Co prozradí barva očí o vašem zdraví?
Podle barvy očí lze odhadnout, která nemoc vám hrozí nebo jak dobře snášíte alkohol či bolest Zdroj: Thinkstock
Co prozradí barva očí o vašem zdraví?
Oko, do duše okno. Ano, to platí. Ale stejně tak toho oči řeknou dost i o vaší fyzické kondici. Konkrétně tedy jejich barva. Co vás tedy dost možná čeká?
Tmavoocí a šedý zákal
Zamlžený obraz nad oblastí oční čočky je prvotním symptomem šedého zákalu. Takto zakalené vidění je s přibývajícími léty poměrně normální, ovšem nejvíc hrozí lidem s tmavýma očima. Podle studie, kterou publikoval v roce 2000 American Journal of Ophtalmology, mají černoocí a tmavohnědoocí lidé 1,5krát až 2,5krát vyšší riziko šedého zákalu než lidé světloocí.
Nejdůležitější je chránit svůj zrak před ultrafialovým zářením. To platí pro všechny, bez ohledu na barvu očí. Kromě kvalitních slunečních brýlí by ale tmavoocí lidé měli nosit třeba i klobouk nebo kšiltovku nebo si sedat pod slunečník.
Modroocí a vitiligo
Vitiligo, autoimunitní onemocnění, při kterém různě rozsáhlé části kůže ztrácejí pigment, je podle výzkumu z roku 2012 méně časté u lidí s modrýma očima. Z tří tisíc kavkazkých pacientů s vitiligem, kteří se studie účastnili, mělo modře zbarvené oči jen 27 procent, 30 % jich mělo oči zelené nebo oříškové a 43 % hnědé. Mezi Kavkazany má přitom modré oči více než 50 procent lidí. Vědci našli souvislost s dvěma konkrétními geny – TYR a OCA2. Ty jsou důležité pro modré oči a současně snižují riziko vitiliga.
Modroocí a melanom
Naopak u melanomu jsou modroocí nejohroženější. Rakovina kůže je totiž podle vědců něco jako opak vitiliga. Ta samá kombinace genů, která chrání před vitiligem, tak může zvýšit riziko nádorů kůže. Jedna teorie vysvětluje, proč tomu tak je. Vitiligo je autoimunitní onemocnění, kdy tedy naše automatická imunitní odpověď znamená napadení vlastního těla. Takto přehnaná reakce se sice může projevit jako ztráta pigmentu, ale současně zlikviduje i melanom.
Přesně vám to nikdo neřekne, ale podle všeho jsou geny, které chrání před vitiligem, ty, které chrání před melanomem, a ty, které určují, kolik pigmentu v pokožce bude, vzájemně propletené.
Tmavoocí a alkohol
Pokud se pyšníte krásně tmavýma očima, raději v baru nedržte basu s modro- nebo zelenookými přáteli. Studie z roku 2001 zjistila, že tmavookým lidem stačí mnohem méně alkoholu, aby se dostali do nálady. Mezi světlookými je také výrazně více alkoholiků a také lidí užívajících různé drogy. Podle všeho je to proto, že lidé s hnědýma a černýma očima jsou na alkohol citlivější a stačí jim proto pít méně.
Světlooké ženy a bolest
Z průzkumu prezentovaného na zasedání Americké společnosti pro léčbu bolesti vyplynulo, že ženy se světlýma očima mají vyšší práh bolesti a lépe snášejí nepohodlí. Studie probíhala, jak jinak, před a během porodů různých žen, a nastávající matky s tmavýma očima trpěly kvůli prožité bolesti častěji potížemi se spánkem a byly napjatější. Současně tyto ženy častěji chtěly epidurální analgezii, protože bolest více prožívaly.
Článek
Světloocí a slepota
Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je jednou z nejčastějších příčin ztráty zraku po padesátce. Poškozená je v tomto případě malá část oka blízko sítnice, která zaostřuje vidění. Vše může začít jen rozmazaným viděním, pak se objeví skvrny a nakonec nevidíte nic. Zejména „vlhká“ forma VPMD postupuje velmi rychle a dokáže zničit zrak během několika týdnů či měsíců.
Několik malých studií naznačilo, že kromě kouření a rodinné anamnézy hraje v riziku onemocnění VPMD roli také barva očí. Světloocí lidé mají šanci onemocnění až dvakrát větší. Nicméně někteří lékaři uklidňují, že studie byly příliš malé, aby se daly pokládat za opravdu relevantní. Nicméně platí, že u bělochů je riziko VPMD vyšší než u jiných ras.
Změna barvy značí problém
Pokud si všimnete například zarudnutí očního bělma, může jít o dosud nediagnostikovanou alergii. Žloutnutí zase svědčí o onemocnění jater. Pokud změnilo barvu jen jedno oko, může jít o dědičnou nemoc, kupříkladu neurofibromatózu, která způsobuje mnohočetné nádory zasahující nervovou soustavu, nebo Waardenburgův syndrom spojený s postižením sluchu a změnami pigmentace kůže či vlasů. Mohlo by jít také o nádor duhovky. Pokud jste však měli různě barevné oči vždy, není se čeho bát.