Diety a hubnutí

26. listopadu 2016 10:00

Anna Kopečková

Chcete chutné cukroví a vánočku? Nepodceňujte výběr surovin!

Co je největší vánoční výzvou pro všechny svědomité hospodyňky? Přece poctivá domácí vánočka a chutné křehké cukroví! Aby bylo vaše vánoční pečivo dokonalé, vybírejte pečlivě jednotlivé ingredience.

Všichni se jistě shodneme, že je-li jakékoliv jídlo připraveno z kvalitních ingrediencí, chutná nám nesrovnatelně více než jeho „šizená“ varianta z nekvalitních přísad.

Na co se tedy zaměřit při výběru následujících surovin a jak je skladovat?

Máslo

Základem většiny vánočních receptů a výborným nositelem chuti je kvalitní máslo. Nejinak je tomu i u cukroví nebo vánočky, kterým navíc dodává příjemnou vláčnost a jemnější chuť. Jedním z nejzásadnějších ukazatelů kvality másla je podíl mléčného tuku, který by neměl být nižší než 82 % (tento údaj najdete napsaný na obalu). Oproti tomu voda musí být v másle zastoupena maximálně do 16 %, nejde ale o povinný údaj, a proto se na obalu většinou neuvádí.

Mouka

Jak zjistit, že jste si v obchodě zakoupili opravdu kvalitní mouku? Většina mouk se prodává v balení o hmotnosti 1 kg. Váha balení se může lišit o 0,5 %, což vzniká z důvodu odpařování přirozené vlhkosti z mouky. Ta by neměla překročit 15 %. To znamená, že by hmotnost balíčku s moukou měla být v rozmezí 950 g – 1050 g.

Těsto bude nejlépe kynout z mouky, která má nižší typové číslo – je méně vymletá a obsahuje více lepku (typové číslo je např. T 400 nebo T 1800). Navíc díky této mouce bude vaše vánočka lehčí a nadýchanější. Jedním z dalších hlavních pravidel je to, že mouka nesmí být chemicky bělena. Na výrobu vánoček se používá pšeničná mouka hladká, nejlépe mouka typové číslo T 530, což je pekařská mouka hladká světlá speciál 00 Extra.

Cukr

V obchodech se běžně prodává cukr krystal, krupice a moučka. Ty by měly být označeny skupinou, do které se řadí podle bělosti (např. cukr extra bílý, polobílý). Většina cukru na trhu je produktem z cukrové řepy. Při pečení vánočky je možné použít jak cukr bílý, tak i cukr z cukrové třtiny, který jí dodá trochu jinou, zajímavou příchuť. Každopádně je třeba mít na zřeteli, že i v případě třtinového cukru jde pořád jen o cukr, který není o nic zdravější než ten obyčejný bílý.

Droždí

Bez droždí se při přípravě kynutého těsta na vánočku neobejdete. Jedná se o živé kvasinky, které s pomocí cukru dokáží vytvořit oxid uhličitý, díky němuž těsto krásně vyběhne. V obchodě si proto zkontrolujte neporušenost obalu. Až doma droždí rozbalíte, mělo by mít krémovou barvu a mělo by se také snadno drolit. Nezapomeňte, že droždí si své vlastnosti uchová pouze tehdy, když ho budete skladovat v lednici do 8 °C. Na 1 kg mouky vám vystačí 42 g čerstvého droždí nebo 10 g sušeného.

Vejce

Kvalitnější vejce se liší způsobem chovu slepic, hmotností vajec a výživovou hodnotou krmiva. Všechny tyto informace byste měli nalézt na obalu, zatímco přímo na skořápce, formou razítka, zjistíte identifikační číslo drůbežárny a kód země původu vajec. Uvádí se zde také kód označující způsob chovu slepic. Pokud na krabičce najdete informaci, že se jedná o obohacená vejce, znamená to, že slepice byly speciálně vyživovány, aby vejce obsahovala například vyšší množství jódu nebo omega-3 mastných kyselin.

Vejce by se neměla umývat – narušilo by to jejich ochranný povlak a byla by tak náchylnější k absorpci mikroorganismů. I přesto by ale skořápka měla být čistá, bez zbytků vajec nebo peří. Trvanlivost vajec bývá 28 dní a měla by být skladována v chladu (ideálně mezi 5-8 °C). Velmi důležité je uchovávat je v nekolísavé teplotě.

Rozinky

Někdo je miluje a jiný je z vánočky vybírá. Čemu ale věnovat pozornost v obchodě? Správné rozinky by neměly obsahovat přidaný cukr. Sušené ovoce by mělo být konzervováno pouze sušením, protože se po přidání cukru již jedná o ovoce kandované. Obavy si nemusíte dělat, pokud ve složení narazíte na olej. Ten totiž pouze napomáhá tomu, aby se rozinky neslepovaly.

Věděli jste, že jsou rozinky velmi prospěšné vašemu zdraví? 100 g rozinek obsahuje jen 3 g bílkovin a 1,5 g tuků, zato ale 78 g glukózy a fruktózy - dodávají tak rychle energii. U rozinek byla měřena také ORAC hodnota, která zjišťuje antioxidační kapacitu potravin, přičemž doporučená denní dávka je 5000 těchto jednotek. 100 g rozinek obsahuje 3406 ORAC, zatímco stejné množství brokolice 3083, pomeranče mají zase 2103 jednotek. V rozinkách je mimo jiných látek obsažen také inulin, který má příznivý vliv na střevní mikroflóru. Ta vytváří vhodné podmínky pro práci tlustého střeva a nepřímo tak bojuje proti jeho nádorovým onemocněním.

Ořechy

Ořechy jsou plné rostlinných olejů, především z řady nenasycených mastných kyselin, které jsou prospěšné pro náš organismus. Bohužel tyto oleje často bývají i příčinou kažení (žluknutí) ořechů. Aby vám ořechy co nejdéle vydržely, uchovávejte je v suchu, v chladnějších teplotách a ideálně bez přístupu vzduchu. Někdo ořechy dokonce zavařuje. Jak poznat v obchodě kvalitní a nezkažené ořechy? Měly by příjemně vonět a nesmí na nich být viditelný náznak plísně, která vzniká při zabalení nedostatečně usušeného produktu.

Vanilka

Opravdovou chuť ani vůni vanilky nikdy nelze nahradit uměle vyráběným vanilinovým cukrem. Takže do vanilkových rohlíčků i dalšího pečiva přidávejte buď dřeň vyškrábanou z vanilkového lusku, nebo použijte vanilkový cukr, který je sice trochu dražší, ale obsahuje pravou vanilku a ne její náhražku v podobě vanilinu.

Skořicový cukr

Kvalitní skořicový cukr by měl obsahovat pouze cukr a mletou skořici. Nemělo by v něm být žádné umělé aroma. Zkontrolujte na obalu také množství skořice v balení. Například skořicový cukr oceněný logem KLASA obsahuje 9,9 % skořice.

Kakao

Kvalitní kakao má barvu v odstínech hnědé, výjimečně lehce červené. Typická chuť kvalitního kakaa je hořká a mělo by výrazně vonět. Slabé aroma a kyselá chuť mohou svědčit o nekvalitním produktu nebo dlouhodobém špatném skladování. Kakao by v balení mělo být sypké a bez hrudek. Pokud se do krabičky dostane vlhkost, zhorší se chuť, vůně a rozpustnost kakaa.

Džem

Džemy obsahují cukr, který mimo jiné slouží jako přírodní konzervant. Protože bývají zavařené ve sklenicích, nebývají náročné na skladování. Přesto se doporučuje nechávat je na tmavých a chladnějších místech. A pokud se náhodou uvnitř objeví plíseň, rozhodně nestačí ji odstranit lžičkou, abyste mohli zbytek zkonzumovat.

Spoustu dalších zajímavých informací najdete na stránkách akademiekvality.cz, kde si můžete i zasoutěžit.

-ak-/foto profimedia.cz a archiv


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.