Danu v dětství všichni odepsali kvůli neslyšícím rodičům. Jak dopadlo smutné selhání společnosti?

Smutné dětství a neznalost okolí odsoudily paní Danu a později i její dcerku Terezku (10) ke skutečně těžkému životu. Je až neuvěřitelné, že jde o příběh ženy ze současnosti.

Dana s bratrem Karlem se před čtyřiceti lety narodili neslyšícím rodičům. V malé obci na Moravě, v době komunistického režimu takřka bez osvěty o sebemenší jinakosti. Handicapovanému páru nikdo s výchovou zdravých dětí nepomohl. Vždy byli spíš terčem posměšků a ostatní je brali jako méněcenné. Na jejich děti nahlíželo okolí stejně. Vzpomínkou na první školní den tak pro Danu s Karlem navždy zůstane přijetí paní učitelky: „Co vy tady děláte?“

U této nemístné poznámky bohužel v případě sourozenců nezůstalo. „Já si pamatuju, jak mi třeba jeden kluk ve škole řekl: ‚Tvoji rodiče jsou tak hloupí, že neumí mluvit?‘ Děti se nám smály,“ vzpomíná ještě paní Dana na nástup na základku, odkud byli s bratrem brzy přeřazeni do zvláštní školy. Oproti dětem z běžných rodin, jejichž slyšící rodiče měli možnost jim vše vysvětlit nebo se domluvit s učiteli, byli Dana s Karlem jednoduše pozadu. „Ve zvláštní škole nám řekli, že jsme v pořádku, ale už nás nešlo vrátit zpátky do běžné školy,“ popisuje dále paní Dana neschopnost i omezenost někdejších úřadů. Odsouzená k nejnižšímu vzdělání později dosáhla na ty nejnižší a také nejméně placené profese.

Vztahy plné násilí

Za prací a s vidinou lepšího života odjela z rodné obce do Prahy. Ani tam však štěstí nenašla. O našetřené peníze za práci uklízečky ji nakonec okradl první partner: „Žila jsem tam s jedním Slovákem, který mě bil a ještě mi vybral úspory. Pak jsem si našla dalšího přítele. Když se dozvěděl, že čekáme miminko, řekl: ‚Půjdeš na potrat!’ A dělal mi zle.“ Paní Dana se na doporučení lékařů nakonec rozhodla dítě si nechat. Zůstala na vše sama. Na život v Praze záhy nedosahovala, rozhodla se tedy, že se vrátí zpátky do rodného domku k rodičům.

Za roky života v Praze, se toho v obci moc nezměnilo, její domov spíše chátral. Ještě neuvěřitelnější je ale fakt, že s cejchem neslyšících a „hloupých či divných“ lidí se tato rodina potýká dodnes. Najdou se lidé, kteří si svou omezenost vybíjejí na malé Terezce. Pohledná a bystrá dívenka například v prvních letech od spolužáků ve škole sklízela výsměch za to, že jí její „divná“ rodina nestačí nakupovat trendy oblečení. Od některých chlapců se dočkala i bití.

Velkou oporou zůstává Daně s dcerou bratr Karel, který jí po návratu domů jako zedník například pomohl s rekonstrukcí koupelny v domě. Na běžnou zdravotní pomůcku pro Terezku, jakou jsou rovnátka, rovněž musela dlouho šetřit celá rodina.

Nikdy nebyly na dovolené

Dana s Terezkou nikdy nebyly na dovolené, o cestě za hranice republiky nemluvě. Přesto když paní Dana o všech křivdách života mluví, nestěžuje si. Nyní pracuje v sociálních službách. Ve vyškovské charitě pečuje o postižené seniory. Předtím pracovala v technických službách města. Fyzicky těžkou práci odnesla obtížemi s ramenem.

Dana s Terezkou nepřestávají snít o úplné rodině a toužit po opravdové pohodě. Zatím přežívají v základních podmínkách. Jediný zabydlený pokoj jim slouží jako obývák, ložnice, a zároveň dětský pokoj. V domě jsou ještě staré rozvody elektřiny v hliníku, je tam vlhko a ponuro. Je jasné, že Dana nemá na proměnu finanční prostředky. Vzhledem k tomu, že předtím bydlely v sociálním bytě, musela si i na zařízení domu vzít úvěr, který splácí.

Dana říká, že by si přála slušně žít. Moc by chtěla novou kuchyň a pokoj pro Terezku. Ta by si zase přála, „aby to maminka měla všechno spravené a netrápila se kvůli tomu“. Dana by byla ráda, kdyby byl interiér vzdušný, prosluněný. Líbí se jí bílá a šedá barva. Terezka má navíc ráda černou. Baví ji hrát si se psem Astou, ráda chodí s kamarády ven a na brusle. Má ráda rap. Jsou skromné, na ničem netrvají.

Tahle dvojice si zaslouží velkou pomoc, o niž se v pondělí večer na Primě pokusí designérky pořadu Jak se staví sen Hana s Jaroslavou. Podaří se jim proměna, kterou v domě potřebuje skoro všechno, zvládnout za pět dnů?


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 5. 6. 2023

Úkoly všeho druhu vám dnes budou připadat jako Herkulova práce, Berani. Kvůli přepracování a napětí se můžete cítit trochu pod psa. Možná by bylo dobré, kdybyste si na chvíli odpočinuli o samotě. Pokud to nejde, snažte se alespoň trochu uklidnit. Také některé nečekané změny ve vašem okolí by mohly rozvášnit jazyky. Než začnete dělat ukvapené závěry, nezapomeňte si ověřit fakta.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.