Ženské intimní problémy: 4 možnosti, které vám pomůžou (nejen) od nepříjemného svědění

Nejčastějšími infekcemi ženských intimních partií jsou bakteriální vaginóza a mykóza. Příčinou bývá většinou stres, těhotenství, koupání v chlorované vodě nebo užívání antibiotik. Co vám pomůže, pokud vás tyhle nepříjemné zdravotní problémy trápí?

Pochva je přirozeně osídlena bakteriemi, které pomáhají udržovat zdravé prostředí. Jedná se nejčastěji o speciální kmeny laktobacilů. Ty produkují kyselinu mléčnou, peroxid vodíku a bakteriociny. Díky tomu snižují kyselost (pH) vaginálního prostředí, čímž vytvářejí nehostinné podmínky pro „nepřátelské“ bakterie a zároveň chrání intimní partie před rozmnožením jak těchto bakterií, tak kvasinek. Někdy se ale stává (často během těhotenství, při užívání antibiotik, dlouhém působení mokrých plavek během letní sezóny, větší konzumaci sladkostí nebo nošení těsného prádla ze syntetického materiálu), že se bakteriím nebo kvasinkám podaří díky oslabení zdravých bacilů převzít vládu a způsobit tak velmi nepříjemné zdravotní problémy.

Výtok, zápach a další nepříjemnosti

Vaginální infekce se obvykle vyznačují neobvyklým výtokem, svěděním nebo pálením, zarudnutím a někdy bolestivou souloží. Tyto obtíže je třeba zkonzultovat s lékařem. Nejčastěji ženy trápí bakteriální vaginóza, která vyniká především „rybím“ zápachem, a kvasinková mykóza, která se zase projevuje silným svěděním a tvarohovitým výtokem. Máte-li ale výtok, neznamená to hned, že se jedná o infekci. Určité množství sekretu z pochvy je přirozené, pozoruje ho většina žen, často v závislosti na měsíčním cyklu. Pokud se ale objeví regulérní a nepříjemný problém, je třeba ho řešit.

Možnosti, jak vyzrát na ženské infekce

Existuje více možností, jak s infekcí v intimních partiích bojovat, nebo se jí úplně zbavit. Některé ženy se samy úspěšně léčí pomocí přírodních prostředků, jiným se osvědčily preparáty z lékárny. Právě volně prodejnými prostředky – laktobacily, výplachy nebo antimykotiky, lze lehčí infekce velmi lehce potlačit. V případě těžšího průběhu nemoci, nebo pokud problémy neustávají po zvolené samoléčbě, je na místě vyhledat doktora. Také je vhodné, aby se přeléčil i sexuální partner.

1. Probiotika

Vaginální potíže, jako je svědění, výtok, zápach, zarudnutí, podráždění nebo pálení pomohou zmírnit vaginální probiotika, například Gynimun INTIM Protect, která seženete v lékárně. Jedná se o velmi účinný zdravotnický přípravek obsahující přátelské vaginální bakterie ve formě pastilek, které se užívají jednou denně po dobu deseti dnů. Bakterie mléčného kvašení ve vaginálních kapslích přispívají produkcí kyseliny mléčné ke stabilizaci fyziologické hodnoty pH v pochvě a tím podporují přirozené obranné mechanismy vůči vaginálním infekcím.

Je ale vhodné je brát i po léčbě antimykotiky v případě mykózy s tvarohovitým výtokem, nebo antibiotiky předepsanými lékařem na závažnější bakteriální vaginózu, kvůli obnovení přirozené mikroflóry v pochvě.

2. Antimykotika

Máte-li mykózu (kandidózu), pomůžou vám antimykotika, která můžete koupit volně v lékárně ve formě poševních čípků, tablet i krému. Nejčastěji obsahují účinné látky klotrimazol nebo ekonazol.

3. Tea tree olej

Na poševní záněty se užívá i tea tree olej. Lze opět koupit v lékárně konkrétní přípravky určené na léčbu intimních míst, které ho obsahují, případně bylinkáři doporučují vyzkoušet koupel nebo výplach z 250 ml vody, do níž přidáte několik kapek esenciálního tea tree oleje.

4. Jak předejít zánětům aneb Preventivní opatření

Jako prevenci před záněty gynekologové doporučují především správné hygienické návyky, mezi které patří zejména otírání konečníku směrem od pochvy, ale také mytí intimních partií bez mýdla (stačí obvykle jen voda), případně užívat tomu určené mycí přípravky obohacené o kyselinu mléčnou s neutrálním pH.

Je vhodné nosit také volnější oblečení z přírodních materiálů. V létě je dobré se v mezičase mezi koupáním převléci do suchého prádla, jiných plavek a podobně.

Omezte také na minimum konzumaci sladkého.

Několikrát během roku lze preventivně užívat i doplněk stravy Gynimun DUAL Protect, což jsou probiotika, která pomocí několika druhů přátelských kmenů laktobacilů umí harmonizovat jak vaginální prostředí, tak střevní ekosystém.

Další informace o rychlé pomoci i prevenci gynekologických potíží najdete na Gynimun.cz.

Komerční sdělení