který symbolizuje připomínku Jidášova oběšení. Dnes už se ale setkáte s celou řadou nejrůznějších tvarů.
Přečtěte si: Upečte si jidáše: Podle legendy zaručují pevné zdraví a chrání před zradou
Pusťte se do úklidu a vymeťte komíny
Lidé dříve právě v tento den vymetali komíny a pavučiny, věřili, že tak odstraní z domu nejen zlé síly, ale také nemoci a hlavně zradu. Popel z komína pak sypali do polí, aby si zajistili lepší úrodu. Ale uklízela se i celá stavení, ve stodolách a chlívech, hospodyňky se připravovaly na velikonoční svátky, které chtěly věnovat zábavě.

Nehádejte se a nekritizujte druhé
Tento den byl spojen se zradou a lidé si tak mnohem více dávali pozor na falešné přátele. Nosili amulety, např. česnek nebo pentličky s křížkem, aby odvrátili zradu a závist. Také se vyhýbali všem sporům a hádkám, protože věřili, že by se mohly zacyklit a už by se jich nezbavili. Ani pomlouvání druhých nebylo povoleno, prý to přináší smůlu. A v tento den se ani nepracovalo na poli, protože by prý práce nepřinesla užitek.

Magické kouzlo pro Škaredou středu
Pokud máte pocit, že potřebujete očistit od všeho negativního a zlého, nebo máte bolavé srdce, vyzkoušejte toto kouzlo na očistu. Potřebovat budete bílou svíčku, misku s vodou, špetku soli, kousek papíru a tužku, bylinku na vykuřování nebo esenciální olej (např. šalvěj, levandule, jalovec).
Jak na to? Najděte si klidné místo, zapalte svíčku a vykuřte místnost bylinkou nebo vonným olejem. Přitom odříkávejte: "Očišťuji tento prostor od všeho, co sem nepatří. Nechť je chráněn od všeho zlého a nečistého." Potom na papír napište všechno, co vás tíží, ať už to budou lidé, vzpomínky, emoce, nebo jen něco neurčitého. Potom vložte papír do misky s vodou, přidejte špetku soli a řekněte: "Odevzdávám to, co už nepotřebuji. Slzy, zloba, stín – ať se rozpustí ve vodě. Ať mé srdce zůstane čisté." Nakonec chvilku sledujte vodu a představujte si, jak ze sebe smýváte všechno, co vás tížilo a nedělalo vám dobře.
Čtěte také: Co s nadbytkem vajec? Tipy na zpracování velikonoční nadílky v kuchyni
Zdroje: Český lidový a církevní rok (Alena Vondrušková), Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce Jaro (Martin Bestajovský), Jarní tradinář: Od ledna do června (Martina Boledovičová, Martina Viktorie Kopecká)
Jaký bude duben podle výkladu karet?