Proč smutní lidé stárnou rychleji?

Buňky lidí, kteří trpí depresemi, stárnou mnohem větší rychlostí.

Holandští vědci zkoumali buňky 2400 lidí. Velký význam této studie tkví právě v její rozsáhlosti. Někteří účastníci trpěli depresí, jiní nikoliv. Studie byla publikována on-line v roce 2013 v časopise Molecular Psychiatry.

Vědci zjistili, že telomery (koncové části chormozomů) lidí, kteří nikdy neměli depresi, byly výrazně kratší - než lidí, kteří nikdy depresí netrpěli. A zkracování telomer je hlavním projevem buněčného stárnutí.

Výsledek studie vzal v úvahu i řadu civilizačních faktorů, které mohou vést k poškození DNA, např. nadměrné pití a kouření cigaret. Je více než pravděpodobné, že deprese způsobuje poškození, které zanechává stopy i na buněčné úrovni.

Deprese, jak je známo, vede k narušení mnoha fyzikálních systémů. Mění hladinu hormonů, potlačuje imunitní funkce a mění práci nervového systému. Lidé s depresí v anamnéze mají vyšší riziko onemocnění spojených se stárnutím, jako jsou srdeční choroby, diabetes 2. typu, demence a rakovina.

"Studie jako je ta naše naznačují, že psychologický stres, jaký zakoušejí lidé s depresí, má velký negativní vliv na opotřebení lidského těla, což vede ke zrychlení biologického stárnutí," řekla Josine Verhoeven, z amsterdamské univerzity.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 8. 6. 2023

Berani, pokud máte vazby na nějakou terapeutickou profesi, můžete dnes učinit zvláštní objev týkající se zdravotnictví. Tento objev nenajdete v žádné knize nebo metodice, kterou se běžně řídíte. Emoce nejsou tak slepé, jak by si racionální společnost přála! Někdy nás vedou po cestě k poznání. To je dnešní případ.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.