Celebrity

10. července 2023 17:30

David Laštovka

Idol žen Martin Havelka byl hercem náhodou. Zemřel po boji se zákeřnou nemocí

Martin Havelka patřil k charismatickým hercům s podmanivým hlasem. Od jeho narození uplynulo 65 let, jeho život však vyhasl předčasně už v roce 2020. Jaké bylo soukromí umělce, který patříval k ženským idolům?

Martin Havelka, rodák z Karlových Varů, se vyučil číšníkem a hercem se stal tak trochu náhodou. „V roce 1976 jsem se vracel z hotelu Národní dům, kde jsem ten večer ve varieté na galerii prodal padesát lahví českého šampaňského s přelepenou etiketou ruského, tedy padesát kaček na lahvi čistá ruka, a ještě mimo jiné několik desítek panáků myslivce jako francouzský koňak. S hodně slušným výdělkem a se dvěma zavěšenými krasavicemi jsem se přes kolonádu vydal do Embassy baru, kde ten večer slavil hostující režisér Pospíšil z brněnského Provázku svoji premiéru Jedenáct dní křižníku Potěmkin Tauričevský ve zdejším divadle, kde tehdy pracovala i moje maminka jako výtvarnice,“ líčil Havelka v rozhovoru pro Divadelní noviny.

V rodišti Martina Havelky se koná všem dobře známý filmový festival. Kdo zavítal do Karlových Varů v 57. ročníku?

S režisérem se dal ihned do řeči a ten se ho posléze zeptal, jestli by ho nelákalo dělat divadlo. „Řekl jsem mu, že divadlo dělám každý den před hosty a že není problém. Pak jsem na požádání pana režiséra předvedl etudu, jak na mě spadne v pralese had a jak mě uškrtí. Za týden jsem stál ve svých sedmnácti letech v Brně před Domem změní, kde tenkrát Provázek působil,“ popisoval herec.

Televizní reklamy odmítal, v divadle pracovala manželka i syn

Před kamerou debutoval o dva roky později, a sice ve filmu Balada pro banditu. Od té doby ztvárnil desítky filmových a seriálových postav. Uplatnil se rovněž v dabingu a dvakrát byl nominovaný na Cenu Thálie. Přestože patřil k výrazným umělcům, nikdy se nepropůjčil komerci. Lákavé nabídky na televizní reklamy s díky odmítal. „Já se narodil jako frajer a s tím se dost blbě žije. Odmítám to jenom z čisté frajeřiny. Uvědomění si herecké ceny je často i posílením vlastního sebevědomí,“ vysvětloval Martin Havelka.

Čtěte také: Nikola Šuhaj byl umlácen sekerami kvůli pohádkové odměně. Zachovala se fotka jeho těla

Se svou manželkou Ivou měl tři děti: Jana, Martina a Emílii Emmu. S částí rodiny se vídal v Městském divadle Brno, kde jeho manželka pracovala jako rekvizitářka a syn jako osvětlovač. Mezi jeho největší záliby patřilo vyřezávání soch, fotografování a vše kolem indiánů. Fascinoval ho westernový život.

Dožil se pouhých 62 let

Poslední dva roky bojoval s rakovinou jícnu. Léčba byla náročná, všichni ale doufali, že všechno dobře dopadne a Martin nad zákeřnou nemocí zvítězí. Pracoval v podstatě do poslední chvíle, nakonec svůj statečný zápas bohužel prohrál. Zemřel 2. října 2020 ve věku 62 let.

Mohlo by vás zajímat: Jiří Pecha bojoval s rakovinou. Rok před smrtí nevycházel z domu

„Je ironií osudu, že se s Martinem Havelkou loučíme ve dnech, kdy na Hudební scéně hrajeme úspěšný muzikál Mamma mia!, ve kterém mu patřila role Sama, férového muže, který se dokáže vypořádat se vším, co ho v životě potká. Přesně takový byl i on. Martin bude chybět jak své rodině, tak kolegům – a neméně tak i svým divákům a fanouškům, kterých měl zaslouženě celou řadu nejen v našem divadle,“ napsali kolegové Martina Havelky na smutečním oznámení.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.