Seriály a filmy

25. září 2014 10:00

Denisa Nováková

VIDEO: Rulandské bílé je boží, říká farář Tomica. Seznamte se s touhle odrůdou!

Pátý díl Vinařů se ponese ve znamené ztraceného zápisníku faráře Tomici se všemi hříchy Křetických. Bodejť by nebyl ve stresu, když nad jihomoravskou vískou visí strašák apokalypsy. A co je na uklidnění nejlepší? Přece sklenička Rulandy bílé. Znáte ji?

Pokud vám název Rulandské bílé nic neříká, zkusíme na to jít „od lesa“. Slyšeli jste už někdy třeba Pinot Blanc nebo Burgundské bílé? Jo?

Tak to jste na správné adrese. Stále se jedná o tu samou odrůdu. Jen s tím jménem jsou trochu zmatky. On totiž český název Rulandské vznikl tak trochu omylem!

Rulandské bílé je odrůdou příbuznou Rulandskému šedému. A o její šíření se zasloužil jistý německý obchodník Ruland ze Speyeru. Jeho jméno se posléze v češtině vztáhlo i k dalším dvěma tzv. burgundským odrůdám (Rulandské bílé, Rulandské modré), aniž by ovšem on sám k nim měl jakoukoliv vazbu. V našem jazyce tak máme vlastně takový unikát.

Tato stará moštová odrůda pochází z Francie a v současnosti patří její vína mezi celosvětově oblíbená. I na našem území má její pěstování dlouholetou tradici. Ještě jako Roučí bílé ji u nás prosazoval král a císař Karel IV. Inu, není se čemu divit, vzhledem k jeho výchově ve Francii. Zavedl u nás i pěstování jeho „sourozence“, Rulandského šedého.

Karel IV. se celkově zasloužil a rozšíření a prohloubení dosavadních znalostí o pěstování a výrobě vína. Ne nadarmo se zpívá v písni Bosa nova že: „Ač Karel IV. byl ukrutný feudál, tak zaved u nás víno a ne chmel.“ V zájmu rozvoje vinařství dokonce na dvanáct let osvobodil moravské vinaře od daní z mladých vinic, dovezl z evropských vinohradnických oblastí sadbový materiál a zasloužil se také o to, že vznikly příslušné úřady, pod něž vinaři a vinohradníci spadali.

Podívejte se, co o Rulandě bílé říká odborník:

Historickou kapitolku máme probranou, věnovat se ale musíme i vínu. Rulandě bílé svědčí vápenaté půdy, její projev je pak mohutnější. Ve vůni je víno jemné, s vyšší vyzrálostí se i aroma stává výraznějším, až chlebnatým. V lehčích vínech hledejte ovocité tóny jako je broskev, hruška. Výraznější a nazrálá vína budou vůní a chutí připomínat i lískové oříšky, mandle, vanilku či pro Rulandské bílé typické máslo a chlebovou kůrku. Vína jsou ideální k delší archivaci a tvorbě botrityckých, bobulových a dalších výběrů. Mimochodem, věděli jste, že jsou vína odrůdy Rulandské bílé široce používána při výrobě šampaňského?

Pokud chcete Pinot Blanc sladit s pokrmem, doporučujeme vám jej k jemně upraveným masům, uzeným rybám a mořským plodům, a také plísňovým sýrům. Pokud má víno vyšší zbytkový cukr, poslouží skvěle jako aperitiv.

Na pátou epizodu s názvem Zápisník se dívejte v neděli ve 20.15 na Primě!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 8. 10. 2024

Ve vzduchu je spousta transformační energie, kterou byste měli využít. Možná jste příznivci diety, kterou zahájíte zítra. Když přijde zítřek a je tu obrovské jídlo v podobě pizzy, limonády a hranolků, najednou dieta opět začne zítra. Využijte silnou energii dnešního dne, abyste se tohoto návyku zbavili a provedli ve svém životě skutečnou změnu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.