PŘEKVAPIVÉ! Noční můry mohou být užitečné
Budíte se v noci občas zpocení hrůzou a nadáváte na šílené sny, které se vám zdály? Má to své důvody.
Každý člověk se bojí něčeho jiného a jeho strachy se promítají do snů, které se mu občas zdají. Někdo padá z výšky, někdo přijde o práci i o byt a skončí na ulici, mě zase dříve pronásledovala zvířata nakažená vzteklinou a nyní mne ve snech honí živí mrtví. Ano, seriál The Walking Dead na mně zanechal své stopy, přesto se na něj nemohu přestat koukat a moc se těším na další série :-)
Někdo říká, že nejhorší na nočních můrách je, že se zdají být tak neuvěřitelně reálné. Ve snu skutečně věříte, že vypadnete z horské dráhy nebo že na vás na rohu číhá muž s kudlou. Probudíte se zbrocení potem a teprve tehdy si uvědomíte, že to byl jen sen. Mně osobně na nočních můrách přijde nejhorší skutečnost, že i když se z nich člověk probudí, číhají, až zase usnete, a pak se k vám vrátí zpátky. Taková noční můra, která se k vám opakovaně vrací, i když jste ji několikrát usvědčili z toho, že je jen snem, je skutečně děsivá.
Mozek jako scenárista
Noční můry se dostavují během hluboké fáze spánku (REM), kdy se vytvářejí sny. Typické pro ně je, že si probuzený svou noční můru dokáže jasně vybavit, ale velmi rychle se zorientuje a nesmyslný sen si dokáže snadno vysvětlit. Podle magazínu New York se ale vědci domnívají, že mozek má své důvody, proč tyto hororové představy produkuje. Psychologové tvrdí, že uvolňují nahromaděný stres a strach, které v bdělém stavu potlačujeme, a tak se v naší mysli kumulují. „Věci, které se nás nejvíce dotýkají, když jsme vzhůru, jsou s námi nadále, i když spíme. Mozek, nad kterým nemáme přímou kontrolu, pak abstraktní pocity jako strach a stres přetaví do příběhů s hororovou zápletkou,“ vysvětlují vědci
Je to proto, že naše mysl se mnohem lépe vypořádá se vzpomínkami (i když pěkně děsivými), než s neurčitou úzkostí, kterou neumí uchopit. Vzpomínky jsou totiž technicky částí nás samých, je to naše minulost. Takže naše mysl přetaví nekonkrétní strachy a obavy do určitých vzpomínek a s těmi se umí lépe vypořádat. Odžitím strachů a úzkostí během spánku dojde k odčerpání našich zásob negativních emocí. Prožít ve snu své emoce, ať jsou jakkoli děsivé, je nejen zdravé, ale i léčivé. Nemá smysl uvažovat nad jednotlivými podrobnostmi příběhu. Já také ve skutečnosti nevěřím, že mne budou pronásledovat oživlé mrtvoly snažící se sežrat můj mozek.
Když je toho moc
Pokud se zlé sny vracejí opakovaně, je třeba se jimi zabývat. Nejen proto, že se nevyspíte a cítíte se proto vysílení a nervózní, ale i proto, že se zřejmě ve vaší mysli ukrývá problém, se kterým si vaše podvědomí neví rady. Důležité je přijít na to, co se skrývá za příběhem, čeho se opravdu bojíme a s tím se vyrovnat.
Někdy však vůbec nemusí být příčina v naší psychice. Možná za to může špatný životní styl (nedostatek spánku, kouření, užívání léků a alkohol) nebo jen nevhodné podmínky na spaní, kdy máte v ložnici příliš vysokou teplotu a vydýchaný vzduch. Takže než vyhledáte pomoc psychologa, zkuste si nejprve pomoci sami.
Jak se dobře vyspat
Připravte svou ložnici na spaní, vyvětrejte a natřepejte si peřiny. Snažte se v místnosti vytvořit ideální teplotní podmínky, pro kvalitní spánek by teplota neměla překročit 20 °C. Před spaním nepijte kávu ani další povzbuzující nápoje, naopak si dopřejte hrnek teplého mléka či čaj na uklidnění. Relaxujte, nečtěte hororové knihy, nedívejte se na zprávy.
Pokud však výše zmíněné nepomůže, je na čase se zamyslet, co děláme špatně. Během vědomého stavu dokážeme odsunout či bagatelizovat různé důležité věci. Nechceme vidět problémy, které zažíváme v rodině, ve vztahu, v práci. Jediné místo, kde tyto pocity nedokážeme potlačit, je snění. Pokud chcete svým snům lépe porozumět, věnujte jim pozornost, snažte se přijít na to, co stojí za nimi. Teprve pak se opakovaných nočním můr můžete zbavit.
Lucie Kořistová