Jak vyléčit nepříjemný kašel rychle a účinně

Kašlem trpí více než třikrát do roka téměř čtvrtina Čechů. Jak se ho zbavit, jaké používat léky a jak rozpoznat, co je nejlepší právě pro vás, vám řekneme právě teď.

Kašel dokáže člověka obtěžovat a vysilovat mnohem více než jiné onemocnění. Po několika dnech máme namožené celé tělo. Lékaři tvrdí, že obecně lidé málo vědí, jak který typ kašle léčit.

A jaké průzkum přinesl výsledky? Jen 8 % respondentů vyrazí k lékaři, pokud je trápí kašel. Lidé spoléhají na volně prodejné léky nebo “domácí medicínu”. Kašel je u většiny respondentů doprovázen také dalšími nepříjemnými příznaky. Většina respondentů (80 %) se potýká se škrábáním v krku, více než polovina má potíže při polykání (55 %). Mezi další příznaky patří také chrapot (52 %) a pocit knedlíku v krku (40 %). Průzkum provedla společnost Medicom International.

Co je to kašel? Kašel je účelný obranný mechanismus, který udržuje průchodnost dýchacích cest. Sliznice dýchacích cest je pokryta hlenem a řasinkami. Řídký hlen čistí a zvlhčuje vdechovaný vzduch, zachytí a obalí bakterie a drobné nečistoty, jakož i prach, ale i částice cigaretového kouře.

Trápí vás suchý, nebo vlhký kašel?

Při léčbě kašle je zejména důležité rozlišit, o jaký typ se jedná – zda je kašel suchý, nebo vlhký. Čtvrtina respondentů však neví, jak tyto dva typy kašle rozpoznat a v čem se od sebe liší. Suchý kašel doprovází počátek onemocnění dýchacích cest. Během suchého kašle nedochází k žádnému vykašlávání, o to je tento kašel únavnější, zejména v noci. Vlhký kašel se projevuje v pozdější fázi onemocnění dýchacích cest, usnadňuje odstranění nahromaděného hlenu v dýchacích cestách.

Jak se s jednotlivými typy kašle vypořádat?

Suchý kašel a kašlací reflex tlumí přípravky nazývané antitusika. Tyto přípravky mírní a potlačují záchvaty kašle, patří mezi ně například nekodeinové antitusikum (např. s účinnou látkou levodropropizin).

Naopak u vlhkého kašle se používají přípravky k usnadnění odkašlávání – mukolytika a tzv. expektorancia, která podporují odstraňování hustého hlenu z dýchacích cest. Více než polovina respondentů však tyto přípravky dle označení nezná a neví, co od nich očekávat.

Kdy už musím s kašlem k lékaři? Navštívit lékaře je doporučené, pokud kašel trvá více jak měsíc, pokud vykašláváte hlen s příměsí krve a pokud kašel provází dechová nedostatečnost (pocit dušení).

Jak poznám suchý a vlhký kašel?

Suchý, dráždivý kašel je vyvolaný otokem sliznice dýchacích cest a bývá často velmi obtěžující. Během kašle nedochází k žádnému vykašlávání a o to je tento kašel únavnější. Především v noci je spánek nemocného rušen opakovanými ataky kašle.

Vlhký kašel je vyvolán přítomností zvýšeného množství hlenu v dýchacích cestách a je tedy provázen vykašláváním tohoto hlenu.

Co na kašel?

Sirupy vítězí v oblíbenosti mezi pomocníky na kašel. Tuto formu přípravku volí téměř polovina respondentů (49 %). V těsném závěsu se drží pastilky (48 %), oblíbené jsou také kapky (28 %). A podle jakých kritérií respondenti přípravky na kašel vybírají? 54 % respondentů se rozhoduje především podle rychlosti nástupu účinku, 43 % respondentů klade důraz na reference výrobků a 37 % se rozhoduje podle ceny.

-mh-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.