Řeč těla: Co nám odkrývají problémy s nehty?
Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s nehty?
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Nehet zakončuje prst, jeho tvrdé zakončení slouží jako ochrana. A jeho úloha je přenos tlaku z okolí na prsty, jelikož přenáší informaci o předmětech, jichž se dotýkáme. Nehty máme na všech prstech, na rukou i na nohou. Nehet nám vyroste na rukou v průměru o 0,1 mm za den, na nohou podstatně pomaleji. Tloušťka nehtu je 0,5 až 1 mm. Nehet je tvořen zrohovatělými buňkami. Je průhledný, tenký a jeho složení je až ze 3–4 různě zrohovatělých vrstev, které se nacházejí na nehtovém lůžku. Nehet vyrůstá z kořene nehtu a postupně roste po nehtovém lůžku (velmi citlivá měkká tkáň) až k volnému okraji nehtu. Vlastní nehet vyrůstá zpod zadního nehtového valu, což je přímé pokračování nehtového lůžka. V dolní části nehtu se nachází poloměsíčitá skvrna bělavé barvy, nazývaná lunula – měsíček. V této části máme nehet připevněn.
Jaké jsou duševní příčiny potíží s nehty?
Nehet představuje naši ochranu. Pokud se nám něco stane s nehtem, je to ve chvíli, kdy se cítíme nechráněni. Možná v určitém ohrožení. Nehet tak odráží vnitřní dění v našem těle. Pokud má někdo velké měsíčky na nehtech, může inklinovat k srdečním komplikacím. Naopak chybějící měsíček signalizuje srdeční neurózu. Rýhy v nehtech zase ukazují na oslabená střeva a nečistou krev. Prohlubně jsou náznakem potíží se slezinou. Bílé skvrny jsou známkou vylučování nečistot z těla. Tvrdé nehty ukazují na pevné kosti a naopak. Lámavé nehty zase přinášejí informaci o vápenatění. U žen jsou praskající nehty spojeny s potížemi s podbřiškem. Vlnité nehty jsou známkou nedostatku minerálů, bledý nehet značí chudokrevnost, červený sklon k prudkosti. Světlý nehet s červeným okrajem je známkou zácpy, zamodralý nehet znamená slabou cirkulaci krve a modrý nehet srdeční poruchy. Žluté skvrny mohou znamenat poruchy mozku, jater nebo žlučníku. Černé a tmavé skvrny značí otravu těla (jedy v těle), hnědá barva zase ukazuje na oblast ledvin.
Položte si následující otázky:
Máte pocit, že nejste vůči okolí chráněni? Co vás trápí a na koho máte vztek? Nosíte v sobě skrytou agresi? Dokážete svoji nespokojenost ventilovat i slovně? Nezapomínáte na sebe? Umíte se radovat?
Můj blízký přítel za mnou přijel na návštěvu. Byl u mě poprvé, tedy vlastně podruhé, ale poprvé to bylo jen na pár hodin a přijel ještě s jednou naší společnou kamarádkou. Tentokrát však u nás přespával a zůstal u nás na dva dny. On nerad někde spí a má z toho většinou velký stres. Měli jsem nějaký plán na celé dva dny. On měl však skvělý nápad, že spolu půjdeme skákat na trampolínu, kterou máme postavenou u nás na zahradě. A tak jsme spolu bláznili a skákali na trampolíně. Asi po hodině bláznění však on nějakým zvláštním způsobem zavadil o moji nohu a narazil si na noze nehet. Najednou seděl a držel si nohu. Prst mu okamžitě zmodral a samozřejmě po nějakém čase mu asi nehet odpadne. Přemýšlela jsem, proč se mu to stalo právě ve chvíli, kdy byl u mne na návštěvě a vlastně jsme byli oba v pohodě a šťastní. A pak jsem si vzpomněla na jeho obavu spát někde v cizím prostředí. Na to, že se cítil ohrožený. Byl nechráněný a musel se smířit s tím, že chtěl být tady u mne, protože mi to slíbil a chtěl splnit svůj slib, že přijede, a přesto s tím nebyl úplně vnitřně vyrovnaný. Tak se tato jeho ohroženost projevila na jeho bolavém nehtu na noze. Čím dříve se s celou situací vyrovná, tím dříve se mu jeho nehet uzdraví.
Jak k nám problémy s nehty promlouvají?
Třepící se nehet, plíseň na nehtu, kousání nehtů, úraz nehtu, zbarvení nebo různé deformace nehtu.
Jak si vyléčit problémy s nehty?
Nehty chrání prsty. Tvrdé a silné nehty ukazují na fyzicky i psychicky silnou osobnost, lámavé a rozštěpené nehty odrážejí chaos uvnitř mysli člověka. A také určitý chaos ve stravování. Pozor na konzumaci bílého cukru, mléčných výrobků a kávy. Je to též spojeno s oslabením psychické stability, horším krevním oběhem a potížemi s vaječníky či varlaty. Štěpící se nehty ukazují na nestálý charakter dotyčné osoby. Lidé kousající si nehty v sobě potlačují agresi. Tímto způsobem vyjadřují svoji agresivitu a nespokojenost. Okolní dění se liší od jejich představ a oni se tak cítí být omezeni a cloumá s nimi vztek. Věnujte pozornost tomu, zda v sobě nenosíte skrytou agresi, a pokuste se jí zbavit jiným způsobem. Svoji nespokojenost dejte najevo komunikací a poté si nebudete muset okusovat nehty.
Zánět nehtového lůžka a plísně jsou nečistoty, které nosíme v mysli a zůstávají nám tak na rukou. Říká nám to, že to, co člověk dělá, pro něho není dobré. Pokud má někdo pocit ohrožení a toho, že nemá vůči okolí ochranu, může se uhodit do nehtu a nehet zmodrá a nakonec odpadne.
Na fyzické úrovni jsou vhodným prostředkem vyživování nehtů vitamíny, případně je vhodné chránit nehty potíráním nehtovým olejem. Můžete použít i olivový nebo ricinový olej. Nehtům prospívají i bylinné koupele na nehty nebo parafínové zábaly.
Afirmace pro léčbu: „Mám důvěru v sebe i v život a jsme chráněn/a.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie
Save
Save