Slovenka šije panenky podle skutečných lidí. Češi chtějí podobiznu svoji, cizinci rockerů
„Když můj syn nastupoval do školky, tak byl takový drobounký a ustrašený. Byl na nás fixovaný. Tak jsem mu ušila mámu a tátu, aby se nebál,“ vzpomíná na svoje začátky Beáta Dercová. U syna to sice moc úspěch nemělo, ale panenky sklidily ovace u přátel. Teď bývalá učitelka šije panenky do celého světa.
Po přestěhování do Čech učitelka slovenštiny a výtvarné výchovy pracovala v marketingu, dnes už šije jen panenky. Pokud byste si chtěli její selfie panenku objednat, čekací doba je nejméně půl roku. Objednávky má z celého světa. „Češi si objednávají sami sebe nebo své rodiny. Jsou velcí pejskaři, takže dokonce dělám i podobizny jejich pejsků. Cizinci nejčastěji chtějí slavné. Nejčastěji Davida Bowieho. Jeden Čech chce také Bowieho, každé Vánoce v jiném oblečení. Karla Gotta zatím nikdo neobjednal,“ říká Beata Dercová v pořadu 7 pádů Honzy Dědka.
Ve světě se nejvíce proslavila panenkami s podobiznou rockových zpěváků. V jejím repertoáru kromě Davida Bowieho najdete Nicka Cavea, Kurta Cobaina nebo Lemmyho z metalové skupiny Motörhead.
Jak dlouho trvá taková panenka? A proč jsou nejtěžší hezcí lidé
Jedna obyčejná panenka jí zabere okolo dvou dnů práce. U některých je to ale daleko víc. Třeba slavnou dvojici z Pulp Fiction vyšívala nepřiměřeně dlouho kvůli Travoltovi. „Tam šly do koše asi čtyři jeho hlavy. Je hodně složitý,“ vysvětluje umělkyně, která si dává záležet na detailech.
Co je pro ni ale úplně nejtěžší ušít? „Pěkní lidé jsou za trest, tam není čeho se chytit. Co s tím? Potřebuji, aby měl ten člověk něco výrazného, třeba nos, bradu. Když je člověk souměrný, je to těžké. Pak vypadají všichni stejně,“ říká.
Stejně tak se dlouho trápí u vytváření lidských zubů. K vytvoření panenky jí stačí pouze kvalitní fotografie dotyčného, ale jak sama přiznává, má ráda ty podobizny, kde lidé zuby neukazují. „Nejtěžší je ušít zuby. Mám raději lidi, kteří se neusmívají, protože pak to často může působit jako předkus. Hodně těžké jsou také děti,“ prozradila Beata Dercová.
Panenky po celém světě
Práci Beaty Dercové si našli cizinci na jednom americkém serveru, kam svoje panenky vystavila. Od té doby rozesílá postavičky do celého světa. Kam se její umění dostalo nejdále?
„Tři jsou v Jižní Koreji v jednom rockovém klubu v Soulu a další je poblíž ostrova Madagaskar. Tam jsem vyšívala čtyři chlapce z Utahu, kteří byli mormonští misionáři,“ směje se.