zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Přichází podzim: 10 tipů, jak si ho dokonale užít bez stresu a nachlazení

Jak si užít podzim
Autor: iStock Jak si užít podzim
anna kopečková , Vydáno: 22.09.2018
Slaďte s podzimem svoje stravování, pohyb, ale také relaxaci a prožijte letošní přechod z léta do zimy bez nachlazení, únavy, apatie a stesku po létě.

reklama

23. září končí léto a začíná podzim. Bude trvat až do 21. prosince, kdy vládu převezme zima. Astronomické začátky ročních období se ale nemusí shodovat s tím, jak je vnímáme my.

Lidé se obvykle loučí s létem s koncem velkých prázdnin a společně se školními taškami vytahují také teplé svetry. Ačkoliv se poslední dobou ve vtipu traduje, že se podzim a jaro pomalu vytrácejí, jsou tato přechodová období extrémně důležitá, a to jak z hlediska psychiky, tak z hlediska fungování našeho organismu.

Podzim slouží přírodě k tomu, aby se připravila na zimu. Aby se zklidnila po náročném létě, přichystala se na chlad a mrazy a pozvolna přešla od aktivity, plození, růstu a bujení ke klidnému odpočinku.

Nechte se přírodou inspirovat i vy a využijte podzimní období pro zklidnění se, uvolnění a odpočinek. 

Inspirujte se těmito tipy a uvidíte, že si podzim doslova zamilujete:

Sezónně a lokálně 

Tato výživová mantra by nyní měla platit víc než kdy jindy. Zapomeňte na exotické plodiny a užívejte si slaďoučkou dýni, zemitou řepu, kysané zelí, kapustu či mrkev.

Zahřívejte se

A to nejen zvenčí, ale hlavně zevnitř. Čerstvé ovoce a zelenina jsou sice zdravé, ale právě teď je vhodnější jíst je tepelně upravené. Zahřívejte se poctivými vývary, dušenou zeleninou, bylinkovými čaji, dobrou kávičkou, kořením, bylinkami nebo třeba hořkou čokoládou a kapkou červeného vína.

Pijte

V létě na pití myslíme přirozeně, protože je nám horko. Na podzim ale skokově pitný režim omezíme a to není dobře. Je jasné, že když cítíme chlad, máme menší potřebu pít, ale právě teď je doba, kdy se můžete naučit pít slabé teplé čaje a zabránit tím vysychání pokožky i vlasů.

Nakupte svíčky a deky

Co může být na podzimu lepšího, než zabalit se do huňaté deky, zapálit voňavou svíčku, uvařit si kafíčko nebo kakao a jen tak takhle existovat (pustit si pěkný film, povídat si s blízkými, číst zajímavou knížku)?

Propadněte aromaterapii

Očíhněte místní drogerii a zjistěte, zda tam není k dostání nějaký příjemný vonný olej. Na podzim se hodí třeba eukalyptus, citron nebo ylang ylang. Rozprašte vůni kolem sebe a nechte se unášet atmosférou.

Zapojte smysly

Venku odložte telefon a vnímejte přírodu. Prohlížejte si barevné listí, projděte se hromádkou suchých lístků a zaposlouchejte se do jejich šustění, čichejte podzimní vůně kolem sebe - les, vánek, nastupující chladnější dny, kůru stromů.

Choďte ven

Nejsme medvědi, abychom se zahrabali do země a nevylezli až do jara. Naopak - co nejvíc choďte ven. Zvlášť, pokud doznívá babí léto a máme poslední šanci načerpat energii ze slunečních paprsků. Pohyb venku, na vzduchu, vás vytrhne z podzimní pasivity.

Aktivizujte se

Dřív se stmívá a je větší zima. To ale neznamená, že proležíme celé odpoledne a večer na pohovce. Překonejte lenost a vyrazte na lekci jógy, běžte si zaběhat (ideálně bez hudby v uších) nebo si aspoň zacvičte doma.

Odpočívejte

A odpočívejte doopravdy. Při popíjení kávy na gauči se vykašlete na to neumyté nádobí ve dřezu. Na procházce vnímejte okolí, ne myšlenky na termíny, uzávěrky a faktury. Odpočinek si zasloužíte, tak si ho nekažte zbytečným přemýšlením a tyranií vlastních nároků na sebe sama.

Dýchejte

Ve shonu školních povinností, termínů a nároků v práci, ve snaze pečovat co nejlépe o domácnost a rodinu, zapomínáme dýchat. Najděte si aspoň jednou za den okamžik, kdy se zhluboka nadechnete, zhluboka vydechnete a uvědomíte si, že to nejcennější a nejdůležitější se odehrává právě tady a právě teď.

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner new2
Autor: fithall.cz fithall banner new2

reklama

Související témata: podzim , aromaterapie , nachlazení , imunita , dýně , pohyb , jóga

reklama

Přečtěte si také

reklama