2. září 2017 07:30
Martina ČerňanskáBolest v kříži: Civilizační nemoc, kterou trpí i mladí lidé
Tenhle problém je mnoha lidem znám určitě víc, než by si přáli. Podle statistiky trpí bolestmi v křížovém úseku páteře bezmála každý druhý člověk, který překročil třicítku nebo pětatřicítku.
Lékaři se stále více přesvědčují, že osteochondróza není ani zdaleka pouze příznakem stárnutí. Jde o civilizační degenerativní chorobu, kterou strádají stále mladší lidé. Je to cena, kterou platíme za sedavý způsob života a nedostatek fyzické aktivity.
Zdroj trápení
Proces degenerace nejčastěji začíná v meziobratlových ploténkách a postupně zasahuje do dalších částí páteře. Jako každá část těla, také meziobratlové ploténky potřebují výživu. Ta se do nich dostává pohybem, zejména při chůzi, kdy jsou ploténky střídavě zatěžovány, a výživa tak plynule proniká do jejich gelovitého pulpozního jádra. Pokud však člověk nemá dostatek pohybu nebo většinu dne tráví nevhodným monotónním pohybem, výživy se k meziobratlovým ploténkám dostává stále méně. Jádro ztrácí pružnost a postupně kostnatí. Dochází k pohybovému omezení, provázenému nepříjemnými bolestmi. Stupeň bolesti a další příznaky závisejí na mnoha příčinách včetně stupně, to jest stádia rozvoje osteochondrózy.
Problém prohlubuje špatné držení těla, zkřivení páteře, sedavý způsob života, dlouhodobé setrvávání v nepohodlné pozici vestoje, vsedě i vleže, stejně jako neúměrná zátěž páteře, až už sportovní či jiného původu.
Postupně je elastická tkáň ploténky nahrazována hrubým vazivem a přiléhající kost obratle začíná vytvářet výrůstky, které rovněž bolestivě dráždí nervová zakončení, což je doprovázeno křečovitým stahem svalstva.
Jak postupovat
Pokud vás přepadly symptomy podobné popisovaným, v žádném případě se nezabývejte samoléčbou. Musíte se obrátit na neurologa, který vás vyšetří a stanoví vám nezbytnou medikaci, to znamená léky proti bolesti, proti otokům a zánětu a také chondroprotektory – látky, které regenerují kloubní chrupavku. Až vymizí bolesti, nastoupí rehabilitace – fyzioterapie, masáže, cvičení. Vhodně zvolená léčba vám pomůže správným způsobem se dostat z období prudkých bolestí a vyhnout se recidivě.
Nebezpečná slabost
Mezi pacienty postiženými touto nepříjemnou chorobou můžeme najít dokonce i dvacetileté lidi. Podle slov odborníků to je spojeno se slabostí pojivové tkáně, kterou ještě prohlubuje špatně vyvinuté, ochablé svalstvo. Pokud je takový člověk nucen zvedat těžká břemena, konat prudké pohyby, nebo se naopak nacházet v dlouhé nehybné pozici (sedět u počítače nebo za volantem), dochází k projevům zmíněného neduhu.
Do rizikové skupiny patří rovněž lidé s nadváhou, mladé maminky, které páteř silně a opakovaně zatěžují chováním dítěte i ženy v domácnosti, jejichž páteř je často vystavena přetížení. Vážným rizikem je rovněž nošení vysokých podpatků a k nim těžkých kabelek nebo tašek.
Nejvyšší čas něco dělat!
Našli jste se v tomto článku? Pak tedy máte nejvyšší čas něco začít dělat, dokud nepříjemné pocity a snad i bolesti v zádech nenabyly chronické nebo recidivující podoby. Co byste měli začít dělat? Kromě nezbytné porady s lékařem:
- Zpevnit svalový korzet páteře pomocí speciálních cviků.
- Hlídat si tělesnou hmotnost, v maximální míře omezit příjem jednoduchých sacharidů (cukr a sladkosti) a tuků (tučná masa, drůbež s kůží, uzeniny, máslo, sádlo).
- Těžká břemena zvedat tak, že bez předklonu nejprve pokrčíte nohy v kolenou a kyčlích a teprve pak zátěž zvednete.
- Při sezení mít oporu v kříži a správně nastavenou výšku židle a stolu.
- Při domácích pracích se vyhýbat předklánění, využívat smetáky, stěrky a mopy na dlouhé tyči, stejně jako tyčové nástavce vysavače.
- Užívat chondroprotektory. Při pravidelném užívání tyto preparáty, obsahující látky příbuzné chrupavkové tkáni ploténky, napomáhají látkové výměně v ní, brání jejímu dalšímu poškozování a potlačují zánět i bolest.
Přečtěte si i další články z blasti zdraví:
zdroj: prokondici.cz