Zdraví a nemoci

23. května 2016 04:20

Martina Čerňanská

Který teploměr nejlépe měří a je pro vás nejvhodnější?

Pryč je doba, kdy jsme teploměrem rozuměli automaticky ten klasický rtuťový. Nahradila ho celá řada nástupců, liší se způsobem použití, přesností i cenou. A protože bez teploměru by neměla zůstat žádná lékárnička, je dobré mít přehled, který je pro nás ten nejvhodnější.

„Nařízením Evropské unie byl rtuťový teploměr zakázán od poloviny roku 2009, po tomto datu se mohly ještě doprodávat dříve vyrobené teploměry, ale nebyla už povolena distribuce nebo dovoz kusů vyrobených po uvedeném termínu,“ říká PharmDr. Jana Peřinová.

Důvodem zákazu byla vysoká toxicita rtuti. Skleněný teploměr se mohl vcelku jednoduše rozbít a malé šedivé kuličky jsou zdraví nebezpečné. Pokud ale doma rtuťový teploměr stále máte a vyhovuje vám, určitě není potřeba ho vyhazovat. Jen buďte s jeho manipulací opatrní a dětem raději pořiďte nový, bezpečnější.

Dnes teplotu měříme digitálními teploměry (v podpaží, v ústech, v konečníku) a nejnověji také infračervenými teploměry (v uchu a na čele).

Že potřebujete nový, ale postrádáte svůj oblíbený skleněný? Nezoufejte. Skleněné teploměry stále žijí!

Jestli jste zvyklí na skleněný teploměr, máte ho mít. Jen už v něm není rtuť, ale jiné látky. Nejčastěji obsahují galium, indium nebo tekutý materiál z gália, india a zinku, jednoduše netoxický materiál, který je zároveň šetrný k životnímu prostředí.

Výhodou těchto těploměrů je jistě nízká cena a to, že nepotřebujete k jeho provozu žádné baterie. Nevýhodou zase to, že potřebujete k měření cca 10 minut a také to, že se tento teploměr může lehc rozbít.

Digitální teploměry: klasické, zrychlené i speciální

Běžný digitální teploměr byl prvním nástupcem klasických rtuťových teploměrů. Dnes už i on má za sebou řadu inovací a nabízí mnoho provedení. Způsob použití je prakticky stejný jako u skleněných přístrojů, měří se v podpaží, ústech i konečníku.

U digitálních teploměrů rozhodně převažují výhody: jsou odolné vůči pádu a vodě, můžete si pořídit speciální s velkým displejem, abyste lépe viděli na naměřené hodnoty a konec měření vám oznámí zvukový signál. Některé druhy také umí zaznamenávat poslední naměřenou hodnotu a hlavně měří velmi rychle – v řádech desítek sekund.Nevýhodou by mohlo být snad jen to, že k provozu potřebujete baterii, a některé modely dokonce nemají vyměnitelnou baterii a musíte si po čase pořídit nový teploměr.

Speciální digitální teploměry

Pro miminka seženete digitální teploměr ve tvaru dudlíku, který umožňuje jednoduchým způsobem změřit teplotu u nejmenších dětí. Díky přirozenému způsobu měření se děti teploměru nebrání. Zvukovým signálem vás „dudlík“ upozorní, že je teplota změřená, a pak se automaticky vypne. Pozor – nepoužívejte ho v případě, že má miminko ucpaný nos a dýchá ústy nebo když kašle a kýchá.

Pro starší děti vyberte šetrnější variantu klasického provedení – s pružnou špičkou (i vám může lépe vyhovovat).

Pro ženy, které potřebují znát své plodné dny je určený bazální digitální teploměr – digitální teploměr s ohebnou špičkou, který měří teplotu velice přesně, na dvě desetinná čísla – je nutné měřit ji denně, vždy ve stejnou dobu (v době ovulace teplota stoupá). Teploměr můžete použít i k normálnímu měření, měřit s ním můžete v podpaží, pod jazykem nebo vaginálně.

Všechny digitální teploměry jsou finančně dobře dostupné – digitální do stovky, rychlé digitální do dvou, dudlíky seženete v rozmezí 200 až 400 korun.

Přečtěte si tipy Jak snížit horečku pomocí homeopatických léků

Proužkový teploměr: nejlevnější varianta

Na trhu najdete i jednoduché páskové teploměry, jsou netoxické a ekologické. Jsou určeny spíše k jednorázovému použití, přikládají se buď na čelo, nebo pod jazyk či do podpaží. Jsou velice jednoduché, lehce přenosné a neobsahují žádné baterie.

Typy na čelo nejsou dle zkušeností příliš přesné, mohou se vám ale hodit například na cestách – pro orientaci, abyste zjistili, zda dítě vůbec teplotu má, a mohli monitorovat, jak se teplota pohybuje.

Infračervené teploměry: nejrychlejší způsob měření

Měření těmito teploměry probíhá na snadno dostupných místech – na čele a v uchu, kde se nejvěrohodněji odráží skutečná tělesná teplota. Můžete mít teploměr čelní nebo kombinovaný – čelní i ušní.

Díky moderní technologii teploměry zachycují infračervené paprsky, které vyzařuje náš ušní bubínek a zvukovod nebo kůže v oblasti čela a spánků. Senzory teploměru záření absorbují a přeměňují na teplotní hodnoty.

V porovnání s digitálními teploměry měří teplotu ještě rychleji, délka měření je pouze 3 sekundy na čele, 1 sekundu v uchu. Další výhodou je hygienické použití, budete měřit buď pouhým lehkým krátkým dotekem, nebo zcela bez kontaktu (například 3, 5, 8 cm od daného místa). Praktická je vysoká životnost baterií – jejich kapacita většinou vystačí až na tisíc měření.

Krátkodobou nevýhodou měření infračervenými teploměry může ze začátku být osvojení si jiného způsobu měření teploty, než bývá zvykem u běžných typů teploměrů. Vzhledem k citlivému způsobu měření musíte hlídat, aby výrazně nekolísaly teploty v místnosti (otevřené okno), vedou k nepřesným výsledkům měření.

Počítejte s vyšší pořizovací cenou – od 700 do 2000 korun.

Kdy se nejvíce hodí bezdotykový (infračervený) teploměr?

  • Bezkontaktní teploměr je vhodná volba pro malá batolata nebo úzkostná miminka, která nesnesou teploměry v podpaží nebo konečníku nebo jinak nespolupracují.
  • Rychle změříte teplotu i u spícího dítěte, aniž byste narušili jeho spánek.
  • Přednostně provádějte měření v uchu, protože kůže na čele je častěji vystavena vnějším teplotním vlivům než zvukovod. Jestli má ale vaše dítě nepříjemné zážitky s tzv. „pícháním uší“ nebo ho trápí zánět středního ucha, využijte měření teploty na čele.
  • Protože není nutná spolupráce pacienta, oceníte bezkontaktní teploměry i vy, kdo pečujete o nepohyblivé příbuzné.
  • Když potřebujete teplotu zaznamenávat, volte infračervený teploměr pro chytré telefony.
  • Díky spojení teploměru s chytrým telefonem (Android, iPhone) je možné naměřené teploty zobrazovat v grafu nebo také odesílat e-mailem nebo SMS.
  • Hlavně maminky ocení, že bezkontaktní teploměry je možné využívat i pro jiná měření – že s nimi změří například teplotu koupele, jídla, nápojů.

A na co si dát pozor?

  • Musíte hlídat, je-li senzor čistý. Pokud není, pečlivě ho očistěte a počkejte 15 minut, než začnete měřit (znečištěný nemůže zobrazit přesnou hodnotu měření).
  • Před měřením v uchu je potřeba zkontrolovat, jestli není ve zvukovodu ušní maz.
  • Před měřením na čele zkontrolujte, jestli kůže na čele není vlhká (pot ochlazuje a výrazně snižuje výsledek měření) a není na ní krém nebo make-up (krémy pokožku prokrvují a ohřívají).
  • Nikdy neprovádějte měření v místech, kde je pokožka poraněná, odřená nebo zanícená.
  • Teplota měřená na čele a v uchu se svými hodnotami mírně liší od teploty naměřené v podpaží nebo v ústech (bývá o 0,1 stupně nižší).

Co je při měření tělesné teploty důležité?

  1. Vybrat správný teploměr.
  2. Zvolit vhodné místo měření (různými teploměry lze měřit na různých částech těla).
  3. Dodržovat doporučený postup měření.
  4. Vždy zaznamenat a lékaře informovat, kde byla teplota měřena (ústa, čelo, podpaží, konečník, ucho).

Zdroj: 120na80.cz

Přečtěte si také další články z oblasti zdraví:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.