5. dubna 2018 06:00
Martina ČerňanskáJarní únava, nebo únavový syndrom: Poznáte, čím trpíte, když byste jen spali?
Znáte ten pocit, když se sotva vlečete a nejraději byste jen spali a spali? Možná vás přepadla pořádná jarní únava, ale možná je zákeřný únavový syndrom.
Dopoledne to ještě jakž takž šlo, ale odpoledne jste už “mrtví”. Představa, že co vás ještě čeká do večera za práci, ve vás vyvolává zoufalství, protože jediné, po čem toužíte je zavrtat se do postele a vypnout zvonění na mobilu. A spát alespoň měsíc. Myslíte na to, jak skvěle se mají medvědi a modlíte se, aby se děti večer spokojily s ohřátými párky. Když se podíváte do kalendáře, máte na podobné pocity nárok.
Dva týdny a dost
Jarní únava dokáže jednoho opravdu vyřadit z provozu. Přitom diagnóza “jarní únava” ve skutečnosti neexistuje, přesto všichni dobře víme, oč se jedná. Příčinou je bezesporu dlouhodobá absence přirozeného tepla a slunce. Na jaře čelíme čtyřem nepříjemným soupeřům: špatné náladě, nedostatku slunce, nedostatku vitamínů a vyčerpanosti. Pokud netrpíte něčím vážnějším, dobrá zpráva je, že u nefalšované jarní únavy by mělo vše zhruba do dvou týdnů odeznít.
Pomůže céčko, slunce a sauna
Stačí jen tělu dodat potřebné vitaminy v čele s céčkem, dopřát si trochu pohybu na čerstvém vzduchu, nachytat pár paprsků sluníčka a bude lépe. Pomůže výlet na horách, ale i solná jeskyně, thajská masáž nebo pořádná sauna. Uvařte si šípkový čaj nebo šípek kombinovaný s ibiškem, zelený čaj nebo maté. Pokud je čaj příliš slabý kalibr, pak nastupuje kofein nebo guarana. Uvidíte, že když se budete trochu snažit, jarní únavu ze sebe brzy setřesete.
Únavový syndrom vás vyřadí
Horší to je, když únava nepřechází a vyklube se z ní sakra nepřátelský chronický únavový syndrom. Jeho intenzita je různá: některé lidi zcela vyřadí z běžného života, zatímco jiní dokážou normálně fungovat, jen jsou nadměrně unavení. Chronický únavový syndrom je poměrně záhadná nemoc, která se jen obtížně diagnostikuje, a ještě nedávno jej lékaři vůbec nebrali vážně. Příznaky totiž připomínají chřipku nebo taky obyčejné vyčerpání či deprese.
Můžou za to herpetické viry?
Moderní věda zatím není příliš schopna uspokojivě odpovědět na to, co přesně tuto nemoc způsobuje. Jedna z teorií se zabývá krví a bílými krvinkami, další předkládá jako možného původce herpetický virus s označením HHV-6. Herpetické viry zůstávají v našem organismu, a pokud máme náhle oslabenou imunitu, dokážou se aktivovat a spustit nějaký problém, podobně jako když máte opar.
Diagnostika je půl úspěchu
Léčba syndromu chronické únavy je dost obtížná, protože není přesně definovaná. Někomu pomohou antivirotika, nebo dokonce antidepresiva. Důležité je únavový syndrom vůbec správně diagnostikovat a pak se snažit potíže zmírnit. Lidé se zkoušejí “léčit” změnou životního stylu, obracejí se k homeopatii, józe nebo akupunktuře, což není nic proti ničemu. Pokud se tedy cítíte unavení déle než měsíc, běžte se raději s lékařem poradit, jestli se za obyčejnou jarní únavu nepřestrojil právě chronický únavový syndrom.