VIDEO: Frankovka ze sudu, dubové pohlazení, říká Kateřina. A má pravdu, pojďte se s ní seznámit

Čtvrtá epizoda Vinařů se blíží a tím pádem je na čase seznámit vás s další odrůdou, kolem které se nová epizoda bude točit. Tentokrát to bude Frankovka, ovšem barrique.

Původ téhle starobylé odrůdy bychom hledali jen těžko, jedním z jejích rodičů je již téměř zapomenutý Heunisch (v současnosti ho najdeme na malém území ve východní Evropě), druhý rodič zůstává až do dnešních dnů neznámý. To se ovšem nedá o Frankovce samotné říci.

Jelikož pravděpodobně pochází z nedalekého Německa či Dolního Rakouska, v našich krajinách má dlouhou tradici. Však je také druhou nejpěstovanější modrou odrůdou vinařské oblasti Morava! Na druhou stranu, v oblasti Čechy se pro své pozdní dozrávání pěstuje jen velmi málo.

Kateřina Pavlíčková ve čtvrté epizodě Vinařů „fušuje“ svému otci Bedřichovi do vinaření – snaží se mu vysvětlit, že jeho Frankovka by ještě potřebovala alespoň měsíc zrát v barrique sudu.

A co je to vlastně ten barrique?

Za prvé je to speciální typ dubových sudů (amerických či tradičnějších francouzských) o obsahu 225 litrů, v nichž víno vyzrává. Postupně se ze dřeva do vína uvolňují aromatické látky a prvotně tvrdší víno se harmonizuje. A za druhé je to označení vína, které v těchto sudech alespoň 3 měsíce zrálo.

Frankovka se do sudů tohoto typu hodí pro svoji nezaměnitelnou charakteristiku – vína této odrůdy mívají tradičně více kyselin a tvrdší třísloviny než ostatní červená vína. Správný enologický postup (kromě delšího vyzrávání v sudech k němu patří mimo jiné také redukce hroznů a delší kvašení rmutu) však zaručí, že i z této odrůdy vznikne lahodné víno.

Co o Frankovce říká odborník?

Pokud se vám dostane do ruky „ta správná“ láhev Frankovky, vězte, že má mít rubínovou barvu. Ve vůni a chuti hledejte tóny ostružiny, višně, švestky a pozor na travnaté tóny, ty značí nevyzrálost vína. Frankovka bývá v chuti kořenitě ovocitá, s čerstvou kyselinkou, objevovat v ní můžete tóny kandovaného ovoce, skořice až vanilky, zejména jedná-li se o barrique.

Vína se hodí jako doprovod k běžným jídlům, jak by se lidově řeklo, „na denní pití“. Frankovky z vyzrálejších hroznů se ale hodí i k výrazným pokrmům jako například guláš, různé úpravy zvěřiny či k pokrmům z vnitřností. Chybu ovšem neuděláte, ani když si ji nalijete k selekci plísňových sýrů.

O Frankovce se říká, že je rozmarná jako nestálá žena a že má všechny její dobré i špatné vlastnosti. Což není až tak špatný verdikt, nemyslíte?

Na epizodu s názvem Klip, jejímž patronem je Frankovka barrique, se dívejte v neděli ve 20.15 na Primě!

Sdílejte článek
Štítky červené víno výroba historie

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 9. 2023

V lásce a romantice by se vám nyní mělo dařit, Berani. Něco ve vás vzbudilo detektivní náladu a vy toužíte zkoumat, pátrat a hledat pravdu v každé situaci. Váš fundovaný, stabilní a praktický přístup bude vaší největší předností. Ujistěte se, že dnes necháte roli mučedníka někomu jinému. Vy jste ten, kdo musí převzít kontrolu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.