Celebrity

20. března 2022 06:10

David Laštovka

Herec Pavel Nový: Už jsem byl mrtvý. Na lidi v kómatu mluvte, vnímají vás

Pavel Nový dodnes bere tantiémy z filmu S tebou mě baví svět

Před patnácti lety na dovolené na Kypru po štípnutí nakaženým komárem onemocněl herec Pavel Nový západonilskou horečkou. Byl v kómatu, ochrnul a vypadalo to, že nepřežije. Nakonec skončil na invalidním vozíku a jen díky své neskutečné vůli a odhodlání se dokázal znovu postavit na nohy.

Herci Pavlu Novému šlo tehdy o život. „Asi tři a půl měsíce jsem ležel na ARO, pak byl asi týden v Motole, než se zjistilo, o co jde,“ zavzpomínal na nejtěžší okamžiky. Jak přiznal, když ležel v kómatu, ocitl už se na druhém břehu. „Už jsem byl mrtev a řeknu vám, abyste tam nechvátali. Nic tam není, jen tma a zima. Naštěstí tam o mě nestáli a vrátili mě zpět na svět. Jestli máte kohokoliv, kdo je v kómatu, mluvte na něj, choďte za ním, držte ho za ruku. Je to důležité, protože to od vás vnímá. Mozek pořád ještě běží, protože kdyby neběžel, už jste mrtví efektivně, ale takhle ten mozek všechno vnímá. Myslím to vážně,“ popsal svou vlastní zkušenost.

Jakmile se probral, připadal si jako ve špatném filmu. „Bílý strop, zářivka, hlavy s rouškami okolo, několik očí a mezi nimi jen jeden pár, který jsem důvěrně znal (jeho manželka Jaroslava, se kterou je už 54 let a má s ní dvě dcery – Terezu a Kateřinu, pozn. red.). Velká síla,“ vybavil si herec.

Kraťasy mu prý zachránily život

Přestože ho nemoc srazila na dno, nikdy neztrácel naději v uzdravení. Trvalo několik let, než se znovu dokázal postavit na nohy. Po pobytu v nemocnici strávil pět měsíců v rehabilitačním centru v Kladrubech, odkud odcházel po svých s pomocí francouzských holí. Jakmile začal chodit i bez nich, dostavil se pocit euforie a blaženosti. „V ten den, kdy jsem ušel svůj první kilometr, jsem si navíc sám vlastnoručně utřel zadek. Musím říct, že to byl pro mě tak neuvěřitelný úspěch, že jsem rozeslal SMS po všech možných telefonních číslech,“ prozradil s úsměvem Pavel Nový.

Dobrá nálada ho neopouští a energie má na rozdávání. Sám to přičítá své největší zálibě – otužování. „Chodím si ji nakupovat do ledové vody. Takové koupání každé ráno je dobré a také užitečné. Všimněte si, že když kdokoli vyleze z ledové vody, jak má červenou kůži. To jak se mu celé tělo prokrví. Je to velmi prospěšné,“ zdůraznil herec, ke kterému neodmyslitelně patří kraťasy. Bez nich už si ho snad ani nedokážeme představit.

„Díky tomu, že je nosím celý život, jsem přežil. Posílilo mi to imunitu. Dostal jsem se k tomu náhodou, díky jednomu chlápkovi z Prahy. Potkal jsem ho v únoru, bylo minus dvacet, já měl na sobě jégrovky, kalhoty, flanelovou košili, bundu a ještě flaušák po dědovi a on si šel jen tak v kraťasech a s rozepnutou bundou. Říkám mu: ‚Pane, vy jste si nevšiml, že mrzne?‘ Dali jsme se do řeči, on mi všechno vysvětlil a od té doby to provozuju. Musí se s tím začít v létě, když je hezky, a pak už se jenom moc neoblékáte. V září přichází první teplotní šok, na svatého Martina druhý, ale pak už se to dá,“ přiblížil Pavel Nový, který i v seniorském věku patří mezi velmi obsazované herce. Zahrál si například v české komedii z roku 2020 Chlap na střídačku, kterou v neděli 20. března ve 20:15 vysílá TV Prima. Vedle něj se ve snímku představí také Ivana Chýlková, Jiří Langmajer či Iva Janžurová.

Zdroj: Expres.cz, Blesk, MF DNES, archiv autora


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.