Životní styl

6. července 2019 07:30

Anna Kopečková

10 zapomenutých pravd o štěstí

Počet nešťastných lidí stoupá. Je to proto, že je dnešní svět horší, nebo jsme jen zapomněli, jak jednoduché je být šťastný?

Každý z nás by chtěl být šťastný. Chtěli bychom najít radost, potěšení a uspokojení ve všem, co každý den děláme. Jenomže v současném bláznivém světě se to daří málokomu. Čím dál víc lidí je ztracených a trápí se. Jen pro připomenutí – tento svět 21. století je úžasný a je na každém, aby si to uvědomil. Být šťastný – to je volba, kterou můžeme všichni udělat každou vteřinu každého dne.

Důležité však je si uvědomit několik základních pravd o štěstí. Protože štěstí se neskrývá ve velkých věcech a činech, ale v každodenních maličkostech a má svá pravidla, která není radno porušovat.

Buďte vděční za to, co máte

Vždycky můžete mít víc a většina lidí po tom také touží. Chtějí lepší auto, větší byt, vyšší postavení... Málokdo si ale také uvědomuje, že může mít daleko méně a že to může být pěkně rychlý sešup. Od bohatého obchodníka k bezdomovci může být skutečně krátká cesta. Zkuste se někdy zamyslet nad tím, kolik lidí na světě má daleko méně než vy a naučte se být vděční za život, který vedete. Vděčnost nevyhnutelně přináší štěstí.

Dlouhotrvající štěstí záleží na zážitcích a vzpomínkách, ne na materiálních věcech

Oblečení, alkohol, domy, auta a další hmotné statky, za které mnoho lidí stále utrácí peníze, ve skutečnosti slouží jen jako náplast na touhu po štěstí, kterou v sobě každý nese. Pokud chcete být opravdu šťastní, investujte do zkušeností a vytvářejte si zajímavé vzpomínky tím, že budete dělat zábavné věci s lidmi, na kterých vám opravdu záleží.

Štěstí lze nalézt ve zpomalení, naslouchání druhým a opětovném návratu k přírodě

V naprosto bláznivém a absolutně rušném dnešním světě často přehlížíme prosté potěšení, které nám naše okolí může nabídnout. Může to být vůně květin z protější strany ulice, smích dětí v okolí, hluboká meditace na cestách nebo snad v modlitbě. Někteří lidé najdou skutečné štěstí ve spojení s přírodou a někteří další ve spojení s bohem skrze modlitbu.

My všichni máme různé způsoby, jak se napojit na naše vnitřní já a dát si přestávku od světa tam venku. Najít to, co nám pomůže se s vnitřním já propojit, může být klíčem k nalezení pocitu štěstí.

Mír a láska = štěstí

Pokud se rozhodneme pečovat o jiné lidi a ne jen o sebe, prohloubí se naše schopnost milovat a budeme mít víc toho, co můžeme ostatním nabídnout. Milovat druhé může být klíčem k tomu být milován. A kdo je milován, může být šťastný.

Větší šanci na štěstí má ten, kdo má v srdci i mysli mír. Kdo v sobě nosí zlobu, nikdy nemůže být doopravdy šťastný. Cesta ke spokojenému životu vede přes odpuštění – sobě samému i těm, kteří nám během života ublížili.

Toužíme být šťastnější. A proč jen toužíme?

Podle jednoho vědeckého výzkumu každý pátý umírající člověk lituje, že ve svém životě nebyl šťastnější, že nedělal věci, které ho bavily. Ale proč ne? Proč pořád jen sníme, místo abychom šli a něco udělali? Vyberte si něco, co vás bude skutečně těšit, a vždy si najděte nějaký čas, abyste se svému koníčku věnovali.

Myslete pozitivně

Sebelítost melancholii vyléčit nepomůže a je vždy jednodušší zůstat pozitivní, než se pak snažit vybruslit z hlubin deprese. Proto i když věci nejdou, jak mají, a všechno se zdá být špatné, snažte se udržet si za každou cenu dobrou náladu. Pomůže vám veselá hudba, knihy či filmy a samozřejmě dobří přátelé.

Laskavost nic nestojí

Až příliš lidí myslí na vlastní prospěch a zapomínají na to, že štěstí není v tom urvat pro sebe co nejvíc. Mít odvahu čelit ostatním laskavostí je způsob, jak najít štěstí. Ve skutečnosti to totiž neděláte pro ostatní, ale pro sebe. Nejste dokonalí a ani život není dokonalý, ale kdyby se lidé k sobě chovali lépe, bylo by na světě radostněji.

Neobviňujte se zbytečně

Nikdy nedovolte, abyste litováním toho, co se nepovedlo, ztratili příliš mnoho času. Je to totiž doba, po kterou byste mohli být šťastní, kdybyste se nelitovali. Je v pořádku zalitovat chyb, které jste vy nebo jiní udělali, ale poté, co chyby vyhodnotíte, vezměte si z nich poučení a jděte dál.

Usmívejte se

Vnuťte své tváři úsměv a udržte ho dvě minuty. Přestože se ve skutečnosti nijak dobře necítíte, tím, že zapojíte svaly potřebné k úsměvu, přinutíte svůj mozek produkovat hormony štěstí, jako je například serotonin, a nálada se vám skutečně zvedne.

Štěstí nepřichází náhodou

Pokaždé, když se cítíme šťastní, není to jen kvůli událostem kolem nás, ale také proto, že jsme se rozhodli, že se tak cítit budeme. Pokud budeme tedy chtít, můžeme se cítit šťastni každou chvíli, každý den. Stačí si najít způsob a maličkost, která nás šťastné udělá, a to bez ohledu na okolnosti.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.