Zdraví a nemoci

29. června 2017 14:00

Anna Kopečková

9 potravin, které nejsou zdaleka tak zdravé, jak si myslíte

Je hodně potravin, které se tváří jako zdravé, výživné a dietní. Jenže zdaleka ne všechny tento příslib naplňují. Přečtěte si, jaké potraviny nejčastěji považujeme za zdravé, aniž by byly.

Zeleninové chipsy

Pokud máte rádi klasické bramborové smažené lupínky, dost možná vám připadá, že mnohem zdravější a odlehčenější variantou jsou chipsy zeleninové. Ale chyba lávky! Jsou sice o něco lepší než klasické bramborové, ale za zdravé je považovat nelze. Obvykle obsahují příliš soli a tuku a málo živin. I tyto chipsy bývají totiž tradičně smažené. Takže o zdraví a nízké kalorické hodnotě si můžete nechat jen zdát.

Čím je nahradit? Abychom negeneralizovali, existují i světlé výjimky, kdy jsou zeleninové chipsy skutečně lehčí, s nižším obsahem oleje. Vybírejte si pečené. Ale víte, co je zdaleka nejlepší? Udělat si chipsy sami doma.

„Velmi chutné jsou třeba kapustové. Nakrájejte listy kapusty na čtverce o hraně zhruba 2 centimetry, v misce je smíchejte s olivovým olejem a mořskou solí a nechte na pečicím papíře v troubě péct až do lehkého zhnědnutí,“ navrhuje Markéta Brožová, hlavní trenérka fitness pro ženy Contours.

Light limonády

Je známá pravda, že rafinovaný cukr je zlo. A pravda také je, že kola a jiné limonády jsou jím přímo napěchované. „V půl litru koly najdeme zhruba 16 kostek cukru,“ říká Ing. Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka Světa zdraví. Jenže ani nahrazení cukru umělými sladidly nečiní tyto limonády zdravější.

Umělá sladidla v limonádách s označením „light“ matou organismus, aby si myslel, že konzumuje skutečné jídlo se skutečnými cukry. To vyvolá prudký vzestup inzulinu, aby došlo k vyrovnání hladiny krevních cukrů. Výsledkem je větší chuť k jídlu. „Vždyť už i vědecké studie potvrdily, že pravidelní konzumenti light limonád jsou více náchylní k tomu mít nadváhu,“ dodává Monika Bartolomějová. Konzumace těchto limonád navíc zvyšuje riziko infarktu myokardu a cévní mozkové příhody, jak dokládají vědecká zkoumání v USA.

Oříšky v jogurtu

Na ořeších není nic špatného, ba naopak. Pokud chcete těžit z jejich zdravotních benefitů, pak si vyberte nepraženou a nesolenou variantu. Jestliže máte dojem, že mléčná čokoládová poleva není nic zdravého, máte pravdu. Ale ani jogurtová poleva to bohužel nezachrání!

Jak vysvětluje Markéta Brožová, onen jogurt na vašich oblíbených mandličkách, lískových oříškách nebo banánech totiž není vůbec jogurt, ale vysoce průmyslově zpracovaná pasta složená zejména z cukru a palmového oleje. Tedy pouze cukry a tuky, bez obsahu bílkovin.

TIP: Pokud si sladké chroupání nechcete odpustit, vyberte si ořechy v kvalitní tmavé čokoládě. Ta je plná antioxidantů a obsahuje méně cukru než mléčná i jogurtová poleva.

Rýžové chlebíčky

Obvykle mívají nízký obsah tuku i kalorií, ale bývají celkově chudé na živiny. Najdeme v nich něco málo bílkovin a vlákniny a tím výčet nutrientů obvykle končí. Ochucené varianty navíc většinou obsahují umělá sladidla, barviva a dochucovadla. U chlebíčků s polevou bohužel obvykle platí to, co u mandlí a oříšků v jogurtu. Tedy, že poleva je z nutričního hlediska prázdná potravina s vysokým obsahem cukru a tuku.

„Další problematickou skutečností je to, že kvůli nedostatku bílkovin a dalších živin příliš nezasytí a rychle po nich vyhládne. Ve výsledku tedy můžete těchto ´dietních´ chlebíčků spořádat mnohem více, než byste například zkonzumovali kvalitního celozrnného chleba, po němž zůstanete déle sytí,“ poukazuje na riziko Monika Bartolomějová.

Bezlepkové dobroty

Bezlepková strava je velký trend posledních několika let. O její vhodnosti či zbytečnosti u lidí bez hypersenzitivity na lepek lze polemizovat. O čem však polemizovat není třeba, je to, že bezlepkové dobroty jsou zdravější než ty s lepkem. Co se týče jejich vlivu na zdraví jsou na tom totiž úplně stejně jako jejich „protějšky“ s lepkem. Bezlepkové chipsy, krekry či křupky zůstávají pořád těmi samými jídly, akorát neobsahují lepek. „Důležitých živin jako vláknina, vitamíny a minerály obsahují pořád stejně málo a sacharidů mají pořád stejně hodně,“ vysvětluje odbornice Bartolomějová.

TIP: Pokud netrpíte celiakií, tedy přecitlivělostí na lepek, vybírejte si spíše dobroty ze 100 % celozrnné mouky než ty bezlepkové. Vyzkoušet můžete také alternativy z mandlové, quinoové či hrachové mouky.

Cereální a vícezrnné produkty

Termíny cereální, vícezrnné či jenom tmavé pečivo možná vyvolávají zdání, že jsou zdravější než pečivo běžné, ale kdepak! Ačkoliv se tak možná tváří, neobsahují žádná celá zrna, která jsou tak zdravá pro srdce.

Obvykle se totiž vytvářejí z průmyslově zpracované klasické bílé mouky. Výraz cereální znamená, že jde o výrobek z obilovin, takže to může být i obyčejný rohlík. Semínka obvykle najdete jen v tenké vrstvě na povrchu. A tmavou barvu má pečivo často proto, že se barví karamelem.

TIP: Vybírejte si skutečně celozrnné pečivo. Nejčastěji se nejedná o pečivo čerstvé, ale trvanlivé, a je doslova nabité zrníčky a semínky. Vyzkoušejte třeba chlebík s tajemným názvem Pumpernickel. Tento původně vestfálský pekárenský výrobek obsahuje celozrnný žitný šrot.

Foto: iStock

Sushi

Japonci patří k nejzdravějším populacím světa. Za jednu z příčin se považuje právě konzumace sushi. Jenže ani sushi bohužel není tak zdravé, jak vypadá. Mořské ryby, které se pro něj využívají, jako je tuňák, mořský okoun a mečoun, patří k těm nejzasaženějším rtutí, lososi pěstovaní na farmách mohou zase obsahovat velké množství antibiotik. Kromě toho běžná bílá rýže, která sushi tvoří, má vysoký podíl sacharidů.

Konzumujete-li sushi běžné množství a nepřejídáte se jím dennodenně, pak je vše v pořádku. „Určitě bych ale nedoporučovala jeho každodenní konzumaci. I zde samozřejmě platí všeho s mírou,“ říká Monika Bartolomějová.

Ovocné džusy a kompoty

Na ovoci jako takovém není samozřejmě nic špatného, je plné vitamínů a minerálů, stejně jako 100% ovocný džus. Zásadním rozdílem je, že džus neobsahuje důležitou vlákninu, a na to, kolik obsahuje cukru, nás vůbec nezasytí.

Kupované ovocné saláty či kompoty také nejde ani v nejmenším srovnávat s klasickým ovocem. Vedle sacharidů, které se přirozeně nacházejí v ovoci, obsahují obvykle velké množství přidaného cukru, často ve formě glukózo-fruktózového sirupu. „Ten je obzvlášť nebezpečný, protože se po něm tloustne daleko vyšším tempem než po tradičním cukru,“ upozorňuje Markéta Brožová.

Snídaňové cereálie

Obvykle obsahují ovesné vločky, sušené ovoce a zdravé tuky v podobě ořechů či semínek. Potud je vše v pořádku. Problematické ovšem je, že všechny zmíněné složky jsou ve snídaňových cereáliích doplněné pořádnou dávkou cukru, glukózo-fruktózového sirupu, melasy či medu. Dohromady pak tvoří velmi kalorické jídlo a vaše snídaně se tak snadno může přehoupnout přes 650 kalorií – to ovšem bez přidání jogurtu či mléka. Když si svoji ranní misku doplníte o čokoládu, kokos či pražené mandle, kalorická hodnota ještě vzroste!

TIP: Než abyste se spoléhali na kupované cereálie, udělejte si vlastní. Když ovesné či žitné vločky večer zalijete vodou, během noci zfermentují a přírodně vytvoří cukry. Pokrm tak bude přirozeně sladší. Stačí dosypat trošku kakaa či skořice, přidat oblíbené ovoce a máte výživnou snídani.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2024

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.