Muži se nelíbají jen v norské pohádce o Popelce. V nové vánoční reklamě má přítele i Santa Claus!

Norsko je obecně považováno za velmi gay friendly zemi. A tak se muži nelíbají jen v norské adaptaci slavné české pohádky Tři oříšky pro popelku, která jde v prosinci do českých kin, ale i v nové a velmi netradiční vánoční reklamě norské pošty. Polibek muži v ní dává dokonce samotný Santa Claus.

Norský remake kultovní filmové pohádky Tří oříšky pro Popelku s názvem Tři přání pro Popelku měl ve své zemi premiéru už 12. listopadu a v českých kinech ho diváci uvidí od 23. prosince. Na rozdíl od původní verze přichází s několika moderními prvky, včetně scény s polibkem dvou mužů.

Z ohlasů diváků na internetu a sociálních sítích lze zatím vyčíst, že spíš než gayové jim vadí absence zajímavějších postav a kouzla českého originálu. Otázkou je, jak budou reagovat čeští diváci. Norové jsou totiž v tomto směru velmi liberální, o čemž svědčí i nová vánoční reklama norské pošty, která se naprosto vymyká zažité tradici.

Když Harry potkal Santu

Reklama norské pošty se už stala nedílnou součástí místních vánočních tradic. Každý rok je jiná. A letos je velmi odvážná. Přináší příběh o homosexuální lásce a má připomenout 50. výročí norské dekriminalizace homosexuality.

Reklama dostala výstižný název „Když Harry potkal Santu,“ který odkazuje na známý film Když Harry potkal Sally z roku 1989, a je o tom, že si Santa pořídí nového přítele Harryho. Poprvé se setkají, když Santa přijde k Harrymu domů položit dárky k vánočnímu stromku. Chvíli na sebe hledí a pak Santa zmizí pryč komínem. Každým rokem se oba víc a víc sbližují, během vánočního setkání si povídají klidně celou noc, než Santa znovu zmizí, a oba pak nedočkavě čekají, až se budou moci opět o Vánocích setkat. „Budeš mi chybět,“ řekne Harry v jedné scéně Santovi.

A protože se Harrymu celý rok po Santovi velmi stýská, pošle mu na severní pól dopis: „Milý Santo, všechno, co si přeji k Vánocům, jsi ty“. O Vánocích pak nedočkavě čeká. Jenže když někdo zazvoní u dveří, je to jen doručovatelka norské pošty, která přináší několik balíčků. Ale když si je Harry přinese do obývacího pokoje, čeká tam na něj skutečný vánoční dárek – Santa, který říká: „Letos jsem si zařídil pomoc, abych mohl být s tebou.“ Oba muži se obejmou a políbí. Na závěr téměř čtyřminutové reklamy se pak objeví vzkaz: „V roce 2022 to bude 50 let, co je v Norsku legální milovat, koho chcete. Veselé Vánoce a šťastný nový rok“.

V Norsku můžete milovat, koho chcete. I Santu!

Jak řekla marketingová ředitelka norské pošty Posten Monica Solberg, Vánoce jsou časem oslavy lásky a nová vánoční reklama má ukázat nejen to, že i homosexuálně orientované páry si zaslouží být šťastné, ale uprostřed obtížné pandemické situace má také přinést trochu radosti a lásky. „Pro všechny to byl temný rok – globální pandemie, červený kód pro naši planetu v důsledku změn klimatu, uprchlická krize a další,“ řekla Monica Solberg online magazínu LGBTQ Nation . „Možná, že to, co letos potřebujeme, je vřelý a upřímný milostný příběh. Oslava toho, že v Norsku můžeme milovat, koho chceme, navzdory všemu špatnému, co se děje po celém světě,“ dodala Monica Solberg.

Vánoční reklamy norské pošty v minulých letech byly vtipné, ale dramaticky odlišné od té letošní. Například v roce 2019 se v reklamě vtipkovalo o tom, zda Panna Marie byla nebo nebyla skutečně panna, v loňské reklamě se Santa naštval na norskou poštu, která mu vzala „podnikání“.

Odvážná a dojemná

Řada českých tradicechtivých diváků si po shlédnutí norské vánoční reklamy jistě položí otázku, zda se svět úplně nezbláznil. A norská pošta samozřejmě dopředu počítala s tím, že se objeví negativní reakce. Ale odezvy lidí na sociálních sítích i na YouTube jsou i pozitivní. Řada lidí dokonce napsala, že je reklama dojala k slzám. „Tohle je prostě ta nejkrásnější reklama, je mi do pláče, jak je to milé. Jak úžasné poselství, které můžeme sdílet při oslavě velmi významného výročí," napsal jeden z uživatelů pod videem na YouTube. A další napsali: „Úžasné a naprosto nečekané,“ nebo „Děkuji za tak krásnou vánoční reklamu. A pro ty, kteří nesouhlasí s mícháním politiky a Vánoc, možnost milovat, koho chcete, není politický problém, je to základní lidské právo!"

A jak se norská vánoční reklama líbí vám?


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.