Doplňky stravy jako vhodný vánoční dárek? Nenechte se napálit!
Doplňky stravy jsou oblíbenými dárky nejen pro babičky a dědečky, ale také pro zbytek rodiny. Seniorům slibují konec artrózy, prostatikům klidnou noc a všem ženám krásné nohy bez křečových žil. Opravdu jsou ale podle tvrzení v reklamách tím nejlepším, čím můžeme své blízké obdarovat?
Doplňky stravy se svým složením a charakteristikou uvedenou na obalu sice na první pohled velmi podobají lékům, ale jsou pouze zvláštní kategorií potravin. Ačkoli mohou obsahovat živiny nebo jiné látky, jež slouží pro doplnění běžné stravy, nemají žádné preventivní nebo léčivé účinky. Výrobci se ohánějí tím, že jsou jejich výrobky registrované Ministerstvem zemědělství, ale to je mýtus. Uvedení takových přípravků na trh podléhá pouze oznamovací povinnosti (notifikaci) zaslané Ministerstvu zemědělství. Samotné informování ale neznamená schválení složení ani posouzení účinnosti a bezpečnosti potravinového doplňku.
V současné době zažívá trh s potravinovými doplňky obrovský boom. Trh reaguje na potřeby moderního člověka – protože je „in“ pečovat o své zdraví. A tak jsou regály v obchodech přeplněné výrobky slibujícími zdraví, krásu a mládí. Každý takový doplněk stravy je ale ve skutečnosti lepší nahradit pestrou skladbou jídelníčku, kterou přizpůsobíte potřebám vašeho těla. Pokud vás trápí nějaký konkrétní zdravotní problém, vždy vyhledejte odbornou pomoc. Jestliže trpí vaši blízcí nějakou zdravotní komplikací, nekupujte jim k Vánocům v dobré víře všemožné preparáty, které znáte z reklam, ale postarejte se v první řadě o to, aby vyhledali pomoc lékaře.
Doplněk stravy není léčivý přípravek
„Pro každé onemocnění, a to ať už se jedná o závažné či lehčího charakteru, je nejdůležitější správná a včasná diagnostika, kterou může provést pouze lékař a na jejím základě navrhnout potřebnou léčbu,“ vysvětluje PharmDr. Vladimír Végh. Lékař obvykle předepíše léky na předpis nebo doporučí nějaký z volně prodejných, avšak řádně zaregistrovaných léčivých přípravků. V opačném případě může vést oddalování lékařského vyšetření a nenasazení vhodných léků ke zhoršení stavu nemocného.
Nevíte, co svým blízkým koupit pod stromeček? Zamyslete se nad tím, co mají opravdu rádi nebo co potřebují. Udělejte jim radost už jen tím, že s nimi strávíte nějaký čas a nevyhazujte peníze za zbytečné doplňky stravy. Snažte se svým prarodičům vysvětlit, že je mnohem důležitější dodržovat pravidelný pitný režim, na což senioři často nemyslí, jíst pestrou a vyváženou stravu a pravidelně a s rozumem sportovat či si alespoň vyrazit na procházku, pokud jim to zdraví dovolí. Tím pro ně uděláte mnohem více.
-ak-