Celebrity

18. října 2022 05:30

David Laštovka

5 slavných českých nehereček. Jak se Kelišová či princezna Adélka staly hvězdami?

Zapsaly se do dějin české kinematografie, aniž by o to samy stály. Řeč je o nejslavnějších českých neherečkách, které se před filmovou kameru dostaly tak trochu náhodou. Stačilo jim pouze být ve správný čas na správném místě.

Milada Ježková

Nejslavnější role: Jechová z komedie Kulový blesk

Po herectví a slávě nikdy netoužila. Pracovala jako dělnice ve fabrice a žila poklidným životem. Když už se pomalu chystala na důchod, v pětapadesáti letech ji v tramvaji objevili scenáristé Jaroslav Papoušek (†66) a Ivan Passer (†86) s režisérem Milošem Formanem (†86). Zaujala je svým vzhledem, bezprostředností a mluvou. Na nabídku však kývla až v momentě, kdy jí sdělili, jaká bude výše jejího honoráře.

Ježkovou si oblíbil rovněž tvůrčí tandem Ladislav Smoljak (†78) se Zdeňkem Svěrákem (86), který ji obsadil například do filmů Kulový blesk (1978), Vrchní, prchni! (1980) či Vesničko má středisková (1985). Co se týče soukromí, ví se jen to, že měla dceru, která však o ní mluvit nechtěla. „Když jsem před lety pro pořad Úsměvy moderovaný Jaromírem Hanzlíkem (74) dceru paní Ježkové vypátral a požádal ji o spolupráci, odmítla,“ svěřil se před lety v magazínu Top Star na TV Prima scenárista a dramaturg Václav Šašek (89).

Před kamerou se Milada Ježková naposledy objevila v roce 1986 ve svých 76 letech. Přestože jí nabídky stále chodily, další už odmítala. Na filmování se necítila a chtěla odejít v pravý čas. Zemřela 4. května 1994 před svými 84. narozeninami.

Alena Sehnalová

Nejslavnější role: Růžena z komedie Hoří, má panenko

K nezapomenutelné roli Růženy v komedii Hoří má panenko (1967), která ji zajistila věčnou slávu, se dostala náhodou. „Slavila jsem zrovna s rodinou osmnácté narozeniny a o pár stolů dál seděl slavný režisér Miloš Forman se svými spolupracovníky. Jednoho z nich za mnou vyslal, že bych se mu prý hodila do filmu. Brala jsem to jako žert a domnívala se, že si ze mě dělají jen legraci. Taky se pak dlouho nic nedělo. Až za několik měsíců. Pracovala jsem v Obchodní bance a najednou někdo přiběhl z našeho vedení a už z dálky s vytřeštěnýma očima volal: ‚Volá tě Barrandov!‘ V práci z toho bylo velké haló,“ prozradila nám paní Alena.

Přestože s herectvím neměla žádnou zkušenost, nebála se. Brala to jako dobrodružství a novou výzvu. Díky filmování si prý vydělala slušný honorář. „Přesnou částku už si nepamatuju, ale v porovnání s tím, kolik jsem tehdy brala v bance, to bylo celkem dost,“ uvedla. Po okupaci v roce 1968 emigrovala do Švýcarska, do rodné vlasti se vrátila až před lety.

Marie Švecová

Nejslavnější role: Kelišová ze Slunce, seno...

V mládí hrávala ochotnické divadlo, že by se ale stala hereckou hvězdou, to by ji nikdy nenapadlo. Vděčila za to režisérovi Zdeňku Troškovi (69), který byl jejím vzdáleným příbuzným a obsadil ji do komedií Slunce, seno... Proslavila se v 74 letech.

Zdeněk Troška oznámil, že jde do filmového důchodu:

„Byla úžasná. V reálném životě sice nebyla tak vlezlá a drzá jako filmová Keliška, ale tušil jsem, že se té role zhostí skvěle. Ráda se družila a vynikala pohostinností. Pro celý štáb třeba navařila. Jako kuchařka byla znamenitá. Když se Hoštice staly díky filmům slavnými a začaly je navštěvovat davy turistů, ochotně je provázela vesničkou,“ prozradil nám režisér.

Veselé vzpomínky na nezapomenutelnou dámu má i díky natáčení posledního dílu, který částečně probíhal v Itálii. „Přemluvit místní ženy, v čele s Kelišovou, aby s námi po revoluci vyrazily natáčet do ciziny, vůbec nebylo jednoduché. Jely tam jen vybrané hoštické ženy a ty, co vybrané nebyly, jim to záviděly a rozmlouvaly. Strašily je, že se tam válčí a střílí, mohou tam přijít o život, děje se tam bůhvíco... Kelišová si proto s sebou vezla zásoby jídla na celý pobyt. Třicet řízků, v plechovkách zavařené maso, paštiky, bochníky chlebů. Plné kufry jídla. Celý ten týden, co jsme tam natáčeli, nedala do pusy nic jiného než ty své zásoby z Hoštic. Ani zmrzlinu neochutnala. Bála se, aby v ní náhodou nebyla rozemletá chobotnice,“ popsal Troška. Marie Švecová zemřela rok po uvedení třetího dílu Slunce, seno, erotika (1991). Bylo jí 83 let.

Monika Stará (rodným jménem Pelcová)

Nejslavnější role: princezna Adélka v pohádce S čerty nejsou žerty

Původně chtěla být herečkou, hlásila se na DAMU, kde si jí všiml režisér Hynek Bočan (84) a obsadil ji do role princezny Adélky v pohádce S čerty nejsou žerty. Původně chtěl přitom tuto postavu svěřit Veronice Jeníkové (58) nebo Veronice Gajerové (59). Pro Moniku Starou byla tato role jedinou. Žádnou další už nepřidala. Na DAMU ji nevzali, vystudovala pedagogickou fakultu, obor čeština – hudební výchova a stala se učitelkou.

Za manžela si vzala spolužáka z gymnázia a má s ním dvě dcery – Nikolu a Kamilu. Že se její filmová kariéra uzavřela tak rychle, jí nevadí. V povolání herečky a učitelky ona sama příliš velký rozdíl nevidí. S úsměvem říká, že za katedrou se někdy odehrává drama, jindy zase groteska a dobrý učitel musí být tak trochu i herec, aby žáky zaujal.

Vlastimila Vlková

Nejslavnější role: Cecilka ze Slunce, seno...

Také v jejím případě šlo o velkou náhodu. Když jí bylo 57 let, v jednom pražském parku ji na procházce objevil scenárista Ivan Passer a nabídl jí roli v připravovaném filmu Intimní osvětlení (1965). Zaujala ho svým milým výrazem. Vlastimila Vlková do té doby pracovala jako účetní a televizi ani nevlastnila. Přestože s herectvím neměla žádnou zkušenost, před kamerou od prvního okamžiku působila přirozeně. Jako by snad hrála celý život.

Do svých filmů ji následně začali obsazovat i další známí režiséři, jen namátkou Miloš Forman, Oldřich Lipský (62), Jiří Menzel (†82), Juraj Herz (†83), Ludvík Ráža (71) nebo Zdeněk Troška. Celkem si zahrála ve 26 filmech. Dožila se 89 let. Zemřela v ústraní v Ženských domovech v Praze. O jejím úmrtí nejsou přesné informace, známé je pouze to, že navždy odešla v roce 1997. „Vlastička byla bezvadná dáma. Byla s ní legrace. Každý ji měl rád, byla velmi oblíbená,“ prohlásil Zdeněk Troška, který ji obsadil do role Cecilky v komediích Slunce, seno...

Sdílejte článek
Štítky film herečka S čerty nejsou žerty Hoří, má panenko Slunce seno Monika Stará Milada Ježková Alena Sehnalová Vlastimila Vlková Marie Švecová Keliška

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 9. 2023

Dnes se k vám mohou dostat pikantní, ale možná i nepěkné drby. Můžete pochybovat o motivech blízkého přítele. Prozkoumejte všechny tipy, které dostanete, a zjistěte si skutečná fakta, než je přijmete jako pravdu. Mnohé informace budou pravděpodobně mylné. Vaše představivost je na výši, a tak byste se mohli pokusit psát nebo kreslit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.