Přichází podzim: 10 tipů, jak si ho dokonale užít bez stresu a nachlazení

Slaďte s podzimem svoje stravování, pohyb, ale také relaxaci a prožijte letošní přechod z léta do zimy bez nachlazení, únavy, apatie a stesku po létě.

23. září končí léto a začíná podzim. Bude trvat až do 21. prosince, kdy vládu převezme zima. Astronomické začátky ročních období se ale nemusí shodovat s tím, jak je vnímáme my.

Lidé se obvykle loučí s létem s koncem velkých prázdnin a společně se školními taškami vytahují také teplé svetry. Ačkoliv se poslední dobou ve vtipu traduje, že se podzim a jaro pomalu vytrácejí, jsou tato přechodová období extrémně důležitá, a to jak z hlediska psychiky, tak z hlediska fungování našeho organismu.

Podzim slouží přírodě k tomu, aby se připravila na zimu. Aby se zklidnila po náročném létě, přichystala se na chlad a mrazy a pozvolna přešla od aktivity, plození, růstu a bujení ke klidnému odpočinku.

Nechte se přírodou inspirovat i vy a využijte podzimní období pro zklidnění se, uvolnění a odpočinek.

Inspirujte se těmito tipy a uvidíte, že si podzim doslova zamilujete:

Sezónně a lokálně

Tato výživová mantra by nyní měla platit víc než kdy jindy. Zapomeňte na exotické plodiny a užívejte si slaďoučkou dýni, zemitou řepu, kysané zelí, kapustu či mrkev.

Zahřívejte se

A to nejen zvenčí, ale hlavně zevnitř. Čerstvé ovoce a zelenina jsou sice zdravé, ale právě teď je vhodnější jíst je tepelně upravené. Zahřívejte se poctivými vývary, dušenou zeleninou, bylinkovými čaji, dobrou kávičkou, kořením, bylinkami nebo třeba hořkou čokoládou a kapkou červeného vína.

Pijte

V létě na pití myslíme přirozeně, protože je nám horko. Na podzim ale skokově pitný režim omezíme a to není dobře. Je jasné, že když cítíme chlad, máme menší potřebu pít, ale právě teď je doba, kdy se můžete naučit pít slabé teplé čaje a zabránit tím vysychání pokožky i vlasů.

Nakupte svíčky a deky

Co může být na podzimu lepšího, než zabalit se do huňaté deky, zapálit voňavou svíčku, uvařit si kafíčko nebo kakao a jen tak takhle existovat (pustit si pěkný film, povídat si s blízkými, číst zajímavou knížku)?

Propadněte aromaterapii

Očíhněte místní drogerii a zjistěte, zda tam není k dostání nějaký příjemný vonný olej. Na podzim se hodí třeba eukalyptus, citron nebo ylang ylang. Rozprašte vůni kolem sebe a nechte se unášet atmosférou.

Zapojte smysly

Venku odložte telefon a vnímejte přírodu. Prohlížejte si barevné listí, projděte se hromádkou suchých lístků a zaposlouchejte se do jejich šustění, čichejte podzimní vůně kolem sebe - les, vánek, nastupující chladnější dny, kůru stromů.

Choďte ven

Nejsme medvědi, abychom se zahrabali do země a nevylezli až do jara. Naopak - co nejvíc choďte ven. Zvlášť, pokud doznívá babí léto a máme poslední šanci načerpat energii ze slunečních paprsků. Pohyb venku, na vzduchu, vás vytrhne z podzimní pasivity.

Aktivizujte se

Dřív se stmívá a je větší zima. To ale neznamená, že proležíme celé odpoledne a večer na pohovce. Překonejte lenost a vyrazte na lekci jógy, běžte si zaběhat (ideálně bez hudby v uších) nebo si aspoň zacvičte doma.

Odpočívejte

A odpočívejte doopravdy. Při popíjení kávy na gauči se vykašlete na to neumyté nádobí ve dřezu. Na procházce vnímejte okolí, ne myšlenky na termíny, uzávěrky a faktury. Odpočinek si zasloužíte, tak si ho nekažte zbytečným přemýšlením a tyranií vlastních nároků na sebe sama.

Dýchejte

Ve shonu školních povinností, termínů a nároků v práci, ve snaze pečovat co nejlépe o domácnost a rodinu, zapomínáme dýchat. Najděte si aspoň jednou za den okamžik, kdy se zhluboka nadechnete, zhluboka vydechnete a uvědomíte si, že to nejcennější a nejdůležitější se odehrává právě tady a právě teď.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.