Zdraví a nemoci

11. září 2019 09:00

Martina Čerňanská

Dagmar Honsová: Na podzim si dejte pozor na nachlazení, ale i psychiku

O prázdninách jste s dětmi řešila hlavně úpal a spálená záda, nyní se ale hlásí o slovo nemoci z nachlazení. Proč je podzim období rýmiček a pokašlávání?

Jakmile se léto stane “babím” a příroda venku za okny začne připravovat podzimní barvy, začnou mít doma své místo kapesníky, kapky, med a citron. Zkrátka se rozjedou dětská nachlazení, pro podzim tolik typická.

Oteklé sliznice, bolest v krku, chycené průdušky, červené kapající nosy a vysoké teploty začnou trápit školáky i dospělé. Jak vlastně souvisí přechod ročních období s těmito nemocemi? Na to jsme se zeptali meteoroložky Dagmar Honsové, která je zároveň maminkou dvou malých školaček.

  • Dášo, proč podzimní počasí tolik ovlivňuje zdraví dětí? Rýmy, kašle a nachlazení začínají být aktuálními více než v létě.

Je to tak, u mých holčiček to je úplně stejné, jakmile podzim zaklepe na dveře, už řešíme nějaké nachlazení. Je to proto, že podzimní počasí přináší do Česka relativně velké teplotní výkyvy, a to jak během týdne, tak také během jediného dne.

Pokud nesledujeme předpověď počasí a nejsme na jeho vrtochy a změny připraveni, často to děti odnesou právě nachlazením. Jen příklad: Často se po přechodech studených front ochladí o více než 10 °C, nebo naopak po přechodu teplé fronty oteplí – buď je nám zima, nebo se naopak zapotíme.

Na podzim také častěji, pokud tedy neustále nenosíme deštník, zmokneme, do toho zafouká čerstvý vítr a nachlazení je tady. Tělíčka dětí se také pomalu začínají vyrovnávat s přechody z chladnějších venkovních prostor do tepla domova, což mnohým dětem bohužel oslabuje imunitu.

  • Jak podzimní počasí působí na zdraví nás dospělých?

U dospělých lidí se vliv podzimního počasí projevuje zejména na psychice, klesající pracovní výkonnosti a až na třetím místě jsou u meteosenzitivních jedinců zaznamenávány bolesti hlavy způsobené změnou tlaku vzduchu. Náladu nám zhoršuje a pracovní koncentraci a výkonnost snižuje přibývání oblačnosti, srážek, ochlazování, ranní mlhy a zejména zkracující se bílý den. Časté výkyvy tlaku vzduchu mohou meteosenzitivním jedincům způsobit i pořádně nepříjemnou migrénu. Zkrátka ubývá sluníčka a krátí se také doba denního světla, což mnoho lidí zřetelně pocítí na těle i na duchu.

  • Čím naše zdraví může podzimní počasí ještě potrápit?

Je toho více, i zdánlivě poklidný podzim má svá rizika. Dávejte pozor na úrazy na chodnících i silnicích – s ranními mlhami nebo nízkou oblačností souvisí snížená dohlednost a častější nehody, jak ukazují statistiky. Přibývá také plísní a znečištění ovzduší, zejména pak při inverzním charakteru počasí, kdy nízká inverzní oblačnost „nepustí“ škodlivé látky výše do ovzduší, a proto se nám hůře dýchá.

I přesto, že teploty jdou stále dolů, vyplatí se stále používat opalovací krém při vystavení slunečním paprskům, množství ozonu na střední Evropou totiž neustále kolísá. Do přírody se také stále ještě vydejte jen s repelentem proti klíšťatům, i na podzim jsou velmi aktivní a nevybíravá.

Autor: Kamila Ulčová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 11. 2024

Nezbytný úklid nebo opravy v domácnosti by vás mohly inspirovat k tomu, abyste se pustili do rekonstrukce. Zbavte se starého nábytku nebo jiných vyřazených věcí, abyste uvolnili místo novým předmětům, díky nimž bude váš domov vypadat atraktivněji. Přátelé a vaše vyvolená osoba by vám mohli dobrovolně pomoci. Udělejte si z toho večírek. Všichni se budou dobře bavit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.