Řeč těla: Co nám odkrývají problémy s močovým měchýřem?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Močové cesty jsou častým problémem mnoha žen. U mužů to tak časté onemocnění není. Žena s tím zápasí většinou už od dětských let. Postačí si na jaře sednout na studenou zem a za pár dní může přijít pálení při močení a následný zánět močového měchýře. Pokud máme už zánět močových cest nebo přímo močového měchýře, může to znamenat i nějaké potíže s milovanou osobou. Nemocný močový měchýř však znamená především úzkost a lpění na starých názorech a strach z odvržení spojený s minulostí. Močový měchýř je napojený na ledviny a problémy s ledvinami znamenají především problémy ve vztazích. To nezahrnuje jen partnerské vztahy, ale také vztahy v rodině a s blízkými lidmi.

Jaké symboly nám okrývají potíže s močovým měchýřem?

Jak žijete, jste šťastní? Jak vypadá vaše rodina? Je potřeba někomu z blízkých lidí odpustit? Jste spokojeni ve svých vztazích?

Krev v moči signalizuje, že prožíváme vnitřní pláč a smutek. Trpíme osamoceni nebo opuštěni ve svém nitru, nebo se vyrovnáváme s mnoha křivdami. Noční močení znamená strach z dalšího dne nebo nezpracování současného dne. Srdce a ledviny nezpracovaly to, co člověk prožil. Inkontinence je spojena u žen s tím, že chtějí vyhovět všem, manželovi, dětem, přátelům a rodině. Čím jemnější povahy jsou, tím tvrdší podmínky jim život nese. Doma čekají na lásku muže a pohlazení a dostávají pouze úkoly spojené s péčí o manžela, domov a děti. Rády by se toho těžkého života zbavily, včetně těžkostí v práci. Taková žena může postrádat radost a začne mít averzi vůči životu. Cítí tak přetlak a ten se musí vyloučit ven. Svěrač močového měchýře tak může povolit. Noční pomočování u velkých dětí je vždy psychickou záležitostí. Jedná se o delší psychická traumata, která už nezvládají řešit na úrovni vědomí. Záněty močové trubice a močového měchýře mohou znamenat nevyřešené vztahy z minulosti, strach o děti. Ztráta vnitřního klidu s sebou nese něco bolestivého – z těla se tak močí vylučují i psychická traumata a další nepříjemnosti. A to vše většinou bolí. Rodinná atmosféra se odráží na ženině zdraví. Zánět močového měchýře ukazuje na dlouhotrvající nedorozumění a chybné vnímání pocitů druhých.

Položte si následující otázky:

Jste vnitřně vyrovnaní? Neprožíváte vnitřní bolest? Jste se svou rolí v rodině spokojeni? Máte rádi svůj život?

Močový měchýř byl můj problém už od dětství. Neustále jsem zápasila se zánětem močového měchýře, nebo následně ledvin. Prožívala jsem bolesti a bála se, že se mi to opět vrátí. Což se také dost často stávalo. Už od mých čtyř let, kdy jsem prodělala ledvinovou koliku a opakovaně trpěla záněty močového měchýře a potížemi s ledvinami. Když jsem čekala syna, umřel mi děda, který pro mě byl nejdůležitějším a nejbližším člověkem v mém životě. A to se následně projevilo i na mém zdravotním stavu. V šestém měsíci těhotenství se vše výrazně zhoršilo a já měla ledvinovou koliku. Do konce těhotenství jsem prožila několik zánětů močového měchýře. Smrt dědy jsem totiž vnímala jako obrovskou nespravedlivost a křivdu. Po porodu jsem měla každý druhý měsíc zánět, krev v moči a brala permanentně antibiotika. Myslela jsem, že už nikdy nebude lépe a můj stav přecházel do chronického.

Pak jsem vyřešila své rodinné a partnerské vztahy. Pochopila jsem svou roli v rodině a začala pracovat na svém sebevědomí a sebelásce. Od té doby (je to pěkná řádka let) jsem už žádný zánět neměla. Najednou se vše vyřešilo a moje tělo už nemělo důvod mi dávat najevo svou nespokojenost. Pokud bych s tím něco neudělala, možná bych už dnes řešila nefunkčnost ledvin. Přesto, že situace občas vypadá neřešitelně, tak pozitivní řešení může přijít jako zázrak. Jen je důležité to nevzdávat!

Jak k nám močový měchýř promlouvá?

Zánět močového měchýře, krev v moči, kameny v močových cestách, časté noční močení, zvětšení prostaty, inkontinence, záněty močové trubice.

Jak si vyléčit močový měchýř?

Neřešte to, co není ve vaší moci změnit, a zbavte se křivd z minulosti. U inkontinence je důležité začít posilovat své sebevědomí, uvědomit si, jaké role v životě střídáme a ty, co nám nevyhovují, změnit. Zpevnit nejen své sebehodnocení, ale i tělo. Najít v sobě sílu a zvítězit nad problémy. Dále je důležité přestat si vyčítat známosti z minulosti a to především ty sexuální. Oblast pánve a v ní uložené orgány jsou zeslabovány zbytečným stresováním a přepracováním.

Zdravý močový měchýř znamená zdravé sebevědomí a obhájení si své pozice v rámci vztahů v rodině.

Afirmace pro léčbu: „Pohodlně a jednoduše odvrhuji vše staré a vítám nové věci ve svém životě. Jsem v bezpečí.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.