Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s lokty?
Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s lokty?
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Loketní kloub je oblast, kde se stýkají 3 kosti (pažní, loketní a vřetenní). Kloub lokte je obalen vazy, šlachami a svaly a jako zbytek těla překryt kůží. Pokud nás bolí loket, mohou být příčiny vyvolány změnami, poškozením či poraněním těchto struktur. Nejčastější příčiny bolesti lokte jsou spojeny s oblastí loketního kloubu a struktur s ním spojených. Loketní kloub je místo, kde se spolu potkávají dvě či více kostí, které jsou na koncích pokryty chrupavkou zabraňující v tření tvrdých, drsných kostí o sebe, a je ohraničen kloubním pouzdrem, které vytváří kloubní tekutinu. Tato tekutina vyživuje chrupavky a slouží také jako nezbytně nutné mazadlo. Kloubní tekutina se nachází i v tzv. burzách, což jsou váčky, které jsou v těle vmezeřené mezi těsně na sebe přiléhající struktury tak, aby nedocházelo k jejich přílišnému tření.
Jaké jsou duševní příčiny potíží s lokty?
Patologické změny v oblasti svalové šlachy a šlachové pochvy způsobené dlouhodobým přetěžováním jiného svalu, se nazývají entezopatie. Tou jsou často zasaženi sportovci.
Máme-li něčeho hodně, následuje období, kdy se nám něčeho nedostává, po čem stále toužíme, ale nemůžeme na to dosáhnout. Bolesti lokte nám signalizují, že se bojíme změn, které nám do života začínají proudit. Můžeme také změny očekávat a těch se obávat. Také snaha být za každých okolností vítězem nás může dovést k bolesti lokte.
Tenisový loket neboli epikondylitida je druh entezopatie, který mívá charakter zánětu. Lokty si děláme prostor sami pro sebe. Potřebujeme ostré lokty k tomu, abychom si vybojovali prostor. Odstrkujeme lidi od sebe, boříme své ochranné zdi, prolamujeme zábrany. Pokud přehlížíme upozornění, že se přetěžujeme, a chceme za každou cenu vítězit, může se nám objevit tenisový loket.
Položte si následující otázky:
Bojujete sami se sebou? Potřebujete ostré lokty k prosazení se? Bojíte se změn? Co vás trápí, čeho se bojíte? Bojíte se, že se vám hroutí vaše životní jistoty? Potřebujete neustále vítězit?
V praxi se setkávám především s tenisovými lokty. Často je mívají nemocné více muži, kteří jsou vášnivými sportovci a nedokážou přijmout prohru. Potřebují ostré lokty, aby si vytvořili prostor pro svoji výhru. U žen se s tím setkávám, pokud je žena soutěživá stejně jako muži nebo si potřebuje vydobýt prostor v mužském kolektivu. Tam jí ostré lokty pomáhají získat si úctu mužů, ale odnesou to její lokty. Tedy, bohužel, někdy to nejsou jen ty lokty!
Jak k nám problémy s lokty promlouvají?
Tenisový a oštěpařský loket, bolesti, osteoporóza, dna, infekční záněty kloubů, záněty váčků (burzitida).
Jak si vyléčit problémy s lokty?
Je potřeba ubrat ze svých nároků, odlehčit si v životě, nepřetěžovat se. Začít si pozvolně naplňovat svoje sny. Jsme-li přesvědčení, že nejsou naplněny naše životní jistoty a potřeby jako následek našich přehnaných nároků, přichází bolest lokte. Zastavte se, zklidněte se a začněte milovat svůj život, své blízké za každých podmínek. Nebraňte se změně, ať je jakákoliv. Vždy se po nějakém čase ukáže, že byla pro nás dobrá. Nesnažte se změnit druhé lidi ani svět, změňte svůj pohled a sami sebe.
Na fyzické úrovni je dobré loket nepřetěžovat, být v klidu. Doporučují se ledové obklady, používání ortézy, případně návštěva fyzioterapeuta.
Afirmace pro léčbu: „S lehkostí se přizpůsobuji všem změnám, které mi život přináší.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie
Save
Save