Zabodnutá tříska: Víte, jak ji bezbolestně vyndat ven? Zkuste páru, lepenku nebo cibuli
Zabodnutá tříska: Víte, jak ji bezbolestně vyndat ven? Zkuste páru, lepenku nebo cibuli Zdroj: istock.com
Máte třísku. Zajela pěkně hluboko do kůže a vy přemýšlíte, jak ji dostanete ven. Máme pro vás několik bezbolestných tipů na první pomoc.
Tříska je malé, ale značně nepříjemné nadělení. A v létě hodně běžné hlavně u dětí, které někde na zahradě a v přírodě prožívají svá průzkumná dobrodružství. Když přiběhnou s očima na vrch hlavy a ukazují vám třísku v palci, pravděpodobně někdy pronesete větu “tak ten palec uřízneme”.
Netřeba. Stačí vědět, jak si s třískou poradit. Na její bezbolestné odstranění máte hned několik možností.
Cibulový zázrak
Tohle je opravdu na 100 % bezbolestné, i když malinko páchnoucí. Pomůže totiž cibule a čas. Celá procedura je obzvlášť vhodná pro nepříliš statečné jedince, kteří svou třísku prožívají jako krutou ránu osudu a jejímu vyjmutí se brání zuby nehty. Je to tak jednoduché! Na postižené místo dáte asi centimetr tlustý plátek cibule, připevníte obvazem a jde se spát. Ráno by měla být tříska venku. Pokud se ale jedná o opravdu hlubokou třísku, možná jen cibule nepomůže.
Použijte kreditku
V tomto případě ne k úhradě lékařského zákroku, ale jako pomocníka při manipulaci s třískou. To za předpokladu, že třísky kousek vykukuje a není hodně tenoučká. Jde o to, třísku nepřetrhnout a pomaličku ji “vyškrabat” ven z kůže. Pomůže i pinzeta, ale buďte opatrní, aby jste třísku nepřeštípli.
Stará dobrá jehla
Tohle už nezní tak bezbolestně, ale co si budeme povídat, s trochou nepříjemné bolesti to funguje. Třísku v podstatě dostaneme ven tak, že jehlou na šití narušíme vrchní vrstvu kůže a vymačkáním dostaneme třísku ven. Zbytek operce zvládne pinzeta. Nezapomeňte vždy jehlu i místo pořádně vydezinfikovat! Nechcete vyměnit jeden problém za jiný, tedy třísku za zánět.
Lepidla
Nebo lepicí páska s pořádnou přilnavostí! Pokud kousíček třísky ještě vykukuje, můžete použít lepenku se silným lepicím účinkem a nalepte ji na postižené místo. Nechte pořádně přilnout a pak odlepte v protisměru. Stejné je to s nedráždivým lepidlem, které rovnou nanesete na kůži a necháte zaschnout.
Ze spíže
Vedle cibule funguje také brambora, jedlá soda rozetřená na kašičku a nebo bílý ocet, do kterého inkriminované místo ponoříte a čekáte, až se tříska vyplaví. Nedělejte to raději moc dlouho, ocet kůži dráždí. Ruce pak umyjte vodou!
Kouzlo s tlakem
Můžete také vyzkoušet prastarý trik s horkou vodou a lahví. Nachystáte si lahvičku se širším hrdlem, třeba malou lahvičku od džusu, kterou naplníte horkou vodou asi 1 cm pod okraj (neopařte se!). Pak hrdlo přitlačíte na místo s třískou a chvíli počkáte. Pára v kombinaci s tlakem uvolní kůži a třísku vytlačí z vaší pokožky, i když je hluboko!
Nevíte si rady, tříska je pekelně hluboko nebo je opravdu velká? V takových případech si nehrajte na chirurgy a raději se vypravte za tím opravdovým. To, co může vypadat jako banalita, by mohlo skončit velkou nepříjemností. Není ostuda poprosit u lékaře o pomoc a odborné vyndání třísky.
autor: Kamila U.