Svatá Barbora přináší do domu lásku i štěstí. Utrhněte si právě dnes tu správnou větvičku
Svátek svaté Barbory, který připadá na 4. prosince, do domu přináší kouzlo očekávání Vánoc, ale také je spojen s celou řadou lidových tradic, magických rituálů a zvyklostí, které přetrvávají dodnes. Kdo vlastně byla svatá Barbora a co všechno prozradí větvička ve váze?
Kdo byla svatá Barbora?
Svatá Barbora byla křesťanská mučednice, žila ve 3. století v Nikomedii (dnešní Turecko). Podle legendy byla dcerou bohatého pohanského kupce Dioskura, který ji kvůli její výjimečné kráse a vzdělanosti střežil před světem. Sám jí také vybral ženicha. Barbora však ženicha odmítla a tajně se přiklonila ke křesťanské víře, což jejího otce rozhněvalo natolik, že ji vydal římským úřadům. Po dlouhém mučení byla Barbora odsouzena k smrti. Brzy po své smrti byla prohlášena za svatou a stala se patronkou horníků, dělostřelců, stavitelů, kuchařů a řezníků, ale také týraných dětí. Její příběh symbolizuje odvahu, věrnost víře a odhodlání.
Barborky
Asi nejznámější tradice, která se dodnes drží v mnoha domácnostech, i když možná už ne kvůli původnímu významu, je řezání barborek. Právě 4. prosince je zvykem uříznout větvičky z třešně nebo jiného ovocného stromu. Tyto barborky se pak vloží do vázy s vodou a umístí na teplé místo v domácnosti. Pokud větvička do Štědrého dne rozkvete, má přinést štěstí, lásku a splněná přání.
Přečtěte si: Tajemství svátku svaté Barbory: Řezání třešňových větviček a chození Barborek
Láska podle květů
Pro svobodné dívky měla rozkvetlá barborka na Štědrý den zvláštní význam – předpovídala totiž brzké vdavky. Svobodné dívky věřily, že si mohou přivolat štěstí a nahlédnout do budoucnosti. Když na každou větvičku barborek napsaly jméno svého nápadníka, rozkvetlá větvička měla prozradit, který z mužů je ten pravý. Někde si dávaly dívky větvičku pod polštář, aby se jim zdálo o budoucím manželovi.
Zahalené Barborky s nadílkou
Dříve chodily na svatou Barboru po vsi dívky převlečené za „Barborky“. Oblékaly se do bílých šatů, symbolizujících čistotu, a někdy si na obličej nasazovaly závoje. Takto oděné pak navštěvovaly domácnosti, kde rozdávaly hodným a poslušným dětem drobné sladkosti nebo ovoce. Ty zlobivé dostávaly metličkou.
Mohlo by vás zajímat: Tradice barborek. Tajemství jejich květu a jak je přimět vykvést na Vánoce
Ochrana před zlými silami
Lidé také věřili, že svatá Barbora chrání před náhlou smrtí a neštěstím. Barborky byly považovány za symbol ochrany a lidé je uchovávali v domácnosti i po svátcích.
Jaký bude prosinec podle karet?
Zdroj: cs.wikipedia.org; living.iprima.cz