zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

5 „zdravých" potravin, za které je podle odborníků zbytečné utrácet

5 „zdravých" potravin, za které je podle odborníků zbytečné utrácet
Autor: iStock 5 „zdravých" potravin, za které je podle odborníků zbytečné utrácet
anna kopečková , Vydáno: 05.07.2018
To, že bychom neměli konzumovat brambůrky, sladkosti a třeba slaninu každý den, protože jsou plné tuků a cukrů, ví i malé dítě. Najdou se ovšem takové potraviny, o kterých si myslíme, že jsou velmi zdravé, ale není to tak docela pravda.

reklama

Některé z nich nám dokonce mohou škodit. Přitom je jejich cena poměrně vysoká.

Víte, které to jsou?

1. Zeleninové chipsy

Tato dobrota sice může mít v názvu, že je zeleninová, a tak budit dojem, že je zdravější. I zeleninové chipsy jsou plné soli a tuku. Řada výrobců navíc používá nezdravý palmový tuk, případně slunečnicový olej, který také není z výživového hlediska ideální. Jedna porce zeleninových lupínků (celerových, řepných apod.) má téměř tolik kalorií, jako porce klasických bramborových chipsů. A jen tak mimochodem - brambory jsou přece také zelenina.

2. Dresinky v lahvích

Oblíbené salátové dresinky jsou plné rafinovaných olejů (s velmi nízkými výživovými hodnotami), přidaného cukru a umělých barviv. Proto nejlépe uděláte, když si vyrobíte vlastní salátovou zálivku. Použijte olivový olej (panenský, lisovaný za studena), trochu vinného octa nebo citronové šťávy, špetku soli, případně pepře a čerstvé bylinky (bazalku, kopr, pažitku, česnek aj.). Nejenže bude zdravější a chutnější, ale také vás vyjde na zlomek ceny než balený dresink z obchodu.

3. Bezlepkové balené potraviny

Jestliže vám nebyla diagnostikována celiakie nebo intolerance lepku, nemáte důvod kupovat si bezlepkové potraviny. Tím si akorát nesnášenlivost vypěstujete, protože se váš organismus odnaučí lepek zpracovávat. Konzumovat bezlepkové potraviny je v dnešní době sice velmi módní záležitost, ale pro zdravého člověka naprosto zbytečná, nebo dokonce kontraproduktivní. Navíc jsou tyto potraviny znatelně dražší než jejich alternativy s obsahem lepku.

4. Ochucený jogurt

Jogurt je skvělým zdrojem vápníku a bílkovin, ale především v jeho přírodní variantě. Proto preferujte bílé jogurty, které si doma dosladíte ovocem, případně medem. Většina ochucených jogurtů je totiž hodně doslazována. Mohou být dokonce až tak sladké, jako by byly z cukrárny. Ušetřete peníze a raději si kupte velké balení čistého řeckého či selského jogurtu nebo si jogurt vyrobte doma. Případně sledujte u jejich ovocných variant etikety, kde najdete informaci, zda a kolik obsahují přidaného cukru, případně i něčeho dalšího (škrob, aromata..).

5. Čerstvé ovocné šťávy („fresh“ džusy)

Vypít čerstvě vymačkanou šťávu představuje pro náš organismus vitaminovou bombu. Nicméně leckdy bývají hodně kyselé. Proto je lepší je ředit vodou, abyste předešli překyselení žaludku. Měli byste ale vědět, že obsah vlákniny ve „fresh“ džusech je nižší než v syrovém ovoci a zelenině. Proto je lepší a levnější dát si celé jablko, mrkev, okurku, pomeranč a podobně, než vypít půl litru „freshe“. Za takové množství vám ani tělo nepoděkuje, a to kvůli poměrně vysokému množství cukrů a již zmiňované kyselosti.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

5 zdravých potravin, které mají víc tuku než kobliha

Přestože na slovo tuk většina lidí reaguje velmi negativně, není k tomu tak úplně důvod. Je třeba totiž nejdřív rozlišovat, o jaké tuky se jedná. Existují i zdraví prospěšné tuky, které podporují zdravé srdce, udržují nás v dobré psychické kondici a pomáhají zmírnit zhoršování kognitivních schopností.

Máme pro vás potraviny, které obsahují více tuku než koblihy s marmeládou (v jedné takové pocukrované kouličce je mimochodem 13 gramů tuků). To, že obsahují tolik tuku, nicméně neznamená, že byste se jich měli vzdát.

Polovina avokáda

kobliha avokádo

V avokádu najdeme mnoho vitamínů - E, C, A a vitamíny skupiny B, minerální látky vápník, měď, železo, magnesium, mangan, fosfor a zinek. Dále obsahuje kyselinu olejovou, linolovou a palmitovou a vlákninu.

 

Polovina tohoto ovoce obsahuje 15 gramů tuků, což je obrovské množství. Ale většina z nich, konkrétně 10 gramů jsou mononenasycené tuky, které zlepšují hladinu cholesterolu v krvi. Dále jeho konzumace snižuje hladinu cukru v krvi, což při hubnutí je velmi důležité. Také podle studie publikované v magazínu Diabetes Care zdravé tuky brání hromadění tuku v břišní oblasti. Je to paradoxní, ale vypadá to, že čím více zdravých tuků jíte, tím jste hubenější v pase.

 

 

TOP 8 potravin, na které štíhlé ženy nedají dopustit

Možná, že si říkáte, jak to ty štíhlé ženy dělají, že jsou pořád tak hubené. Může za tím být nespravedlnost tohoto světa – někdo přibírá i ze vzduchu, zatímco jiní se mohou cpát od rána do večera a ručička na váze se jim nehne ani o píď. Může za tím být ale také něco jiného: štíhlé ženy zkrátka vědí, jak jíst a nepřibrat.

Ovesné vločky

hubnoucí potraviny ovesné vločky

Lidé, kteří drží svou hmotnost na uzdě, často snídají ovesné (nebo jiné obilné) vločky. Nemusíte jich sníst celý kamion, stačí 40–50 gramů zalít vodou, krátce povařit a servírovat je třeba s trochou tvarohu a čerstvého ovoce.

reklama

Související témata: cukry , tuky , jogurt , strava , džus , fresh , chipsy , zdravá výživa , bezlepkové potraviny , dresink , zdravé potraviny

reklama

Přečtěte si také

reklama