Manuál na šťastný život 43. díl: Jak si najít vhodnou práci?
Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života. Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého.
Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!
Ztráta práce jako šance na štěstí
Přijít o práci není tak složité a může to zastihnout každého z nás. V prvním okamžiku vás to může zaskočit a velice traumatizovat. Negativní postoje nám však danou situaci podstatně zhorší. Nebojte se změny a berte svůj odchod ze zaměstnání jako novou šanci na štěstí. Jde jen o úhel pohledu, zda to vidíte jako šanci jít tam, kam vás srdce táhne, nebo se budete cítit jako oběť a s každým nepovedeným pohovorem si tu oběť budete jen potvrzovat. Odpusťte těm, co vás o práci připravili, a naopak jim poděkujte za to, že vám pomohli odejít z místa, kde jste už nebyli šťastni. Sami byste to nejspíše neudělali. Pracujte s vizemi a sny a začněte si je plnit. Někdy je odchod z práce šance, jak vyhrát!
Co udělat, když přijdete o práci?
- Nechte si nějaký čas na truchlení a odpočinek. Práce je stejně jako partner v našem životě důležitou součástí a odchod z ní může znamenat velký stres – stejně jako ztráta partnera.
- Dejte si čas na srovnání toho, co opravdu chcete a jaká práce by vás bavila a naplňovala. Najděte si kouče a on vám pomůže si vše ujasnit.
- Zbavte se stresu z toho, že nemáte práci. Spíše se na celou záležitost dívejte jako na příležitost k růstu a na možnost najít si práci, která bude splňovat vaše požadavky.
- Buďte pozitivní a nestavte se do pozice oběti, protože tak můžete jednoduše svoji pozici oběti potvrdit tím, že novou práci už neseženete.
- Uvědomte si, že to možná bylo to nejlepší, co se mohlo stát. Možná jste už dávno o odchodu uvažovali, ale nenašli jste dostatek odvahy.
- Položte si otázku, zda vás tato práce naplňovala a zda byste si uměli představit, že zde zůstanete do konce života.
- Snažte se pracovat na zvýšení svého sebevědomí, protože z člověka jinak vyzařuje jeho pocit pracovní prohry.
- Po ukončení jedné práce si dejte určitý čas na promyšlení dalších kroků. Po namáhavém odchodu člověk cítí prázdnotu a nemá energii, což se může projevit u pohovoru na novou práci.
- Pracujte se svým strachem a nepřipusťte si existenční problémy, protože tak začnete zmatkovat a vrhat se od jedné nabídky k druhé.
- Zaregistrujte se na úřadu práce, tím snížíte své náklady. Úřad za vás bude platit sociální a zdravotní pojištění, než si najdete novou práci.
- Spoléhejte se sami na sebe a nepřenášejte zodpovědnost v hledání zaměstnání na úřad práce. Aktivně se na hledání podílejte a vezměte tuto úlohu jako svoji dočasnou práci. Hledání práce je činnost na plný úvazek.
- V případě, že nemáte delší dobu práci, snažte se najít si brigádu. Neztraťte kontakt s lidmi a socializujte se.
Jak získat novou práci?
- Člověk, který denně odesílá několik životopisů a absolvuje pohovory s negativním výsledkem, se za čas stává demotivující a frustrovaný a takto může i působit při své sebeprezentaci. Pracujte na své sebeprezentaci. Pracujete tím na „umění prodat sebe a prodat své schopnosti“!
- Pošlete přihlášku na motivační seminář, a to i přesto, že jste nyní bez práce a máte strach o své finance. Je to investice do vás samotných, a to se vám může brzy pozitivně vrátit.
- Poznejte své silné a slabé stránky – v případě, že je neznáte, vám pomůže psycholog pomocí psychologických testů.
- Stále na sobě pracujte, tak zvýšíte své šance na trhu práce.
- Rozmyslete si, zda jste ochotni přijmout práci i v jiném městě. Nebo zda můžete pracovat i v jiném oboru. V případě, že na to nemáte kvalifikaci, snažte se najít vhodný rekvalifikační kurz.
- Při pracovním pohovoru se snažte ukázat svůj zájem o danou pozici. Pasivita a nezájem vašeho potencionálního zaměstnavatele odradí, a to i přesto, že máte praxi a potřebnou kvalifikaci.
- Než půjdete na pohovor, zjistěte si vše o firmě, v které chcete pracovat, a i to, co daná pozice obnáší. Případně můžete také navrhnout nějaké nové nápady, jak by firma mohla více prosperovat. V žádném případě se nesnažte být nejchytřejší. Mírná pokora vám pomůže získat si sympatie.
- V případě, že nemáte potřebné školy, dejte najevo, že o práci máte velký zájem a že vás bude opravdu bavit. Navrhněte, že si svoji kvalifikaci co nejdříve doplníte. Dejte najevo svoji motivaci.
- Ve svém životopise zdůrazněte věci, které jsou spojené s pozicí, na kterou se hlásíte. Případně upravte svůj univerzální životopis tak, aby z něho bylo na první pohled patrné, že se na tuto pozici hodíte. Rozhodně však nelžete.
- Zjistěte si o firmě, ve které chcete pracovat, jaké jsou její cíle, vize, ekonomická situace, prostě všechny potřebné informace a ty pak u pohovoru použijte.
- Při pohovoru se soustřeďte i na svoji neverbální komunikaci. Správný personalista dokáže u uchazeče vnímat nejen verbální, ale i neverbální komunikaci. Vaše řeč těla musí ukazovat na vaši jistotu a sebevědomí.
- Zajistěte si dobré reference, které můžete předložit.
- Nelžete a nedělejte ze sebe někoho jiného, budete vypadat nepřirozeně. Při negativních otázkách si dejte čas na odpověď a snažte se uklidnit. Uvědomte si, že není záměrem vás ponížit, ale zjistit co nejvíce informací o vás a jak reagujete v krizových situacích.
- Ujasněte si své priority, než odpovíte na určitou pozici. Pokud jste žena, která se chce věnovat dětem, nehlaste se na vysokou manažerskou pozici, kde na děti nebudete mít čas.
- Nikdy není pozdě začít něco nového, a to ani v případě, že je vám třeba padesát let. Nebojte se změn a učení se novým věcem.
- Při pohovoru si nenechte vše líbit a snažte se ukázat svůj názor a buďte aktivní.
Cvičení:
Položte si následující otázky:
Co chci opravdu dělat? Jaké jsou moje pracovní sny? Začněte si popisovat vaše sny a touhy. Čím jste chtěli být jako děti? Na co jste si hráli? Co byl váš sen? V čem jste výjimeční a kde máte svůj talent? Každý má svůj talent. Určitě jste v něčem výjimeční a každý vás za to chválí. Je to něco, co vám jde samo od sebe. Prožíváte u toho ten pověstný stav FLOW, kdy zapomínáte na čas a místo. Co vám odchod z vašeho zaměstnání přinesl? Proč jste museli odejít? Jste spíše zaměstnanecký typ? Nebo máte rádi volnost a neuznáváte autority?
Šárka Vávrová