Karel Gott: Perličky ze života fenomenálního zpěváka
Přestože jeho kariéra začala velkým nezdarem a v prvním ročníku Zlatého slavíka získal jen tři hlasy, stal se nejlepším českým zpěvákem 20. století. A bude nám všem moc chybět.
Na počátku hvězdné kariéry Karla Gotta byl nezdar. Jednou u něj zazvonil telefon a kdosi mu volal jménem Karla Vlacha, aby se dostavil druhý den do divadla ABC. Dirigent Vlach mu oznámil, že si zazpívá k patnáctému výročí osvobození republiky. Písnička, kterou mu přidělil, se jmenovala ‚Kos a švec‘ a rozhodně nebyla určena pro Gottův tenor. Ztrémovaný zpěvák navíc zpíval stále dokola první sloku a po chladném potlesku tušil, že to byl debakl. Za nějaký čas mu navíc přišlo z televize pár dopisů od diváků a jeden z nich Gott mnohokrát v životě citoval: „Uslyším-li vás ještě jednou mečet do televize, přijedu to tam zapálit, ať si to pak s vámi vyřídí. Platím 15 korun měsíčně.“
Setkání s muzikantskou Liduškou
Po delší odmlce s Karlem Gottem natočil nahrávku ve studiu dirigent Karel Krautgartner a posléze ho pozval na turné do Sovětského svazu. Gotta tam čekalo královské přijetí a na všech místech byl odměňován doslova frenetickým potleskem. V Leningradě ho pak jedna nadšená posluchačka pozvala po koncertě k sobě domů, nachystala láhev vodky a mísu s ovocem a začal se rozvíjet příjemný dialog. Když už byl zpěvák přesvědčen, že s touto ženou stojí za to strávit zbytek noci, náhle se zadíval na fotografii na zdi, z níž na něj hleděl ramenatý, svalnatý námořník. Když se dozvěděl, že je to manžel jeho ctitelky, okamžitě se vymluvil na náhlou nevolnost a z bytu utekl. Byla to zřejmě jeho první zkušenost s muzikantskou Liduškou, jak se těmhle fanynkám říká.
Tři hlasy ve Zlatém slavíkovi
V roce 1962 uspořádala redakce časopisu Mladý svět poprvé anketu Zlatý slavík. Své sympatie k písničkám a interpretům tehdy vyjádřilo 797 čtenářů a vítězem se stal Waldemar Matuška. Gott získal pouhé tři hlasy. Ovšem stačil rok, a Gott Matušku porazil. Fanynek přibývalo a ve svých dopisech mu posílaly i nabídky k sňatku.
Fenomenální vánoční koncerty
Já jsem se k jeho ctitelkám přiřadila zhruba v roce 1969, kdy už jsem si prozpěvovala všechny jeho hity. Nechyběla jsem na žádném jeho vánočním koncertě, což byl za socialismu skutečný fenomén. Gott tam bez ohledu na cenzuru vždy zpíval blok vánočních koled, a také jako první popový zpěvák vydal desku, kde tyto koledy nahrál jedinečným způsobem v Týnském chrámu. Koncerty měly kolikrát dramatický průběh. Jednou se o hodinu začátek posunul, když klavíristu Rudolfa Rokla chytil žlučníkový záchvat, přesto ke klavíru po zásahu lékařů usedl. Ostatně právě kamarád Gott to byl, kdo u něj jako první poznal, že jeho chrapot není normální, a poslal ho k lékaři, kde mu odhalili karcinom hrtanu. Roklovi tím prodloužil život o jedenáct let.
Karel Gott zpíval za všech podmínek. Neodmítl vystoupení, ani když mu zemřela milovaná mamuša, jak říkal své mamince, která ho vždycky podporovala. V úterý 1. října za ní odešel do nebe. Pro nás pro všechny však tady bude dál znít jeho Goldene Stimme aus Prag, jak ho nazývali v Německu, kde ho dnes rovněž oplakávají tisíce jeho příznivců.
Podívejte se na koncert Karla Gotta z prosince roku 2014 v 02 Areně: