Celebrity

27. září 2022 05:30

David Laštovka

Stella Májová z Byl jednou jeden král měla herectví v genech. Prožila lásku jako z románu

Herečku Stellu Májovou nejvíce proslavila pohádka Byl jednou jeden král, v níž ztvárnila postavu princezny Zpěvanky, a role tetičky z Ameriky v komedii Co je doma, to se počítá, pánové... Dožila se 86 let, umírala v USA, kam po revoluci v roce 1989 odešla za svou osudovou láskou. Její životní příběh však nabízí mnohem více.

Herečka a operetní i muzikálová zpěvačka Stella Májová, která se narodila v Havlíčkově Brodě, měla umělecké nadání v genech. Zatímco babička hrála v ochotnickém divadle, její dědeček byl hudebník. Do vínku tak dostala od každého trochu a v profesní kariéře to dotáhla hodně daleko.

Odmalička byla velmi pohybově nadaná a už ve svých čtyřech letech docházela do taneční školy. V první třídě začala chodit na hodiny klavíru a zpěvu a toužila po jediném – stát se hvězdou. Na gymnáziu byla členkou ochotnického souboru a po maturitě si podala přihlášku na pražskou konzervatoř, kam byla přijata na první pokus. Během studií přišla první velká filmová role v komedii Studujeme za školou, která jí přinesla slávu. Najednou se jí nabídky hrnuly ze všech stran, začala natáčet a studium nedokončila.

Budoucí manžel zemřel krátce před svatbou

V době jejího největšího uměleckého vzestupu přišla první vážná známost. Zamilovala se do pozounisty Jana Čížka a plánovala si ho vzít. Těsně před svatbou však přišel šok. Jan onemocněl tuberkulózou a zemřel. Stella se dlouho bála navázat nový vztah. Jak už to tak ale bývá, láska si ji nakonec našla sama. Okouzlil ji Vojtěch Egema, za něhož se provdala. Manželství však netrvalo dlouho. Stella ve svých pamětech zmínila, že za jeho rozpad mohla Vojtěchova nesnesitelná matka.

Když vypukla válka, Májová byla nasazena do modřanské továrny na léky. Po jejím konci našla uplatnění v Divadle na Fidlovačce. V roce 1954 získala životní roli – princeznu Zpěvanku v pohádce Byl jednou jeden král, při jejímž ztvárnění mohla naplno uplatnit svůj herecký i pěvecký talent. Po natáčení ji Jan Werich angažoval k divadlu ABC. Následně se objevila v úspěšných filmech Anděl na horách, Princezna se zlatou hvězdou, „Pane, vy jste vdova!“ nebo v komedii Co je doma, to se počítá, kde ztvárnila čipernou tetičku z Ameriky.

Jak vzpomíná na tatínka syn Jana Wericha?

V seniorském věku se odstěhovala za láskou do USA

Zlom v jejím životě nastal po revoluci v roce 1989. Bylo jí 66 let a do Prahy ji přijela navštívit dávná láska, redaktor Jaroslav Mráz, který v 50. letech emigroval do USA. Následoval příběh jako z růžové knihovny. Znovu se do sebe zamilovali a jejich pouto bylo natolik silné, že se Stella rozhodla pro radikální krok. Provdala se za něj a odstěhovala se za ním do Kalifornie.

Nový život v nové zemi se staronovou láskou si nemohla vynachválit. Byla maximálně šťastná a spokojená a připadala si s ním jako v pohádce. Štěstí vydrželo devět let – do doby, než Jaroslav nečekaně zemřel. Po jeho smrti už se Stella Májová do Česka nevrátila. Svého osudového muže přežila o 11 let. Skonala v roce 2009 na následky roztroušené sklerózy ve věku 86 let. Ještě za života vyslovila přání, aby byla rozptýlena na zahradě vedle manžela a milovaného psa Jetsyho, který byl v posledních letech jejím jediným společníkem. Se smrtí byla smířena a pohřeb odmítala.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.