Celebrity

28. března 2023 00:05

David Laštovka

Manželka Zdeňka Svěráka je zároveň jeho první láskou. Jednou jí ve vztahu ublížil

Kuchařová a Svěrák na jedné párty

Zdeněk Svěrák si za manželku vzal hned svoji první velkou lásku, spolužačku Boženu, s níž žije šťastně dodnes. Letos v manželství oslaví 64 let. Ne vždy byl ale herec a scénárista vzorným mužem. Přišla na něj krize středního věku, kdy se zamiloval do výrazně mladší herečky. Jak jeho románek dopadl?

S Boženou se Zdeněk Svěrák poznal už během studií na univerzitě a byla to láska na první pohled. „My jsme se seznámili v září 1954. Bylo nám osmnáct let a vysoká škola pedagogická měla začátek roku v kině Lucerna. Všichni jsme se sešli v jedné řadě,“ popsal tvůrce Járy Cimrmana v pořadu 7 pádů Honzy Dědka.

Přečtěte si také: Viktor Preiss vyrůstal v dětském domově. Manželku miloval dřív, než ji potkal

S manželkou oba vystudovali pedagogickou fakultu a stali se učiteli. Zatímco Zdeněk se krátce na to začal věnovat filmu a divadlu, Božena zůstala věrná svému oboru. Tvoří nerozlučnou dvojici a skvěle se doplňují. Cokoliv Svěrák napíše, jako první dává přečíst své ženě. Ta mnohdy bývá nemilosrdným kritikem. Jakmile se jí něco nelíbí nebo nezdá, žádá ho, aby to z textu vyhodil. „Hádám se s ní, ale když vychladnu a znovu si to přečtu, většinou jí musím dát za pravdu. Někdy na tom ale sveřepě trvám. Ona také vychytává pravopisné chyby,“ přiblížil Zdeněk Svěrák.

S režisérem Olmerem měli společnou milenku

Zdeněk Svěrák má s manželkou dvě děti. Tři roky po svatbě se jim narodila dcera Hana, která se stala spisovatelkou, překladatelkou, podnikatelkou a pedagožkou. O čtyři roky mladší syn Jan se proslavil jako úspěšný režisér.

Když bylo Zdeňkovi Svěrákovi padesát let, dostavila se krize středního věku. Během natáčení filmu Jako jed režiséra Víta Olmera se bláznivě zamiloval do herecké kolegyně Ivony Krajčovičové, která byla o čtyřiadvacet let mladší. „Tam se stala taková věc, se Svěrákem jsme měli společnou lásku, slovenskou herečku Ivonu Krajčovičovou. Stali jsme se soky v lásce. Příznivá karta padla nakonec na mě a myslím si, že to těžce nesl, mužská ješitnost, no... Ivona mi dokonce říkala, že jí nabízel, že se rozvede, to byla obrovská láska,“ zavzpomínal režisér Olmer pro týdeník Sedmička.

Zdeněk, který nyní slaví 87. narozeniny, se vrátil zpátky ke své manželce, jež mu odpustila. Od té doby už žádnou krizi řešit nemuseli.

Mohlo by vás zajímat: Olmer nakonec našel životní štěstí po boku o dvacet let mladší půvabné herečky Simony Chytrové

Sdílejte článek
Štítky milenka láska manželka manželství herec Jan Svěrák Zdeněk Svěrák Vít Olmer Ivona Krajčovičová Božena Svěráková

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.