Nemoc Toma Hankse: Co je cukrovka 2. typu?
Diabetes je onemocnění charakterizované částečnou nebo úplnou poruchou tvorby inzulinu v těle.
Při diabetu 2. typu se sice ve vašem těle inzulin tvoří, ale jeho množství nebo reakce buněk na něj nejsou dostatečné.
Co znamená název diabetes mellitus?
Termín diabetes mellitus (česky úplavice cukrová) se skládá z řeckého označení "diabetes", které můžeme volně přeložit jako zvýšené vylučování moči, a z latinského slova "mellitus", což znamená sladký nebo medový. Název vychází z dávných historických skutečností, kdy si staří lékaři povšimli, že moč takto nemocných pacientů má sladkou chuť.
Typy diabetu
Existují dva základní typy diabetu: diabetes 1. typu se obvykle vyskytuje v dětském věku nebo v časné dospělosti a je vždy závislý na léčbě pomocí injekcí inzulinu. Tento typ diabetu vzniká následkem zničení buněk slinivky břišní produkujících inzulin (buněk beta) imunitním systémem organismu.
K vývoji diabetu 2. typu dochází obvykle pozvolně v dospělosti. Tato progresivní forma diabetu může být někdy léčena pomocí diety a cvičení, avšak častěji vyžaduje léčba diabetu 2. typu užívaní tzv. perorálních antidiabetik a/nebo inzulinových injekcí.
Co způsobuje diabetes 2. typu?
diabetes 2. typu může vzniknout v důsledku nedostatečné produkce inzulinu v buňkách slinivky; nízká produkce inzulinu pak nestačí pokrýt potřeby organismu, což je zvláště umocněno po jídle. Druhou možností je oslabená odpověď buněk organismu na stimulaci inzulinem; v takovém případě i když se v organismu vytváří dostatek inzulinu, je jeho účinek na buňky porušen.
Podobné články
U koho existuje riziko vzniku diabetu 2. typu?
Příčiny vzniku diabetu 2. typu mohou být u různých pacientů odlišné. Ačkoli ve většině případů není příčina známa, v některých případech se na vzniku diabetu 2. typu podílí genetické postižení. Je pravděpodobné, že genetické změny se na vzniku diabetu 2. typu podílejí častěji, než se předpokládalo, neboť onemocnění se často vyskytuje v rámci rodin. Také v některých etnických skupinách se onemocnění diabetem 2. typu vyskytuje častěji.
Na vzniku diabetu 2. typu se rovněž podílejí vlivy životního stylu. Onemocnění se vyskytuje častěji u osob s nízkou fyzickou aktivitou, které mají nadváhu. Ženy, u kterých se diabetes vyvine v průběhu těhotenství (gestační diabetes), jsou rovněž v dalším průběhu života náchylnější ke vzniku tohoto onemocnění.
Hladina cukru v krvi se po jídle zvyšuje
Hladina cukru = glykémie = hladina glukózy. Před tím, než jste onemocněli diabetem, docházelo po každém jídle k vyplavení inzulinu z buněk slinivky břišní. Inzulin působí na buňky organismu a umožňuje, aby do nich mohly vstupovat cukry přijaté potravou. Inzulin si můžeme představit jako "klíč" otvírající pomyslné "dveře" do každé buňky, kterými do nich proudí cukr z krve. Cukr je v buňkách využíván k tvorbě energie. Vstup cukru do buněk má za následek pokles hladiny cukru v krvi na normální hladinu. Před tím, než jste onemocněli diabetem, byla hladina cukru ve vašem těle udržována po ránu nalačno do 5,6 mmol/l.
Normální hladiny cukru v krvi
Pro diagnostiku diabetu se uplatňují kritéria zohledňující hladiny glukózy v krvi nalačno a po jídle. U lidí bez diabetu nepřesahuje hladina glukózy v krvi na lačno hodnotu 5,6 mmol/l a po glukózovém tolerančním testu OGTT, vypití nápoje s určitým množstvím glukózy, hodnotu 7,8 mmol/l. U pacientů s diabetem se vyskytují hodnoty glukózy v krvi na lačno od 7,0 mmol/l výše a po OGTT od 11,1 mmol/l výše.
Stav, při kterém se u pacientů nacházejí hodnoty glukózy v krvi vyšší než u lidí bez diabetu, ale nižší než u pacientů s diabetem, se nazývá porucha glukózové tolerance. Porucha glukózové tolerance zvyšuje pravděpodobnost vzniku diabetu v pozdějším věku. Pro přesné stanovení onemocnění diabetem je někdy nezbytné provést některá speciální vyšetření.
Když onemocníte diabetem 2. typu
Inzulin působí jako "klíč". Při onemocnění diabetem se tedy nevytváří dostatečné množství těchto "klíčů", aby bylo možné otevřít všechny "dveře" do buněk organismu. Jelikož cukr nemůže ve vašem těle vstupovat do buněk v dostatečné míře, nemohou pak buňky (například svalové) vytvořit dostatek energie a vy se cítíte unavení. Navíc se v důsledku toho cukr hromadí v krevním řečišti a jeho hladina v krvi stoupá.
Zdroj: http://www.diabetesmellitus.cz