zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Proč smutní lidé stárnou rychleji?

Proč smutní lidé stárnou rychleji?
Autor: thinkstock.com Proč smutní lidé stárnou rychleji?
motlovk , Vydáno: 17.11.2013
Buňky lidí, kteří trpí depresemi, stárnou mnohem větší rychlostí.

reklama

Holandští vědci zkoumali buňky 2400 lidí. Velký význam této studie tkví právě v její rozsáhlosti. Někteří účastníci trpěli depresí, jiní nikoliv. Studie byla publikována on-line v roce 2013 v časopise Molecular Psychiatry.

Vědci zjistili, že telomery (koncové části chormozomů) lidí, kteří nikdy neměli depresi, byly výrazně kratší - než lidí, kteří nikdy depresí netrpěli. A zkracování telomer je hlavním projevem buněčného stárnutí.

Výsledek studie vzal v úvahu i řadu civilizačních faktorů, které mohou vést k poškození DNA, např. nadměrné pití a kouření cigaret. Je více než pravděpodobné, že deprese způsobuje poškození, které zanechává stopy i na buněčné úrovni.

Deprese, jak je známo, vede k narušení mnoha fyzikálních systémů. Mění hladinu hormonů, potlačuje imunitní funkce a mění práci nervového systému. Lidé s depresí v anamnéze mají vyšší riziko onemocnění spojených se stárnutím, jako jsou srdeční choroby, diabetes 2. typu, demence a rakovina.

"Studie jako je ta naše naznačují, že psychologický stres, jaký zakoušejí lidé s depresí, má velký negativní vliv na opotřebení lidského těla, což vede ke zrychlení biologického stárnutí," řekla Josine Verhoeven, z amsterdamské univerzity.

reklama

Související témata: stárnutí , smutek , smutní lidé , deprese

reklama

Přečtěte si také

reklama