10 otázek, které byste měla položit svému lékaři
Pravidelná prohlídka u lékaře trvá asi půl hodiny. Stačí to, aby si byl člověk jistý, že je skutečně v pořádku?
Abyste se nemusela bát o své zdraví, vezměte si s sebou na příští prohlídku seznam otázek:
Nehrozí mi syndrom polycystických ovarií?
Týká se čím dál většího počtu mladých žen. Projevuje se zvětšenými vaječníky a způsobuje nepravidelnou nebo nezvykle dlouhou menstruaci, nadměrné ochlupení, akné a obezitu. Co je však nejpodstatnější, má vliv na plodnost (u žen, které mají potíže s ovulací, tento syndrom až v 70 procentech případů vede k neplodnosti), a tak je dobré se o něj začít zajímat co nejdříve.
Mohu si nechat vyšetřit hormony?
Hormonální hladina má nezanedbatelný vliv na vaši energii, ukládání tuků a libido. Pokud i přes všechny diety přibíráte, cítíte se ospaleji než obvykle či nejste ve své kůži, požádejte svého lékaře o vyšetření hladiny hormonů. Pokud se domníváte, že trpíte syndromem polycystických ovarií, který je první známkou potíží se štítnou žlázou, vyšetření odhalí, zda nemáte moc vysokou hladinu estrogenu nebo málo progesteronu – obojí lze řešit. Vyšetření se provádí z krve nebo slin a nejlepší je jej provést během prvních dnů menstruace.
Jak jsem na tom s trávením?
Jednou z nepříjemností, se kterou se třicátníci potýkají, je zpomalení trávení. Aby vaše oběhová soustava, žlázy a kardiovaskulární systém zůstaly v pořádku, je třeba trávení udržovat v dobrém stavu. Naslouchejte svému tělu a začněte více dbát o správné stravování, jinak vás může potkat reflux, zácpa či nadýmání. Váš lékař může zjistit, zda vám nehrozí i vážnější problémy, jako je Crohnova choroba či zánět tlustého střeva. Pokud váš lékař pojme podezření, že k těmto nemocem máte sklony, může vás doporučit ke gastroenterologovi.
Trpím nedostatkem živin?
Nebýt vitaminů v podobě doplňků stravy, okolo 75 procent žen by podle průzkumů trpělo nedostatkem živin. Ženy mají obecně sklony k nedostatku vitaminu D, což může vést ke slábnutí kostí a svalů, a železa, které je důležité pro správnou funkci srdce a bezproblémové těhotenství. Kromě vitaminu D a železa si také nechte zjistit, zda máte správnou hladinu vitaminu B a E, tuků a hořčíku.
Může být zánět známkou něčeho horšího?
Zánět je způsob, kterým se naše tělo brání vnějším vlivům, jako je stres, infekce nebo jedovaté látky. Záněty často hrají roli v případech rakoviny, autoimunitních onemocnění a psychických chorob. Zánět je užitečný, pokud jím naše tělo například léčí zranění, ale také může být první známkou něčeho vážnějšího, proto pokud nějaký zánět máte, nestyďte se poradit se o něm se svým lékařem, zvláště pokud máte k některé z výše zmíněných potíží predispozice.
Jaká je moje hladina estrogenu a progesteronu?
Kontrola správné hladiny těchto hormonů může předejít rakovině a dalším nemocem, které hrozí ženám po čtyřicítce. Hladina estrogenu s věkem klesá, ale je dobré si dávat pozor i na hladinu progesteronu a testosteronu.
Kdy si mám zajít na mamograf?
Pokud nemáte predispozice k rakovině prsu, první vyšetření mamografem byste měla podstoupit ve čtyřiceti a poté, pokud vaše testy neprokážou nic znepokojivého, každé dva až tři roky. Nejlépe vám však poradí váš lékař.
Mám si nechat vyšetřit kosti?
Je důležité mít na paměti riziko osteoporózy – nemoci, která způsobuje zvýšenou křehkost kostí, neboť v pozdějším věku je pro tělo obtížnější vytvářet novou kost. Vznik osteoporózy mohou zapříčinit některé léky, jako je heparin, kortizon nebo prednison, a větší sklony k ní mají pacienti s bezlepkovou dietou či hyperthyreózou. Takže pokud máte dojem, že se vás osteoporóza může týkat, poraďte se se svým lékařem, jak často byste měla na vyšetření kostí docházet. Také dbejte na to, abyste měla dostatek vápníku – pro ženy po padesátce je doporučená dávka 1200 miligramů denně. Pro kosti je také dobré, když budete pravidelně posilovat.
Potřebuji kolonoskopii?
Kolonoskopie se provádí ke zjištění stavu střev a po padesátce je toto vyšetření důležité, protože slouží k prevenci rakoviny tlustého střeva. Váš lékař vám ji může doporučit dříve a častěji, pokud se rakovina vyskytuje ve vaší rodině nebo trpíte například Crohnovou chorobou. Rizikovými faktory pro její vznik jsou také kouření a nadměrná konzumace alkoholu.
Proč přibírám?
Okolo 52 let věku se ženy obvykle dostávají do přechodu, kdy vaječníky přestávají produkovat estrogen. To může vést k řadě vedlejších příznaků, například k potížím se spánkem, k návalům horka nebo ke snížení libida, ale jedním z nejmarkantnějších je přibírání na váze. Takže pokud najednou začnete přibírat a nedaří se vám zhubnout, svěřte se svému lékaři, který vám pomůže naučit se novou, efektivnější životosprávu, jež bude vyhovovat vašemu životnímu stylu.
-lk-