Celebrity

17. května 2022 09:43

Tamara Fränzlová

Zemřel Josef Abrhám. Odešel do filmového nebe necelý rok po smrti milované manželky

Zemřel herec Josef Abrhám

Do filmového nebe odešel jeden z nejpopulárnějších českých herců Josef Abrhám. Necelý rok po smrti své milované manželky Libuše Šafránkové, která prohrála svůj boj s rakovinou, zemřel ve věku 82 let.

Zprávu o úmrtí nezapomenutelného českého herce Josefa Abrháma přinesl deník Blesk. Kvůli dlouhodobému špatnému zdravotnímu stavu byl slavný herec na sklonku života připoután na invalidní vozík a poslední měsíce strávil u svého syna Josefa na Moravě.

Smutnou zprávu potvrdil herec Jan Kačer. „Moc rád vám k Pepíkovi něco řeknu. Teďka ale, prosím vás, ne. Já jsem se z toho ještě nevzpamatoval. Nejsem schopen. Je to pro mě obrovská rána,“ nechal se slyšet pro Blesk český herec.

Ačkoli Abrhám ztvárnil nesčetné množství povedených postav, ať už na divadelních prknech, či před kamerou, národ si už navždy bude pamatovat jeho nejvýraznější role – svůdného doktora Blažeje z Nemocnice na kraji města či podvodníka Vránu z české klasické komedie Vrchní, prchni!

Před rokem proběhlo poslední rozloučení s Libuškou Šafránkovou:

Po tragickém odchodu životní lásky Libuše Šafránkové, která podlehla rakovině, se Abrhám nadobro stáhl ze společenského života a vzdal svého majetku.

Zbytek života poté dožil jako vdovec v synově domě ve společnosti své snachy a vnoučat Laury s Benjaminem. V 82 letech se po 11 měsících znovu setkal s milovanou Libuškou ve filmovém nebi. Zatím není známo, kdy a kde proběhne pohřeb a zda na něj bude mít veřejnost přístup.

Josef Abrhám se narodil ve Zlíně

Josef Abrhám se narodil 14. prosince 1939 ve Zlíně. Byl vnukem slovenského dramatika, prozaika a evangelického faráře Jozefa Hollého, synovcem slovenského herce Martina Hollého st. a bratrancem slovenského režiséra Martina Hollého ml. Od roku 1976 až do její smrti v roce 2021 byl ženatý s Libuškou Šafránkovou. Spolu měli syna Josefa. Po dvou letech studia herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě přešel na pražskou DAMU, kterou absolvoval v roce 1962. První herecké stezky si prošlapával v Divadle na Vinohradech nebo na hostování v Národním divadle.

V roce 1961 poprvé stanul před filmovou kamerou, a to v proslulém absolventském filmu Věry Chytilové Strop, kde se potkal třeba s Jaroslavem Satoranským, Jiřím Menzelem nebo Ladislavem Mrkvičkou.

V dalším roce už před kamerou dostal větší prostor, ať už v roli milovníka ve filmu Neschovávejte se, když prší, nebo v Transportu z ráje. V dalších letech ztvárnil množství nezapomenutelných filmových rolí, například ve snímcích Každý den odvahu, Pension pro svobodné pány, Velká cesta, Dita Saxová, Partie krásného dragouna, Člověk proti zkáze, Morgiana nebo Holka na zabití.

V roce 1976 s bravurou zvládl roli učitele v nezapomenutelné komedii autorské dvojice Svěrák–Smoljak Marečku, podejte mi pero! A následovaly další filmy výše zmíněné dvojice plné nesmrtelných hlášek, v nichž Abrhám exceloval: Kulový blesk, Vrchní, prchni!, Jára Cimrman ležící, spící nebo Rozpuštěný a vypuštěný.

Sdílejte článek
Štítky smrt Josef Abrhám úmrtí Libuše Šafránková zemřel Josef Abrhám

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.