Dnes je světový den bez mobilu. Otestujte svoji (ne)závislost

Dopřejte si ten luxus nebýt alespoň jeden den „na příjmu“ a podpořte místo toho raději své fyzické a psychické zdraví, ať zbytečně nerozšíříte skupinu pacientů trpících závislostí na mobilu, ale i jinými nežádoucími stavy.

Málokdo by si uměl představit dnešní moderní svět bez technologií. Nová digitální doba nám nabízí přísun informací a ulehčuje život, ale zároveň nám jej v řadě případů i ztěžuje a zasahuje do soukromí. Hlavně v souvislosti s příchodem smartphonů nám telefony už dávno neslouží jen jako komunikační prostředek. A tak je mnoho z nás „na mobilu" 24 hodin denně. Podle analýzy publikované americkým deníkem The Washington Post průměrný uživatel mobilního telefonu zkontroluje displej 150krát denně. Počet lidí závislých na mobilních telefonech přitom neustále přibývá a chytré telefony se pro řadu z nás staly natolik důležité, že vznikla nová fobie – nomofobie. Tímto pojmem psychologové označují strach z odloučení od mobilů. Průzkum společnosti Common Sense rovněž zjistil, že až 72 % všech dotázaných cítí potřebu odpovídat na esemesky a zprávy ze sociálních sítí okamžitě a 80 % z nich kontroluje svůj telefon každou hodinu.

„Mobily nám umožnily, že nikdy nebylo jednodušší se s kýmkoli spojit. Jenže přesto, nebo spíše kvůli tomu máme problémy navázat skutečné, hluboké a smysluplné vztahy. Lidé si připadají mnohem více zranitelnější a uzavírají se, jiní si díky sociálním sítím vylepšují ´identitu´ a mnoho lidí žije utajené paralelní životy. Online spojení jim připadá vzrušující a bezpečné zároveň. Nevyžadují totiž autentické emoce odehrávající se teď a tady, z očí do očí. Trvalé a blízké vztahy nemusí pak být tak samozřejmé, jak je prožívali naši rodiče, protože virtuální svět je skvělým místem pro naplnění představ o tom, co chceme. Není vázaný limity a omezením reality, proto je tak atraktivní. I přesto však není ideálním místem, protože je stále virtuální a nic z něj není přenositelné do každodenního života, a nemůže tak vyřešit skutečné problémy. Právě to způsobuje lidem potíže – unikají do iluzorního světa a očekávají, že tam můžou plnohodnotně žít. Ale to není možné,“ vysvětluje vztahová koučka Janette Šimková.

Vyměňte mobil za tenisky

Možná právě 6. únor, kdy si připomínáme Mezinárodní den bez mobilu, by mohl být prvním dnem nového životního stylu. Méně času online a více pohybu, třeba jen obyčejné chůze!

Chůze je vhodnou pohybovou aktivitou pro všechny osoby, které se chtějí hýbat, a to i v případech, kdy chtějí nebo potřebují šetřit svoje klouby či mají problémy se zády. Chůze zároveň pomůže pročistit mysl (za předpokladu, že přitom nesledujete displej mobilu), utužit kondici, zrychlit metabolismus a dodat mozku potřebnou dávku kyslíku.

Chodit pěšky se vyplatí

Věděli jste, že chůze zlepšuje spánek, paměť i kreativitu? O jejích pozitivních účincích netřeba debatovat. Přiznejme si ale upřímně, kolik hodin denně chodíme pěšky a kolik prosedíme? Pokud patříte k těm, kteří trpí současným „syndromem nestíhání“, do práce jezdí autem a večer tráví zíráním do mobilu, je nejvyšší čas na změnu. Sedavým způsobem života si zbytečně zvyšujeme riziko srdečněcévních onemocnění, cukrovky, vysoké hladiny cholesterolu, a dokonce i rychlejšího stárnutí buněk. Zařadit proto mezi denní aktivity každý den 30minutovou procházku na čerstvém vzduchu se jednoznačně vyplatí.

Chůze je navíc přirozenou aktivitou, při které je bez problému možné začít praktikovat i speciální relaxační cvičení. Stačí se jen soustředit na vlastní dýchání. Právě soustředěním se na dýchání a uvědomováním si postoje svého těla při chůzi si trénujeme svoje sebeuvědomování, tedy takzvanou bdělou pozornost. Postupně se tak v osobním a pracovním životě stáváme více soustředěnými, dokážeme lépe zvládat stres i nepříjemné stavy, jako jsou deprese, úzkost či hněv, a zlepšuje se nám spánek. Možná to zní až neuvěřitelně, ale skutečně to funguje, potvrzují nejen psychologové.

Blahodárný spánek

Nejen vhodná strava a dostatečný přísun vitamínů jsou totiž důležité pro zlepšení celkové kondice a pro lepší zvládání stresových situací. I třeba zdánlivě nesouvisející věc, jako je kvalita spánku, má vliv na úroveň fyzické energie, duševní pohodu a schopnost koncentrace v průběhu dne. „Když jsme se v rámci online průzkumu Indexu zdraví dotazovaných ptali, zda mají kvalitní spánek, prokázalo se, že muži spí lépe než ženy. Více jak 75 % mužů v Česku a na Slovensku odpovědělo, že svůj spánek považují za kvalitní, přičemž jen 69 % žen odpovědělo na tuto otázku kladně,“ říká Hana Lerchová, zástupkyně společnosti Walmark. Přitom už 6 hodin kvalitního spánku denně má vliv na naši celkovou kondici, a dokáže dokonce předcházet i vysokému BMI.

Opravdu nemáte čas?

Říká se, že buď má člověk výmluvy nebo výsledky. Času máme všichni stejně, 24 hodin denně, a využíváme jej dle našich priorit. A jednou z nich by měla být i pohybová aktivita, která je ve skutečnosti důležitější, než si můžeme myslet. Pohyb totiž podporuje metabolismus, pomáhá udržovat štíhlou linii, a navíc se nám v těle při sportu uvolňují endorfiny, díky kterým se cítíme šťastnější. Sport ale napomáhá i naší imunitě, snižuje krevní tlak, zvyšuje sebevědomí a zlepšuje zmíněný spánek. A pokud právě nepatříte k těm, kteří mají každy den čas na sportovní aktivitu, zkuste začít postupně, například nejprve s chůzí.

„Maminky mi často píšou, že nemají čas na jakýkoli pohyb, že je jejich malé ratolesti naplno zaměstnávají a ony si nenajdou ani chvilku pro sebe. To ale nemusí být tak úplně pravda. Každá maminka určitě chodí na procházky s kočárkem nebo když už její ratolest chodí, tak absolvuje procházky s ní, a přesně to se počítá! Něco tak obyčejného, jako je chůze, prospívá srdci, spaluje kalorie, působí jako prevence duševních chorob, dodává energii, zlepšuje okysličování těla, tím zpomaluje tvorbu vrásek i zlepšuje paměť! Chůze je v podstatě cvičení, které je snadné, přirozené, zdarma a je k dispozici všem. Navíc, Mezinárodní den bez mobilu je pro to skvělou příležitostí. Alespoň na chvilku zahodit elektroniku a jít se jen tak projít na čerstvý vzduch,“ říká ambasadorka Indexu zdraví, moderátorka a modelka Hana Mašlíková.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.