Řeč těla: Co nám odkrývají problémy s močovým měchýřem?
Stres, přepracování, nevyřešené problémy z minulosti, ztráta vnitřního klidu... To všechno může souviset s problémy s močovým měchýřem Zdroj: Thinkstock
Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Močové cesty jsou častým problémem mnoha žen. U mužů to tak časté onemocnění není. Žena s tím zápasí většinou už od dětských let. Postačí si na jaře sednout na studenou zem a za pár dní může přijít pálení při močení a následný zánět močového měchýře. Pokud máme už zánět močových cest nebo přímo močového měchýře, může to znamenat i nějaké potíže s milovanou osobou. Nemocný močový měchýř však znamená především úzkost a lpění na starých názorech a strach z odvržení spojený s minulostí. Močový měchýř je napojený na ledviny a problémy s ledvinami znamenají především problémy ve vztazích. To nezahrnuje jen partnerské vztahy, ale také vztahy v rodině a s blízkými lidmi.
Jaké symboly nám okrývají potíže s močovým měchýřem?
Jak žijete, jste šťastní? Jak vypadá vaše rodina? Je potřeba někomu z blízkých lidí odpustit? Jste spokojeni ve svých vztazích?
Krev v moči signalizuje, že prožíváme vnitřní pláč a smutek. Trpíme osamoceni nebo opuštěni ve svém nitru, nebo se vyrovnáváme s mnoha křivdami. Noční močení znamená strach z dalšího dne nebo nezpracování současného dne. Srdce a ledviny nezpracovaly to, co člověk prožil. Inkontinence je spojena u žen s tím, že chtějí vyhovět všem, manželovi, dětem, přátelům a rodině. Čím jemnější povahy jsou, tím tvrdší podmínky jim život nese. Doma čekají na lásku muže a pohlazení a dostávají pouze úkoly spojené s péčí o manžela, domov a děti. Rády by se toho těžkého života zbavily, včetně těžkostí v práci. Taková žena může postrádat radost a začne mít averzi vůči životu. Cítí tak přetlak a ten se musí vyloučit ven. Svěrač močového měchýře tak může povolit. Noční pomočování u velkých dětí je vždy psychickou záležitostí. Jedná se o delší psychická traumata, která už nezvládají řešit na úrovni vědomí. Záněty močové trubice a močového měchýře mohou znamenat nevyřešené vztahy z minulosti, strach o děti. Ztráta vnitřního klidu s sebou nese něco bolestivého – z těla se tak močí vylučují i psychická traumata a další nepříjemnosti. A to vše většinou bolí. Rodinná atmosféra se odráží na ženině zdraví. Zánět močového měchýře ukazuje na dlouhotrvající nedorozumění a chybné vnímání pocitů druhých.
Položte si následující otázky:
Jste vnitřně vyrovnaní? Neprožíváte vnitřní bolest? Jste se svou rolí v rodině spokojeni? Máte rádi svůj život?
Močový měchýř byl můj problém už od dětství. Neustále jsem zápasila se zánětem močového měchýře, nebo následně ledvin. Prožívala jsem bolesti a bála se, že se mi to opět vrátí. Což se také dost často stávalo. Už od mých čtyř let, kdy jsem prodělala ledvinovou koliku a opakovaně trpěla záněty močového měchýře a potížemi s ledvinami. Když jsem čekala syna, umřel mi děda, který pro mě byl nejdůležitějším a nejbližším člověkem v mém životě. A to se následně projevilo i na mém zdravotním stavu. V šestém měsíci těhotenství se vše výrazně zhoršilo a já měla ledvinovou koliku. Do konce těhotenství jsem prožila několik zánětů močového měchýře. Smrt dědy jsem totiž vnímala jako obrovskou nespravedlivost a křivdu. Po porodu jsem měla každý druhý měsíc zánět, krev v moči a brala permanentně antibiotika. Myslela jsem, že už nikdy nebude lépe a můj stav přecházel do chronického.
Pak jsem vyřešila své rodinné a partnerské vztahy. Pochopila jsem svou roli v rodině a začala pracovat na svém sebevědomí a sebelásce. Od té doby (je to pěkná řádka let) jsem už žádný zánět neměla. Najednou se vše vyřešilo a moje tělo už nemělo důvod mi dávat najevo svou nespokojenost. Pokud bych s tím něco neudělala, možná bych už dnes řešila nefunkčnost ledvin. Přesto, že situace občas vypadá neřešitelně, tak pozitivní řešení může přijít jako zázrak. Jen je důležité to nevzdávat!
Jak k nám močový měchýř promlouvá?
Zánět močového měchýře, krev v moči, kameny v močových cestách, časté noční močení, zvětšení prostaty, inkontinence, záněty močové trubice.
Jak si vyléčit močový měchýř?
Neřešte to, co není ve vaší moci změnit, a zbavte se křivd z minulosti. U inkontinence je důležité začít posilovat své sebevědomí, uvědomit si, jaké role v životě střídáme a ty, co nám nevyhovují, změnit. Zpevnit nejen své sebehodnocení, ale i tělo. Najít v sobě sílu a zvítězit nad problémy. Dále je důležité přestat si vyčítat známosti z minulosti a to především ty sexuální. Oblast pánve a v ní uložené orgány jsou zeslabovány zbytečným stresováním a přepracováním.
Zdravý močový měchýř znamená zdravé sebevědomí a obhájení si své pozice v rámci vztahů v rodině.
Afirmace pro léčbu: „Pohodlně a jednoduše odvrhuji vše staré a vítám nové věci ve svém životě. Jsem v bezpečí.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie