Seriály a filmy

4. května 2014 23:00

Iva Kropáčková

10 tipů, jak s přehledem zvládnout přípravy na dovolenou!

Na dovolenou se začněte chystat už několik týdnů dopředu.

Nemůžete se dočkat, až odjedete pryč z bytu a města, kde trávíte celý rok, a zamíříte vstříc zážitkům tolik vzáleným od každodenního stereotypu? Těšíte se na odpočinek, moře, hory, výlety? Než se na vysněnou dovolenou vypravíte, zařiďte několik důležitých věcí, aby vás během dovolené a po návratu domů nečekalo nepříjemné překvapení...

Měsíc a více před odjezdem

1. Zkontrolujte si platnost cestovních a dalších potřebných dokladů!

Na nový pas se čeká měsíc. Pokud budete chtít cestovní doklad vyhotovit dříve, zaplatíte vyšší poplatek (1 500 místo 600 korun) a bude vám platit pouze šest měsíců. Zažádat musíte osobně, stačí vám s sebou jen platná občanka. Fotografii pořídí úředník na místě. Nezapomeňte nechat vyhotovit pas i vašim dětem (stojí 100 korun, resp. 1 000 korun při žádosti o dřívější vydání).

2. Začněte si chystat lékárničku!

Pokud berete pravidelně léky, přesvědčte se, že budete mít s sebou zásobu, případně si s předstihem naplánujte cestu k lékaři pro recept. Nakupte si i další potřebné přípravky a zdravotnické potřeby do cestovní lékárničky, jako jsou náplasti, léky proti průjmům, horečce, spáleninám, dezinfekce atd.

Plánujete-li cestu do exotických zemí, kam je vyžadováno očkování, obraťte se na příslušné očkovací centrum, kde vám poradí a naplánují dávkování vakcín.

Týden před odjezdem

3. Rozplánujte si práci!

Naplánujte si pracovní úkoly doma i v zaměstnání tak, abyste nebyli zbytečně vynervovaní. Napište si seznam úkolů a věcí, které si chcete vzít s sebou na dovolenou. Sledujte předpověď počasí pro vybranou destinaci. Začněte postupně balit.

4. Sjednejte si odpovídající cestovní pojištění!

To vám zajistí v případě zranění, nemoci či nehody krytí léčebných výloh a škod, které byste mohli nechtěně zavinit.

Cestovní pojištění do Řecka, Španělska, Chorvatska a dalších oblíbených míst v Evropě od 9 korun na osobu a den. Pouze on-line. Během pár minut!

5. Zajistěte si „náhradníka“!

Domluvte se s přáteli či sousedy, aby vám v době vaší nepřítomnosti zkontrolovali byt, vyvětrali, zalili květiny a vybírali schránku. Ideálně v době, kdy je třeba svítit. Bude to vytvářet dojem, že je někdo doma. Ostatním v okolí se naopak o dovolené nezmiňujte. Nepište to ani na sociální sítě. Eliminujete možnost, že si právě váš dům či byt vyhlédnou zloději.

6. Ofoťte si důležité dokumenty!

Doklady a potvrzení si také oskenujte a pošlete do mailu, ať máte v případě jejich ztráty alepoň nějakou možnost se prokázat.

7. Vyměňte si peníze!

Pokud jedete do zahraničí, vyměňte si peníze, připravte si s sebou ale i platební kartu. Může se hodit.

V den odjezdu

8. Vypněte přívod plynu, vody a elektrické přístroje ze zásuvek!

Nepodceňujte náhodu. Známe případy, že praskla hadička od toalety právě v době, kdy majitelé domu odjeli na dovolenou. Ani elektrické přístoje by nejen kvůli vaší peněžence, ale i případné bouřce, neměly stále běžet v takzvaném stand-by režimu.

9. Zavřete všechna okna a zamkněte dveře!

I když vám to možná připadá samozřejmé, mnozí lidé skutečně odjedou na týdenní dovolenou, aniž by zavřeli okna. Nehrozí jen vloupání, ale i "bazén" v ložnici po častých letních přívalových deštích.

10. Pokud jedete na dovolenou na „poslední chvíli“, máte možnost sjednat si narychlo i pojištění!

Díky internetu a možnostech platby přes síť lze cestovní pojištění sjednat i v den odjezdu, respektive přímo z místa dovolené. Platí po připsání platby na účet poskytovatele. V případě platby kartou tedy okamžitě. Musíte si ale zajistit přístup k e-mailu a tiskárně, abyste mohli pojistnou smlouvu vytisknout. Cestovní pojištění "last minute" si můžete sjednat zde.

Doporučujeme také:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.