Josef Zíma o princezně svého života: I přes eskapády jsme vždycky byli ty a já

Pohádkových 7 pádů Honzy Dědka (31) - Josef Zíma

Představitel dnes již legendárního prince Radovana z pohádky Princezna se zlatou hvězdou Josef Zíma (90) po letech prozradil, co diváci při každoročních reprízách slavného filmu nikdy neodhalili. V rozhovoru s Honzou Dědkem pak s dojetím zavzpomínal na svoji milovanou ženu, slavnou herečku, jež po jeho boku stála bezmála 60 let. Prozradil také, co na něj prásknul Jan Werich.

Známější je jako „král dechovky, Josef Zíma však nazpíval také řadu šansonů i swingových hitů spolu s Karlem Štědrým (†80) – jeho hlas zní například ve slavném ústředním hitu kultovního muzikálu Starci na chmelu Chodili spolu z čisté lásky.

Na televizní obrazovku pomohli talentovanému zpěvákovi před téměř 70 lety tehdy bezejmenní režisér Zdeněk Podskalský (†70) s dramaturgem Jaroslavem Dietlem (†56). Vybrali si ho, zrovna když si odbýval základní vojenskou službu, a to do pořadu Měsíčník zajímavostí a dobré pohody. Tak začal Zíma konferovat a za doprovodu Jiřího Šlitra (†45) v show i zpívat celému národu.

Z televizního světa byl jen krůček k dalšímu zajímavému kontaktu. Pohledný a charismatický mladík s rozvernými kučerami se seznámil s Janem Werichem (†75) a dostal od něho nabídku k hostování v Divadle ABC. Později přijal angažmá v Městských divadlech pražských, kterým zůstal věrný až do odchodu do penze v roce 1991.

Josef Zíma zůstal princem na celý život

Vynikající hudebník, moderátor i herec Josef Zíma, dnes pradědeček čtyř pravnoučat, je už na otázky spojené s rolí spravedlivého prince v pohádce Princezna se zlatou hvězdou zvyklý. Všichni ji znají, už několikátá generace diváků si bez ní ani po třiašedesáti letech od její premiéry nedovede představit vánoční pohodu. Ostatně jak prohlásil smířeně sám Zíma už před sedmi lety v Show Jana Krause: „My máme takovou škatulkovací vlastnost. Když byl pan Brodský Hajaja, všude – i ve Vinohradském divadle – byl Hajaja. Já jsem zase už napořád princ Radovan. Je to prokletí.“

Na prince a princeznu samozřejmě došlo i v rozhovoru s Honzou Dědkem v jeho prázdninové pohádkově laděné talkshow.

Spravedlivý Radovan byl namol?

„Byl jsem rád, že mi režisér Frič svěřil tu roli, protože jsem se tam setkal s lidmi, kterým bych nejradši chodil pro pivo a leštil boty. Byl tam pan Neumann, Kohout, Pištěk, Smolík, Růžek… A já jsem tam byl jako kandrdas – tak se říká začátečníkům hereckého řemesla,“ začal vyprávět a ukázal, že ani dnes, kdy sám patří k herecké špičce, nešetří úctou ke starším kolegům. Ač toho o zákulisí natáčení této pohádky bylo řečeno snad už vše, stejně Josef Zíma publikum, které rozhovoru naslouchalo, jednou informací překvapil.

„V té scéně, kdy se potkám v zahradě s princeznou, to jsem byl ožralej,“ provalil bez okolků a s úsměvem vysvětlit, jak k tomu došlo. „V noci se mi narodila dcera, a tak jsem jako slušný člověk nespal. Maskéři pak ráno měli co dělat. A ten hlas byl o nějakých pět tónů dole. No vychlastanej,“ nezastíral. A netajil se ani tím, kolik si tenkrát jako představitel hlavní role vydělal. Za jeden natáčecí den měl prý honorář 150 korun. Celkem jich bylo pět.

Jen rok zbýval do oslavy diamantové svatby

Zíma byl dlouho idolem nejedné ženy a fanynky ho pronásledovaly na každém kroku. Ve skutečnosti měl však v srdci jen jedinou. S herečkou Evou Klepáčovou (†79), která proslula rolí nebojácné Káči v pohádce Hrátky s čertem, spolu byli 59 let. „Rok nám chyběl do diamantové svatby, když mě opustila,“ zavzpomínal na smutný konec manželství před deseti lety herec, kterého s jeho životní láskou často pojila dohromady i práce. Vzpomeňme třeba Mrazíka, kde ona dabovala Nastěnku a on Ivánka.

Kdyby někdo chtěl pátrat po receptu na dlouholeté manželství, Josef Zíma ho naznačil. „My jsme se skoro neviděli, spíš jsme se potkávali. Někdy i mezi dveřmi. Také byla furt v divadle nebo na zájezdě nebo v televizi. Proto to vydrželo. Kdybychom byli pořád spolu, to by byl náš konec. Lidi se na sebe musí umět těšit, radovat se, že se vidí,“ prohlásil Zíma o manželství v Pohádkových 7 pádech Honzy Dědka, které můžete sledovat v úterý večer na Primě, a ještě láskyplně dodal: „Opravdu jsme se měli rádi. I přes všechny eskapády, ke kterým buď z mé, nebo z její strany došlo. Vždycky jsme byli ty a já.“

Zajímá vás stejně jako Honzu Dědka, o jaké eskapády šlo? „Třeba že jsem se občas někde zdržel. S kamarády. Jednou jsem se vymluvil na pana Wericha, že jsem byl u něj. A ona za ním došla a on mě prásknul,“ odpovídá upřímně a s vědomím, že „když něco vyprávím ze svého života, můžu si vymýšlet, protože už není nikdo, kdo by mě opravil“.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.