Nová forma zdravého životního stylu: Hormeze aneb Stresem ke zdraví
Zní to neuvěřitelně, ale pokusy ukazují, že nejzdravější je střídat dny hladovění a dny přejídání. Zdroj: Thinkstock
Naše tělo se evolučním vývojem snaží přizpůsobit jakékoliv zátěži, a to včetně hladovění, horka, zimy, jedovatých látek, námahy, nebezpečných bakterií a dokonce i radioaktivity. Záleží jen na tom, jak je která zátěž velká. Pokud je mírná, tělo nepoškodí, ale naopak ozdraví a posílí.
A právě to je principem hormeze (řecky posílení), která předpokládá, že nízké dávky toxických látek či záření nejenže organismus nepoškozují, ale dokonce zlepšují jeho fyziologické funkce. Hormeze je vlastně jen vedlejší produkt přirozené schopnosti všech organismů reagovat na nepřízeň prostředí. A právě občasná dávka fyzického stresu se ukazuje jako nejlepší lék na moderní civilizační choroby.
Kde se vzala?
Princip hormeze objevili němečtí badatelé Hugo Schulz a Rudolph Arndt asi před 125 lety. Na ně pak navázali svými výzkumy i další vědci, až bylo stále zřejmější, že jakákoliv dostatečně mírná zátěž vede k posílení a ozdravení organismu. K největšímu průlomu pak došlo v posledních 15 letech, kdy se s principem hormeze setkáváme v běžném životě stále častěji. V USA už se etabluje jako nová forma zdravého životního stylu.
Jaké jsou metody hormeze?
Kalorytmie
Jde o revoluční dietetický přístup, který na základě klinických studií boří představy výživových poradců. To, co jíte a kolik toho sníte, je ve skutečnosti mnohem méně důležité než to, jakou si dáváte pauzu mezi jídly. Pokusy ukázaly, že nejzdravější je jíst jenom jednou denně nebo dokonce střídat dny plné přejídání a dny úplného hladovění.
Jak na to: Tento přístup není pro každého, ale ku prospěchu vám bude, když alespoň co nejvíce prodloužíte pauzu mezi posledním jídlem jednoho dne a prvním jídlem dalšího dne.
Paleodieta
Nově se prosazující styl stravování, jehož hlavní komponentou je důraz na konzumaci masa a zeleniny, a naopak omezení příloh a pečiva. Má významnou oporu v celé řadě klinických studií, které ukazují, že tento způsob stravování je skutečně zdravější než standardně doporučované omezení masa a tuků.
Jak na to: Paleodieta se nebojí tuku, ale měl by to být především rostlinný olej neupravený žádným ztužováním. Jezte maso, ne šunky, salámy a paštiky.
Klimatoterapie
Čerstvý vzduch je pro své tonizující schopnosti jedním z pilířů přírodní i lázeňské léčby. Za tento efekt může s největší pravděpodobností hned několik faktorů najednou. Jedná se především o nízkou koncentraci průmyslových škodlivin, zvýšené radiační pozadí, vyšší koncentraci vzdušných iontů a nižší teplotu vzduchu.
Jak na to: Podobnou službu jako stromy vám prokáže byt plný pokojových rostlin. Pokud chcete mít doma dostatečnou koncentraci iontů, větrejte a pravidelně se procházejte v lese nebo u vody. Pokud kouříte, nemá metoda příliš smysl.
Fytohormeze
Jde o proces, který regeneruje a posiluje (nejen) naši trávicí soustavu a udržuje ji zdravou a funkční, a to konzumací tzv. fytohormetik. Mezi ty patří ovoce, zelenina, bylinky a koření, které nevnímáme jako plnohodnotné jídlo.
Jak na to: Není potřeba zacházet do žádného extrému. Doporučená denní dávka pro ovoce a zeleninu je 5 porcí denně, čímž je myšlen jeden plod ovoce nebo asi 100 g zeleniny bez ohledu na druh.
Alkohormeze
Alkohol je sice špatný pán, ale i dobrý sluha. Při správném dávkování odbourává stres, ochraňuje naše srdce, upravuje trávení a v neposlední řadě také prodlužuje život.
Jak na to: Měli byste vypít v průměru 15–20 gramů alkoholu denně a toto množství by mělo být rovnoměrně rozloženo do celého týdne. 15 gramů alkoholu odpovídá 0,5 litru piva, 2 decilitrům vína nebo 4 centilitrům tvrdého alkoholu.
Mentální hormeze
Duševní aktivita je nezbytná pro správné fungování vašeho mozku. Pokud tento vysoce výkonný a dynamický orgán budete příliš šetřit, umožníte mu tím stárnout a degenerovat.
Jak na to: Mezi činnosti, které udržují mozek mladý, patří duševní práce, návštěvy přátel, čtení, hraní deskových, karetních, slovních i počítačových her, hraní na hudební nástroje, luštění, vyšívání, práce na zahrádce či návštěvy kulturních akcí.
Termoterapie
Léčba teplem zahrnuje suchou i parní saunu, infrasaunu, horké lázně a různé teplé obklady včetně masáže lávovými kameny. Díky této metodě se tělo zbavuje poškozených struktur, které by jinak urychlovaly stárnutí a způsobovaly vznik civilizačních chorob.
Jak na to: Co se týče saunování, za optimální se považuje absolvovat během jedné návštěvy 2 až 3 cykly prohřátí a ochlazení, a to 1 až 3x týdně. Doma si pak můžete dát horkou koupel. Napusťte si do vany vodu o teplotě 40–42 °C.
Fotobiomodulace
Jako léčebnou modalitu používá intenzivní proud červeného až infračerveného záření, a to nejčastěji ve formě biostimulační lampy či laseru s optimalizovanou vlnovou délkou. Toto záření nevyvolává pocit pálení ani nebolí, ale specificky spouští hojivé a regenerační procesy v těle.
Jak na to: Pokud se necháte ošetřit na klinice, řiďte se intuicí profesionálů, pokud se budete léčit sami doma, nechte světlo působit na každé postižené místo denně asi 5–10 minut.
Jedna večeře složená z pečené kachny s kyselým zelím a sklenice piva je ve skutečnosti kalorytmií, fytohormezí, paleodietou, probiotikem i alkohormezí v jednom. Pokud si ji sami koupíte a uvaříte, bude to pro vás i pohyb a mentální hormeze. Zdroj: Zelenka, Jaroslav: Hormesis – Co tě nezabije, to tě vyléčí: revoluce v prevenci obezity, rakoviny a stárnutí
Pozitivní účinky hormeze:
- posiluje organismus
- přispívá k jeho regeneraci
- udržuje ho v rovnováze
- zpomaluje stárnutí
- zpomaluje nástup civilizačních chorob
Jak hormezi správně využívat
- Zatěžujte mírně všechny části svého těla, žádnou ale nesmíte přetížit. Mnoho metod funguje rovnou na celé tělo.
- Specifické metody používejte spíše umírněně a vzájemně je kombinujte, abyste dosáhli harmonického účinku na celý organismus.
- Především používejte jen ty metody, které vám jsou příjemné a které vyhovují vašemu vkusu a životnímu stylu.
2 otázky pro:
Jaroslav Zelenka, vědecký pracovník, Fyziologický ústav Akademie věd ČR
K čemu hormezi potřebujeme?
„Stárnutí, obezita a s nimi související onemocnění už dávno nejsou jen kosmetickými problémy. Začínají být čím dál častěji označovány za globální zdravotní, sociální a ekonomický problém č. 1. Jejich příčinou je paradoxně naše vysoká životní úroveň, které se asi nikdo nechce jen tak vzdát. Hormeze je v současnosti jediná skutečně účinná a univerzální metoda, kterou lze předejít obezitě a zpomalit stárnutí i s jejich estetickými a zdravotními následky.“
Jaké další metody se podle vás mohou v budoucnu objevit?
„V blízké budoucnosti pravděpodobně vejdou do širší praxe různá inhalatoria či varianty solných jeskyní, které umožní dýchat vzduch s nižším obsahem kyslíku, nebo naopak mírně zvýšeným obsahem ozonu, radonu či oxidu uhelnatého. Také některé metody v současnosti používané ve fyzioterapii, jako jsou třeba diadynamické proudy, se možná dočkají domácího použití. Kromě toho bude zřejmě doceněn hormetický účinek kyseliny mléčné, takže bude dostupná ve formě lifestylových nápojů.“
Zdroj: časopis Health&Beauty
Zaujal vás tento článek? Můžete si jich přečíst mnohem víc. Prolistujte si zdarma jedno z čísel časopisu Health&Beauty:
Rádi byste, aby vám časopis Health&Beauty chodil rovnou do schránky? Doporučujeme zřídit si předplatné tištěné verze časopisu za pouhých 196 Kč za rok. Roční předplatné obsahuje 4 výtisky. TIŠTĚNÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 196 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na asistent@luxuryguide.cz. Do předmětu vpište "předplatné" a do textu zprávy svoji adresu. Harmonogram vydání: březen, květen, srpen, listopad. ELEKTRONICKÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 48 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na https://cs.publero.com/title/health-beauty.