5 „zdravých" potravin, za které je podle odborníků zbytečné utrácet
To, že bychom neměli konzumovat brambůrky, sladkosti a třeba slaninu každý den, protože jsou plné tuků a cukrů, ví i malé dítě. Najdou se ovšem takové potraviny, o kterých si myslíme, že jsou velmi zdravé, ale není to tak docela pravda.
Některé z nich nám dokonce mohou škodit. Přitom je jejich cena poměrně vysoká.
Víte, které to jsou?
1. Zeleninové chipsy
Tato dobrota sice může mít v názvu, že je zeleninová, a tak budit dojem, že je zdravější. I zeleninové chipsy jsou plné soli a tuku. Řada výrobců navíc používá nezdravý palmový tuk, případně slunečnicový olej, který také není z výživového hlediska ideální. Jedna porce zeleninových lupínků (celerových, řepných apod.) má téměř tolik kalorií, jako porce klasických bramborových chipsů. A jen tak mimochodem - brambory jsou přece také zelenina.
2. Dresinky v lahvích
Oblíbené salátové dresinky jsou plné rafinovaných olejů (s velmi nízkými výživovými hodnotami), přidaného cukru a umělých barviv. Proto nejlépe uděláte, když si vyrobíte vlastní salátovou zálivku. Použijte olivový olej (panenský, lisovaný za studena), trochu vinného octa nebo citronové šťávy, špetku soli, případně pepře a čerstvé bylinky (bazalku, kopr, pažitku, česnek aj.). Nejenže bude zdravější a chutnější, ale také vás vyjde na zlomek ceny než balený dresink z obchodu.
3. Bezlepkové balené potraviny
Jestliže vám nebyla diagnostikována celiakie nebo intolerance lepku, nemáte důvod kupovat si bezlepkové potraviny. Tím si akorát nesnášenlivost vypěstujete, protože se váš organismus odnaučí lepek zpracovávat. Konzumovat bezlepkové potraviny je v dnešní době sice velmi módní záležitost, ale pro zdravého člověka naprosto zbytečná, nebo dokonce kontraproduktivní. Navíc jsou tyto potraviny znatelně dražší než jejich alternativy s obsahem lepku.
4. Ochucený jogurt
Jogurt je skvělým zdrojem vápníku a bílkovin, ale především v jeho přírodní variantě. Proto preferujte bílé jogurty, které si doma dosladíte ovocem, případně medem. Většina ochucených jogurtů je totiž hodně doslazována. Mohou být dokonce až tak sladké, jako by byly z cukrárny. Ušetřete peníze a raději si kupte velké balení čistého řeckého či selského jogurtu nebo si jogurt vyrobte doma. Případně sledujte u jejich ovocných variant etikety, kde najdete informaci, zda a kolik obsahují přidaného cukru, případně i něčeho dalšího (škrob, aromata..).
5. Čerstvé ovocné šťávy („fresh“ džusy)
Vypít čerstvě vymačkanou šťávu představuje pro náš organismus vitaminovou bombu. Nicméně leckdy bývají hodně kyselé. Proto je lepší je ředit vodou, abyste předešli překyselení žaludku. Měli byste ale vědět, že obsah vlákniny ve „fresh“ džusech je nižší než v syrovém ovoci a zelenině. Proto je lepší a levnější dát si celé jablko, mrkev, okurku, pomeranč a podobně, než vypít půl litru „freshe“. Za takové množství vám ani tělo nepoděkuje, a to kvůli poměrně vysokému množství cukrů a již zmiňované kyselosti.
-šp-
Mohlo by vás taky zajímat: