Rudolf Deyl zemřel při natáčení Šíleně smutné princezny. Záhorský se role krále bál
Šíleně smutná princezna - upoutávka
Pohádka Šíleně smutná princezna z roku 1968 patří mezi poklady československé kinematografie a diváci ji umí ocenit nejen na Vánoce. V roli krále Dobromysla, který nesnáší pohled na krev a proto pořádá popravy, exceloval Bohuš Záhorský. Ten se ale roli hodně dlouho bránil.
Bohuš Záhorský (†74) předvedl v roli krále Dobromysla geniální výkon, ale diváci možná netuší, že pro režiséra Bořivoje Zemana (†74) nebyl první volbou. Ta padla na charismatického Rudolfa Deyla mladšího. Muž s pronikavým pohledem pocházel z uměleckého rodiny, byl synem věhlasného herce Rudolfa Deyla staršího (✝96) a herečky Otylie Spurné (✝60).
Rudolf Deyl mladší a Bohuš Záhorský patří k legendám československé kinematografie. Zdroj: ČTK: Jaroslav Skála / Jan Bárta
Herec Bohuš Záhorský měl nezapomenutelný herecký projev. Zdroj: Viktor Lomoz / ČTK
Herec Bohuš Záhorský patří k legendám československé kinematografie. Zdroj: Jan Bárta / ČTK
Rudolf Deyl mladší patřil mezi významné herce Zdroj: Jaroslav Skála / ČTK
V pohádce Šíleně smutná princezna má jednu ze zásadních rolí Václav Neckář. Zdroj: Profimedia.cz
Deyl proslul tím, že i menší role dokázal zahrát s obrovským zaujetím a uměl v tváři balancovat mezi napětím a odzbrojujícím vtipem. Což například předvedl jako zloduch Doug Badman v parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964). Vraťme se ale k Šíleně smutné princezně, kterou diváci letos uvidí na Primě 27. prosince ve 20:15.
Filmaři byli asi v polovině natáčení, když je zastihla zpráva, že Deyl zemřel na infarkt. Herec byl proslulým vtipálkem, takže někteří se zprvu domnívali, zda nejde jen o krutý žert. Přeci jen vyhlášenému šprýmaři bylo pouhých 55 let.
Rudolf Deyl prožil bolestivé odcházení
O tom, jaké problémy herce sužovaly, se s odstupem let rozpovídala jeho třetí manželka Dáša Deylová. Po letní dovolené v roce 1967 si Deyl začal stěžovat na únavu a špatné dýchání. Navíc pod žebry cítil bolestivý tlak.
Lékařka, která se kamarádila s Deylovou dcerou, se domnívala, že herci vynechává jedna plíce. Při detailním vyšetření ale lékaři odhalili hrozivou chorobu.
„Zjistili, že tam měl vodu. Byla až u srdce. Oni mu ji pak odsáli, ale našli tam i krev. A to avizovalo něco nedobrého. Tak mu vzali i kostní dřeň a přišli na to, že to je rakovina,“ zavzpomínala se slzami v očích Dáša Deylová v dokumentu Příběhy slavných.
„Když mu rakovina sežrala ramenní kloub, museli mu dát bandáž, aby se vůbec mohl opírat o ruku. Kolem půlnoci se začal tišit a já mu šeptala do ucha, že to nesmí vzdát. Odešel potichounku,“ dodala zdrcená vdova, která milovaného Rudolfa naposledy objala 21. listopadu 1967.
Hudební pohádku ale bylo nutné dotočit. A protože herci jsou pověrčiví kumštýři, nikomu se příliš nechtělo převzít roli krále po herci, který právě zemřel.
Šíleně smutná princezna 😊
Posted by Milujeme české pohádky on Wednesday, September 6, 2017
Bohuš Záhorský z role nadšený nebyl
„Herci prý nechtěli dál natáčet, ale nakonec se pokračovalo,“ uvedl pro Blesk jeden z pamětníků, který nechtěl být jmenován. Roli krále Dobromysla řečeného Veselého nakonec převzal Bohuš Záhorský, ale údajně z toho nadšený nebyl.
Zajímavostí je, že Deylova stopa ve filmu přeci jen zůstala. Diváci ho mohou zahlédnout v jediném záběru. Jde o velký celek na nádvoří zámku, kam se sjedou princové – nápadníci. Kamera je tak daleko, že se záběr nemusel přetáčet.