Chcete působit sympaticky? Naučte se používat těchto 7 dovedností
Nemusíte být nejkrásnější, nejštíhlejší ani nejchytřejší. Stačí, když budete ostatním prostě sympatická! Naučte se, jak okolí přesvědčit o své milé povaze!
Znáte lidi, kteří si dokážou okamžitě získat ostatní? Nejsou středem pozornosti ani neohromují svými znalostmi nebo stylem, prostě jsou s nimi ostatní lidé rádi.
Pokud se chcete naučit, aby se lidé ve vaší přítomnosti cítili moc dobře a označovali vás za “sympaťandu”, osvojte si následující pravidla chování.
Být sympatický je mnohdy lepší než být nejkrásnější, nejluxusnější, nejbohatší nebo nejinteligentnější. Sympatie jde totiž ruku v ruce s empatií a emoční inteligencí, což jsou v dnešní době velice ceněné “soft skills” neboli měkké dovednosti.
Zkrátka, se sympatickým vystupováním nejdál dojdete!
1) Mlčeti zlato
Znáte lidi, kteří se rádi poslouchají? Pořád něco vyprávějí, jsou rádi vtipní, světaznalí, mají na vše názor. Asi jim to pálí, ale ne všichni je mají rádi. Pokud chcete působit sympaticky, utáhněte kohoutek přívalům slov. Ne, že byste měli mlčet, ale raději ostatním naslouchejte. Vnímejte, co říkají, reagujte přiměřeně a dejte jim najevo svůj zájem.
2) Oslovujte jménem
Ti největší matadoři charismatu vědí, že je důležité lidi znát jménem! Pamatovat si jména není úplně lehké, ale můžete si v duchu vytvořit nějaké pomůcky, které vám s tím pomohou. Oslovujte svou protistranu v 5. pádu a s přiměřeným respektem. Pokud oslovujete lidi jménem, mají pocit větší důležitosti, věří, že vám na nich více záleží. Budete jim rázem sympatičtější.
3) Dejte najevo city
Škrobené a odtažité typy má rád málokdo. Ne, že byste museli svou emoční galaxii moc přehánět, ale nebojte se ukázat, co cítíte. Budete na ostatní působit jako přirozený a upřímný člověk, co se nebojí zasmát od srdce nebo uronit slzu dojetí.
4) Dotýkejte se ostatních…
… ale s mírou! Nebojte se decentního fyzického kontaktu. Podání ruky, vlídný dotek na rameni nebo předloktí jen potvrzuje zájem o druhé. Nicméně, tady platí, dvakrát přemýšlejte, jednou se dotýkejte. Někdo přemíru dotyků nemá rád, a pokud se moc neznáte nebo jde o nadřízenou osobu, raději se omezte na pěkné a pevné podání ruky. Rozhodně nikoho neošmatávejte, a už vůbec ne na nevhodných místech.
5) Přiznejte omyl
Pokud chcete budit sympatie, budete se muset naučit umění omluvy a přiznání omylu. Dělejte to ale jen tehdy, když máte opravdu důvod, abyste nepůsobili jako submisivní nešťastník, co se omlouvá za každou prkotinu. Vaše omluva musí mít váhu. Přiznání chyby by mělo být krátké, upřímné a následované věcným návrhem na nápravu situace.
6) Smějte se!
Humor hory přenáší! Smích léčí! Mít smysl pro humor, umět se zasmát a být optimisticky naladěný vám sympatie přinese. Platí zde ale zlaté pravidlo: Legraci si dělejte klidně ze sebe, ale nikdy ne z ostatních. Humor nesmí být hrubý, zlý a podrazácký, a nikoho, ani sebe, zbytečně neztrapňujte.
7) Buďte autentičtí
Většina lidí nesnáší pozérství. Smiřte se s tím, že se nebudete nikdy líbit všem, ale buďte sami sebou. Autentičtí, upřímní. Přemýšlejte o ostatních, ale nežijte ve strachu, že někoho zklamete nebo se někomu nezalíbíte.
-mm-